Gerhard Schröder, bivši njemački kancelar i prijatelj Vladimira Putina, rekao je da ruski predsjednik želi ispregovarati rješenje za rat u Ukrajini i da bi prošlomjesečni sporazum o isporukama žita mogao biti korak u tom smjeru.
“Dobra vijest je da Kremlj želi dogovoreno rješenje”, rekao je Schröder tjedniku Stern i RTL-u, dodajući da se prošli tjedan sastao s Putinom u Moskvi. “Prvi uspjeh je dogovor o žitu, koji se možda može polako proširiti na prekid vatre”, kazao je.
Njegov je dojam, međutim, da se trenutno ne događa dovoljno. Ali jasno je da “neće uspjeti bez razgovora”, rekao je, s ciljem okončanja rata protiv Ukrajine.
“Ne želim nikome u vladi oduzimati ničiji posrednički posao. Ali zašto bih prekinuo razgovore koji su legalni i koji mene i moju obitelj neće dovesti u probleme?”
Rusija i Ukrajina postigle su prošlog mjeseca dogovor o deblokadi izvoza žitarica iz crnomorskih luka, a prvi brod koji prevozi ukrajinske žitarice na svjetska tržišta otkako je krenula invazija noćas je stigao u Tursku.
Schröder je rekao da bi se rješenja za ključne probleme poput Krima mogla pronaći tijekom vremena, “možda ne tijekom 99 godina, kao u Hong Kongu, ali u sljedećoj generaciji”.
“Ideja da će ukrajinski predsjednik Zelenskij vojno ponovno zauzeti Krim je apsurdna. Osim tatarske manjine, ta regija je ruska; bivši sovjetski državni i partijski čelnik Nikita Hruščov dao ju je Ukrajini, koja je tada bila dio SSSR-a.”
Budućnost regije Donbas ( Doneck i Lugansk) u istočnoj Ukrajini, poprišta žestokih borbi, međutim, bila bi kompliciranija.
“U sporazumu iz Minska, na primjer, dogovoreno je da regija “mora ostati dio ukrajinske državne mreže”, “ali istovremeno postoje veća prava za rusku manjinu. Ali Ukrajinci su čak ukinuli dvojezičnost u Donbasu. Rješenje temeljeno na švicarskom mora pronaći kantonalni model”, rekao je dodajući da će se morati vidjeti hoće li se Putin vratiti na prijeratnu “kontaktnu liniju” u prekidu vatre.
Rekao je da bi alternativa članstvu u NATO-u za Ukrajinu mogla biti oružana neutralnost, poput Austrije.
Schröder je još jednom rat opisao kao “pogrešku ruske vlade”. U njegovim očima, problemi “koji su stvarno relevantni” mogu se riješiti.
Schröder koji je bio njemački kancelar od 1998. do 2005., kritizirao je rat u Ukrajini, ali je odbio osuditi Putina kojeg još uvijek naziva bliskim osobnim prijateljem.
Unatoč žestokim kritikama iz Njemačke, Schröder je 2017. postao predsjednika nadzornog odbora poludržavne ruske naftne kompanije Rosneft, najvećeg ruskog proizvođača nafte. Rosneft je tada bio sankcijama Europske unije.
Zbog proruskog stava marginaliziran je u Njemačkoj, a oduzeto mu je i pravo na ured financiran iz proračuna.
R.I: / Foto: TASS