I moji su suborci, koji su dolazili iz obitelji lijeve provenijencije, često su vikali ‘Za dom spremni’ tako da mene pjesma “Bojna Čavoglave” veže za dane provedene u Domovinskom ratu.
Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić gostovao je u RTL Direktu. Nakon razgovora o cijenama u trgovinama, porezu na nekretnine tema je bio i Thompsonov koncert na Hipodromu gdje je bilo više od pola milijuna Hrvata.
Na koncertu nije bio: “Nisam, čuvao sam unuke, ali bila su mi djeca”, rekao je.
Ministar Ivan Anušić je rekao da kad je Thompson rekao “Za dom”, odgovorio je sa “Spremni”. Bi li i on tako?
“Čuo sam, nisam bio tamo, možda bih i ja tako reagirao, uz činjenicu da se ta pjesma isključivo odnosi na Domovinski rat. I ja sam bio u Domovinskom ratu, i ja sam bio na prvoj crti i pucao iz minobacača.
I moji su suborci, koji su dolazili iz obitelji lijeve provenijencije, često puta vikali ‘Za dom spremni’, tako da mene ta pjesma veže za moje dane provedene u Domovinskom ratu. To ne znači da ne osuđujem režim za vrijeme NDH – bilo kakva aluzija na to vrijeme za mene je neprihvatljiva.
I zato poklič ‘Za dom spremni’, promatrajući ga u kontekstu Drugog svjetskog rata, smatram neprihvatljivim, i o tome se Ustavni sud očitovao. Ali već su sudovi, prije svega Visoki upravni sud, potvrdili da se pjesma ‘Bojna Čavoglave’ u dijelu gdje je poklič ‘Za dom spremni’ ne smatra kršenjem javnog reda i mira”, poručio je, ali svejedno rekao da nije primjereno takve povike čuti u Hrvatskom saboru.
Tijekom Domovinskog rata Bačić je bio na stonskom bojištu, rame uz rame sa svojim sumještanima. Bio je tamo gdje je bilo najteže, na prvoj crti obrane. Posebno se isticao u radu s minobacačima gdje je bio zadužen za jedan vod. Njegova preciznost i smirenost pod pritiskom ostali su u pamćenju suboraca.
“Svaka ga je smjena htjela u svojim redovima jer je pogađao neprijateljske položaje s nevjerojatnom točnošću”, prisjećaju se branitelji stonskog ratišta.
Njegova prisutnost na terenu nije bila formalnost, bila je stvarna, opipljiva i itekako važna za moral i sigurnost ljudi oko njega.
Bez obzira na to što danas njegovi politički protivnici mislili o Branku Bačiću, simpatizirali ga ili im je njegov politički svjetonazor stran, neosporna je činjenica da je bio autentični sudionik Domovinskog rata. Nije tražio načine da izbjegne bojište, nije se skrivao iza dužnosti ili izgovora. Bio je tamo, u uniformi, s oružjem u ruci, uz svoje sumještane i uz svoj narod.
“Njegov doprinos obrani juga Hrvatske ostat će zabilježen kao važan dio lokalne i nacionalne povijesti. Bačić je u ratnim godinama bio više od političara u nastajanju, bio je suborac, oslonac i borac za slobodu. Takve se stvari ne zaboravljaju”, ističu suborci Branka Bačića.
M.M. /Foto: CroPortal