Ovo je 14 zastupnika DP-a, pola ih je “HDZ family”

19 travnja, 2024 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Domovinski pokret  je osvojio 14 mandata i postao ključna stranka u postizbornoj kombinatorici oko sastavljanja nove Vlade.  Tko su zastupnici Domovinskog pokreta koji su ušli u novi saziv Hrvatskog sabora i koliko su lojalni stranci?



Ivan Penava, predsjednik Domovinskog pokreta,  profesor tjelesne i zdravstvene kulture. Bivši je član HDZ-a. Gradonačelnik je Vukovara od 2014. godine. Na čelo grada došao je kao kandidat HDZ-a, ali se kasnije odmetnuo i nastupao je protiv bivše stranke. Funkciju čelnog čovjeka Domovinskog pokreta preuzeo je nakon neuspjeha projekta s pjevačem Miroslavom Škorom.

HDZ je napustio nakon poraza na unutarstranačkim izborima gdje se natjecao za potpredsjednika stranke. Igubio je od Tome Medveda 72-28.  Odlazak iz HDZ-a objašnjavao je neslaganjem s politikom stranke prema Vukovaru i Domovinskom ratu.

Mislav Kolakušić (Pravo i pravda) bivši je sudac koji se prebacio u politiku. U javnosti je prepoznat po aktivizmu za vladavinu prava i borbi protiv korupcije. Politički je djelovao izvan ideoloških kategorija i nije ga se moglo definirati ni kao desnicu ni kao ljevicu. Kandidirao se za predsjednika 2019. godine. Iako nije uspio, njegova kampanja je pomogla podići njegovu profiliranost i povećati vidljivost u hrvatskoj politici.

Kolakušić je u svibnju 2019. izabran u Europski parlament kao nezavisni kandidat, u kojem je poznat po kontroverznim antivakserskim izjavama.

Za ove izbore koalirao je s Domovinskim pokretom i nije član stranke. Ne odustaje od famozne ideje da želi biti premijer, ministar pravosuđa i policije – sve odjednom. Kolakušić odbacuje mogućnost bilo kakve suradnje s HDZ-om i SDP-om

Tomislav Josić u javnosti je postao poznat kao čelnik Stožera za obranu hrvatskog Vukovara koji se borio protiv postavljanja dvojezičnih ploča s ćirilicom na državne institucije u Vukovaru. Dragovoljac je Domovinskog rata koji je nakon pada Vukovara zarobljen i odveden u Stajićevo, poslije u Mitrovicu, a zatim u zatvor u Beogradu. Jedno vrijeme živio je u Njemačkoj. Slovi kao Penavina desna ruka te je savjetnik vukovarskog gradonačelnika za branitelje.

Stephen Nikola Bartulica povratnik je iz SAD-a. Konzervativni je aktivist i pokretač raznih inicijativa koje su potaknule demokratsku raspravu o važnim pitanjima hrvatskog društva. Predsjednik je Centra za obnovu kulture Zagreb.

Obnašao je i dužnost savjetnika predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića za vjerske zajednice te savjetnika predsjednika Vlade Republike Hrvatske Tihomira Oreškovića za vanjsku politiku.

Nedavno je izjavio da se nije uključio u politiku da bi sjedio u oporbi. Slovi kao zastupnik koji je za svaku suradnju koja mu donosi vlast

Mario Radić je prema nekima stvarni šef Domovinskog pokreta. Suvlasnik je Pevexa s Pavlom Vujnovcem i nizom drugih dioničara, od kojih je javnosti najpoznatiji Jurica Lovrinčević, savjetnik zbog kojeg je pao ministar Davor Filipović. Iako su bili bliski, Radić se razišao s Lovrinčevićem.

Zbog poduzetničkog pedigrea optužbe na račun Domovinskog pokreta idu tako daleko da ih se smatra političkim krilom Vujnovčevog poslovnog konglomerata. Radić na takve prozivke odmahuje rukom i naglašava da Vujnovac ne dijeli njihove političke stavove jer je on liberal. Neki se pitaju zašto bi Vujnovac želio vlastitu stranku kad je svojedobno pozajmljivao novac HDZ-u.

Željko Lacković (nez.) obnašao je niz lokalnih dužnosti u Koprivničko-križevačkoj županiji, a bio je gradonačelnik Đurđevca od 2013. do 2017. godine. Lacković je bio i saborski zastupnik od 2016. do 2020., kao zamjena za tadašnjeg zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, te je podržavao većinu Andreja Plenkovića.

Nacionalni je koordinator političke platforme Nezavisni, koja okuplja nezavisne gradonačelnike i političare te je s njom želio izaći na izbore, ali nije uspio pa se priklonio Domovinskom pokretu. Dan nakon izbora kazao je da neće solirati, već će slijediti upute stranke s kojom je osvojio mandat.

Josip Dabro odmetnuti je HDZ-ovac, a obnašao je dužnost zamjenika župana Vukovarsko-srijemske županije. Istupio je iz stranke nakon svađe s Marijom Banožićem, a u istupima je tvrdio da ga je Plenkoviću nametnuo Tomislav Čuljak. Bio je kritičan prema vodstvu HDZ-a te je govorio protiv nepotizma i korupcije unutar stranke. Kasnije se kandidirao za župana vukovarsko-srijemskog kao nezavisni kandidat i ušao u drugi krug protiv HDZ-ova Damira Dekanića te izgubio.

