Kategorije Gastro

Smijemo li jesti krumpir koji je proklijao? Evo što kažu stručnjaci

Širi dalje

Krumpir je neizostavna namirnica u mnogim domaćinstvima. A jeste li se ikada zapitali je li u redu jesti ga kad proklija



Krumpir sadrži solanin, štetni alkaloidni spoj koji služi kao prirodni pesticid, a koji se u povećanoj koncentraciji nalazi u zelenom, oštećenom ili proklijalom krumpiru.

Britanski znanstvenici sa Sveučilišta Lincoln ističu da otrovne klice krumpira mogu uzrokovati probavne probleme ili glavobolju pa ih svakako treba ukloniti

Ako je krumpir mekan ili smežuran, morate ga baciti, ali ako je ostao tvrd i zdrav, možete ga oguliti, po potrebi olčisiti mjesto gdje je klica i koristiti za jelo.

Kako bi usporili klijanje krumpira, čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu, najbolje u kartonskoj kutiji ili papirnatoj vrećici kako bi zrak mogao cirkulirati. Krumpir nije preoručljivo držati u palastičnim vrećicma  jer ne može disati u plastici pa će se prije pokvariti.

Spremate li veću količinu krumpira, redovito ga provjeravajte i odvojite one koji su proklijali ili omekšali kako ne biste pospješili kvarenje ostalih. Također, nemojte ih čuvati s lukom kako biste usporili starenje zbog plinova koje oslobađaju.

D.M: /Foto: Ilustracija


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od
Tagovi KRUMPIR

Najnovije

Zabranjivani odgovor Ivana Meštrovića Srbima i četnicima oko Jasenovca

Objavljujemo  dopis kipara Ivana Meštrovića upućenog  1950. godine Adamu Pribićeviću povodom "Memoranduma o zločinima genocida…

1 sat prije

Kolakušić će imati svoj klub u Saboru. Čine ga tri ‘antiprotivna’ zastupnika

Mislav Kolakušić imat svoj klub zastupnika u Hrvatskom saboru kojeg čine suverenist Marijan Pavliček, bivši…

4 sata prije

Članice EU-a žele spasiti Zakon o prirodi, akciju vodi Irska

Skupina 11 zemalja predvođena Irskom, pokrenula je posljednji pokušaj izglasavanja zakona EU-a za obnovu oštećene…

5 sati prije