Mladi Hrvat pobjednik jednog od najjačih informatičkih natjecanja na svijetu

•
  •
  •
  •

Dorijan Lendvaj i Patrik Pavić iz MIOC-a (XV. gimnazija Zagreb) osvojili su zlatne medalje na natjecanju Romanian Master of Informatics, pri čemu je Lendvaj osvojio apsolutno prvo mjesto na natjecanju.

Prošlog tjedna održano je osmo izdanje međunarodnog informatičkog natjecanja Romanian Master of Informatics (RMI 2020). Formalni domaćin je Rumunjska, anatjecanje je zbog poznatih razloga održano online.

Hrvatsku su predstavljali učenici MIOC-a Dorijan Lendvaj, Patrick Pavić, Krešimir Nežmah i Vito Anić, a voditelj tima bio je Nikola Dmitrović. Iz te škole su objavi li da su hrvatski predstavnici na njemu su ostvarili jedan od najboljih rezultata do sada.

Dorijan Lendvaj s 542,73  bodova, ukupni je pobjednik natjecanja. Osvojio je prvo mjesto te je osvajač zlatne medalje, objavili su iz MIOC-a.

Zlato je osvojio i Patrik Pavić koji je bio 13. s 435,00 bodova. Odličan je bio i Krešimir Nežmah koji osvojio srebro zauzevši 38. s 334,00 boda, a medalja je za samo nekoliko mjesta izmaknula Vitu Aniću koji je osvojio 162 boda i pet mjesta bio udaljen od brončane medalje.

Vrhunski je to uspjeh ovog učenika drugog razreda zagrebačke XV. gimnazije, čiji učenici u posljednje vrijeme ostvaruju odlične rezultate na natjecanjima. Ovo natjecanje po konceptu je vrlo slično informatičkoj olimpijadi, samo je konkurencija malo manja – okupilo je 52 ekipe iz 14 država, pri čemu je jedina hrvatska ekipa osvojila odlično četvrto mjesto u ukupnom poretku. Kao rezultat tima uzimao se zbroj najbolja tri rezultata.

Prvo i treće mjesto osvojile su ruske ekipe, a drugo jedna od rumunjskih ekipa.

Dorijan Lendvaj

Natjecanje se odvijalo prema točno definiranim pravilima organizatora uz snimanje natjecateljske prostorije i natjecateljskih ekrana. Natjecanje je provela XV. gimnazija, a tehnički dio natjecanja pripremio je i provodio Matej Ferenčević, bivši učenik XV. gimnazije.

Kako su Lendvaj i Nežmah završili u samoizolaciji, oni su se natjecali od kuće, a Pavić i Anić iz škole, pri čemu su prostorije u kojima su se njih četvorica natjecali snimale kamerama kako bi sve bilo sukladno s pravilima.

Megy M. /Foto: Hrvatski informatički savez