Vjeruje se kako Halloween korijene ima u keltskom festivalu Samhain – festivalu žetve koji slavi keltska božanstva, a održavao se do srednjeg vijeka.
Festival slavi kraj “svijetle polovice” godine i početak “tamne polovice” godine. Ponekad se obilježavao i kao keltska Nova godina.
Drevni Kelti vjerovali su da granica između ovog svijeta i svijeta mrtvih postaje najtanja upravo za Samhaina. Tada duhovi, i oni dobroćudni i oni zločesti, prelaze tu granicu i dolaze u ovaj svijet. Kelti su tijekom svetkovine slavili duhove predaka i pozivali ih u svoj dom, dok su zle duhove tjerali iz svog doma.
Kako bi ih mogli zaplašiti i otjerati, nosili su maske i neobične kostime. Isto tako, Kelti su na prozore svojih nastamba stavljali izrezbarene bijele repe s raznim strašnim licima, koje su također trebale prestrašiti zle duhove. Bundeve su u opticaj stavili Amerikanci u 19. stoljeću, jer su jeftinije i lakše se izdubljuju i režu.
Kroz stoljeća taj se festival stopio s nekim elementima kršćanske svetkovine Dana mrtvih. Tako je ime Halloween nastalo u 16. stoljeću, a predstavlja škotsku varijantu punog imena All-Hallows-Even (noć prije Svih svetih). Do početka 20. stoljeća koristio se naziv “Hallowe`en”, koji je potom skraćen na Halloween.
Iz godine u godinu ova noć je sve popularnija i obilježava se masovno i u našim krajevima. No, svake godine slušamo i čitamo o tome kako je Halloween štovanje nečeg lošeg i zlog te da mu pridodajemo veliku važnost. Kakav je vaš stav o “Noći vještica”? Obilježavate li ga na ikakav način? Nama su ipak najzinimljivije bundeve koje ukrašavaju ulaze nekih domova
AUTOR: Dnevnik.hr