Uhićeni predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić danas je podnio ostavku na mjesto predsjednika Uprave. U pismu kaže da se njegova ostavka ne može smatrati otkazom ugovora o radu
“Ne znam što se time može dobiti. To nije ništa spektakularno. Ali činjenica je da je netko došao do CD-a i da ga koristi na taj način je neprihvatljiva”, rekao je Matić. No, Pripuzov odvjetnik nije želio direktno prozvati DORH za curenje informacija.
“Ne mogu ja to reći. Svi optuženici imaju pravo uvida u spis, te snimke se mogu kopirati i neki od odvjetnika su ih iskopirali. Znam da meni nije interes za snimka izađe. Ne vjerujem da bi to čak bio interes ni DORH-u. Mislim da je to podlost i pokvarenost negdje sa strane, ili glupost nekoga tko se dokopao tog CD-a pa pokušava sebi dati značaj ili nekoga kompromitirati. Potez je bez veze, bez obzira čiji je”, kaže Matić.
Nobilo: Bio sam Njemačjok, snimku ni nemam
Anto Nobilo, koji se naknadno uključio u Pripuzovu obranu, ističe da se snimka ne bi smjela objaviti, ali i napominje da ona zbog promjena ZKP-a više nije tajna, već nejavna.
“Objava snimke dakle nije kazneno djelo. Ne znam koje su segmente objavili, ali ako su objavili ono najvažnije, vjerujem da je Pripuz dao korektnu obranu. Od mene snimku nisu mogli dobiti, jer ja je ni nemam. Ja sam iz Njemačke došao naknadno, kad je on već dao obranu pa kako nisam bio tamo, nisam ni dobio snimku”, rekao nam je Nobilo.
Uskok i DORH: Istraga više nije tajna, ništa ne možemo
Vuk Đuričić, glasnogovornik Uskoka, ovaj slučaj nije želio komentirati. Uputio nas je tek na priopćenje koje je na stranicama DORH-a objavljeno 9. listopada, kada je zabilježen sličan slučaj curenja informacija, odnosno kada je jedan dnevni list objavio iskaz kojeg je Uskoku dao Josip Sapunar, bivši član uprave HAC-a. Na isto to priopćenje uputila nas je i glasnogovornica DORH-a Martina Mihordin.
U tom priopćenju, objavljenom na internetskim stranicama DORH-a i Uskoka, navodi se da po novom Zakonu o kaznenom postupku istraga više nije tajna, odnosno da objavljivanje sadržaja iskaza nije kazneno djelo.
“Također, potrebno je ukazati kako okrivljenici i njihovi branitelji, pa i oštećenici, nakon što su ispitani, imaju pravo uvida u spis te pravo kopiranja svih dijelova spisa. Kako su pred više mjeseci provedene dokazne radnje koje su predmet napisa, to su pojedine stranke ili njihovi branitelji koristili pravo uvida u spis i imaju kopije pojedinih dijelova spisa”, priopćili su tada iz DORH-a, te poručili kako zbog predmetnih izmjena ZKP-a ne mogu “utjecati na objavu zapisnika ili snimki provedenih radnji”.
“Državno odvjetništvo nije dalo ni zapisnike ni snimke i smatra kako nema mjesta objavljivanju sadržaja dokaznih radnji u predmetima u kojima istraga nije dovršena jer objavljivanje sadržaja može utjecati na postupak. Međutim, državno odvjetništvo nema načina da spriječi u ovim, ali i drugim slučajevima objavljivanje sadržaja pojedinih radnji u istrazi s obzirom na gore navedenu odredbu članka 231 stavak 1. Zakona o kaznenom postupku”, tvrde Uskok i DORH.
Iz Zagrebačkog holdinga Hini je potvrđeno da je Ljubičić podnio ostavku na mjesto predsjednika Uprave ZG holdinga.
Na ostavku se Ljubičić odlučio kako bi se stvorili uvjeti da mu se dopusti obrana sa slobode. Jedan od razloga zbog kojih je zadržan u Remetincu je i opasnost od ponavljanja kaznenog djela, a ta okolnost ne može prestati dok god je na čelu Holdinga.
U pisanoj ostavci koju je poslao Holdingu isto tako je napomenuo kako to ne znači da daje otkaz. Ljubičić tako između ostalog ostaje direktor firme Gradske plinare – Opskrba, koja nije obuhvaćena istragom u “akciji Agram”.
Ljubić se na ostavku odlučio vjerojatno da bi što prije napustio Remetinac zbog ozbiljnih zdravstvenih potreba i svakodnevnih terapija.
(Maxportal)