Dubravka Lipovac Pehar čelnica je Domovinskog pokreta iz Slavonskog Broda i županijska vijećnica. Internet je do sada pamti samo po tome da je uoči otvorenja Srpskog kulturnog centra u Slavonskom Brodu održala presicu.

“Nismo protiv otvaranja Kulturnog centra, ali se protivimo tome što je to režija Srpskog nacionalnog vijeća, koje provodi politiku s kojom se ne slažemo. Omalovažava hrvatske branitelje, Oluju naziva agresorskom akcijom i ne podržava Domovinski rat, a to sve pod krinkom brige o srpskoj nacionalnoj manjini”, rekla je tada.

Igor Peternel čelnik je zagrebačkog ogranka Domovinskog pokreta te obnaša dužnost potpredsjednika zagrebačke Gradske skupštine.

Bio je  predmet javnog ismijavanja kad se objavljen video na kojem se nije znao prekrižiti. Znat se prkrižiti nije samo vjernička nego civilizacijska tekovina.

Telegram je svojedobno pisao o njegovu oportunizmu i putu koji je prešao od SDP-a do Domovinskog pokreta.

“Bitan je uvijek samo brend, SDP, HDZ, HHO. A ja sam u brendu’, rekao je. Nitko nikada u modernoj političkoj povijesti Hrvatske nije tako pregnantno i jasno deklarirao vlastiti politički oportunizam kako je to u gornjem citatu, na novinarski upit o prelasku iz SDP-a u HHO, učinio Peternel, bivši član SDP-a, bivši član HHO-a te trenutačni član Domovinskog pokreta”, napisao je tada Sandi Blagonić za Telegram.

Josip Jurčević, hrvatski je povjesničar, objavljuje znanstvene i stručne radove iz suvremene hrvatske povijesti, a središnje teme njegova istraživanja su žrtve Drugog svjetskog rata i poraća, Domovinski rat te hrvatsko iseljeništvo. Na predsjedničkim izborima 2009. godine kandidirao se kao neovisni kandidat i osvojio 2,74 posto glasova. Bio je član niza manjih stranaka, uglavnom desnijih od HDZ-a.

Od 2004. godine član je Savjeta Vlade Republike Hrvatske za pripremu prijatelja suda pred Međunarodnim kaznenim sudom za prostor bivše Jugoslavije. Član je Družbe Braća Hrvatskoga Zmaja, udruge koje se brine o hrvatskom kulturnom nasljeđu. Lakom na osudama onih s kojima se ne slaže drugim pa bi u Saboru mogao funkcionirati kao nova Karolina Vidović Krišto. Oženjen je i otac sedmero djece.

Damir Biloglav liječnik je iz Zadra i gradski vijećnik Domovinskog pokreta u Zadru. Privukao je pozornost svojim stavovima i postupcima u pandemiji koronavirusa. Protiv Biloglava je podignuta i optužnica. Stavljalo mu se na teret da je u svibnju i lipnju 2021. godine odbio cijepiti pacijente protiv covida na punktu u Višnjiku, čime je postupio u suprotnosti s odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti.

Dom zdravlja Zadarske županije prijavio ga je Ministarstvu zdravlja, a koje je protiv njega podiglo tužbu i pokrenulo postupak. No na Prekršajnom sudu u Splitu oslobođen je krivnje zbog nedostatka dokaza.

Ivan Šipić bivši je HDZ-ovac i gradonačelnik Trilja. Bio je i predsjednik lokalnog HDZ-a i saborski zastupnik HDZ-a. Šipić je u nemilost svoje stranke pao u Hrvatskom saboru jer se nije pokorio HDZ-ovoj većini o svjetonazorskim pitanjima. Nije prihvatio ni sugestiju da u vrijeme glasanja o Istanbulskoj konvenciji napusti sabornicu, već je glasovao protiv ratifikacije toga dokumenta. Kasnije se približio Domovinskom pokretu i sad je na njihovoj listi ponovno ušao u Sabor.

Stipo Mlinarić Ćipo jedan je od rijetkih zastupnika Domovinskog pokreta koji je ostao privržen stranci. Rođeni je Vukovarac, branitelj s Trpinjske ceste, pripadnik legendarnog Turbo voda pod zapovjedništvom Blage Zadre i logoraš srpskih koncentracijskih logora.

U srpskom zatočeništvu proveo je 272 duga i teška dana. Glasno je govorio o pitanjima vezanim uz hrvatske branitelje te pozivao na pravdu i obeštećenje za ratne zločine.

Jedan od rijetkih kandidata koji, unatoč Škorinoj preporuci, nije glaso za Milanovića u drugom krugu predsjedničkih izbora nego je javno podržao Kolindu Grabar Kitarović.

Ivica Kukavica čelnik je Nezavisne liste Imotski koja je sklopila suradnju s Domovinskim pokretom još u rujnu 2022. godine. Lista je utemeljena 2013. godine.

“Uvjeren sam da gradonačelnik Vukovara i predsjednik DP-a Ivan Penava i najpopularniji saborski zastupnik Stipo Mlinarić Ćipe mogu puno napraviti kod birača s desnog političkog spektra.

Radi se o iznimno čestitim i poštenim ljudima, za koje znam da dijele iste vrijednosti kao velika većina stanovnika Imotskog i okolnih općina”, kazao je nedavno Kukavica,  vijećnik u Županijskoj skupštini Splitsko-dalmatinske županije, gdje Domovinski pokret podržava HDZ-ovu vlast.

D.M. /Foto: pxll


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->