“Najsporniji dio koji će imati najlošije posljedice za ionako nisku razinu pluralizma je ukidanje zabrane takozvane vertikalne koncentracije iz članka 61. odnosno članka 68. u Nacrtu. Jedan vlasnik internetske infrastrukture koji je istovremeno želio biti vlasnik televizijskih medija tražio je to od Vlade, a ona je uvijek na usluzi krupnom kapitalu izbrisala spornu odredbu, i izašla mu u susret.
Čut ćemo niz argumenata da je tako svugdje, ne samo u Srbiji nego i svugdje drugdje, ali nije.
Zabrana vertikalne integracije postoji i u Austriji, Mađarskoj, Sloveniji, a tako ističu i odvjetnici zainteresirane kompanije pokušavajući ostaviti dojam da je to i tamo pred ukidanjem. Vidjet ćemo”, izjavila SDP-ova saborska zastupnica.
Na njezin istup u sabornici reagirao je Ladišić u svojoj objavi na Twitter u kojoj je napisao sljedeće: “Ovo je jedan od najsramotnijih istupa u povijesti SDP-a. Potpuno neznanje, iznošenje neistina i direktni napad na N1, tržište, i slobodu medija. Peđa Grbin, stvarno, sramite se i učlanite u HDZ”.
Ovo je jedan od najsramotnijih istupa u povijesti @SDPHrvatske Potpuno neznanje, iznošenje neistina i direktni napad na @N1infoZG ,tržište, i slobodu medija. @pedjagrbin stvarno, sramite se i učlanite u @HDZ_HR #n1info pic.twitter.com/Laff6gFXyf
— Tihomir Ladisic (@tihomirladisic) September 24, 2021
Zakon o zabrani vertikalne integracije postoji u četiri članice EU. To su Mađarska, Slovenija, Grčka i Austrija, no ni one to ne brane u potpunosti . “Operator koji obavlja djelatnost prijenosa audiovizualnog ili radijskog programa ne može biti nakladnik televizije i ili radija te pružatelj medijskih usluga…” piše u zakonu.
Ostale članice nemaju apsolutno nikakvu zaštitu pa telekomi na tim tržištima mogu istovremeno biti i najveći nakladnici
Iz iskustva koje upravo N1 ima u Srbiji nama se čini da je SDP-ovka u opravu, a ne Ladišić.
Unitet Grupa, vlasnik N1 televizije (njihova je i TV Nova) kupio je i Tele 2 koji je preimenovan u Telemach, što je brend pod kojim inače posluje, nedavno je najavio da će su u suradnji s Nokiom uložiti 230 milijuna eura u telekomunikacijsku strukturu, uključujući i ulaganja u 5G i optičku mrežu.
Cilj Telemacha je postati kabelski operater i postati ključan pružatelj svih mogućih medijskih i internet usluga.
Iskustva iz SAD-a, gdje ne postoje zabrane vertikalne integracije govore da takav model sprječava ulazak novih konkurenata na tržište i de facto rezultira monoplom nekolicine korporacija. Ako je ista firma i nakladnik (proizvođač) programa i distributer, sama sebi će vlastiti program nuditi po povoljnijim uvjetima no što će to omogućiti drugima.