Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović danas je na konferenciji ispred rezidencije na Cetinju održane u povodu dvije godine mandata, kazao kako neće dopustiti da Srpska pravoslavna crkva (SPC) upravlja Crnom Gorom i da određuje njen pravac i karakter.
– Obnovili smo svoju državu, a vrijeme je da obnovimo i našu Crkvu, najavio je predsjednik Crne Gore ističući kako su ponudili SPC da bude dio rješenja – obnove samostalne Crnogorske crkve, piše Fenix-magazin.
– Iz SPC-a za sada su tu ponudu odbili i u tom slučaju preostaje im da nastave da budu crkva nacionalnih Srba u Crnoj Gori, ali tada ćemo morati stvoriti i crkvu nacionalnih Crnogoraca, rekao je Đukanović.
– Crna Gora nije nepromišljeno izabrala, naš izbor je nezavisnost, suverenost, multietičnost, NATO i europski sustav vrijednosti. Naš izbor je zauvijek antifašizam“, kazao je Đukanović, dodajući da svaka vjerska zajednica može biti samo ravnopravan dio društva a ne pandan državi.
Otpor SPC
– Suočili smo se sa otporom SPC da vrati Crnoj Gori ono što je Crne Gore, ono što je oteto, ono što je ukradeno iz crnogorske povijesti i oko toga se ne kolebamo kakvi god bili otpori, istakao je Đukanović, dodajući da sve što je zakonito stečeno tako će i ostati, a sve ono što je oteto od države Crne Gore bit će ponovo Crnogorsko ma koliko god se netko tome protivio i kakvim god metodama se protivio.
– Ne nudite nam okrvavljene formule za budućnost Crne Gore i Balkana, nećemo ih prihvatiti, poručio je Đukanović. Također je istaknuo da je Crna Gora u stanju uspostavi vladavinu prava koja nije samo imperativ europske integracije, nego, prvenstveno normalnog i civiliziranog života u Crnoj Gori.
– Postoje subjekti društva koji bi da imaju ekskluzivna prava, kao što je slučaj sa SPC, koja bi upravljala Crnom Gorom, da joj određuje karakter i budući razvoj? Preciznije, je li Crna Gora demokratsko multietničko društvo, ili srednjevjekovno teokratsko, srpsko, kako nas podučavaju crkveni velikodostojnici, bio je izričit Đukanović na konferenciji za novinare na Cetinju.
O izvještaju Fridom Hausa (navladine organizacije koja provodi istraživanja o demokraciji, političkim slobodama i ljudskim pravima) u kojem je Crna Gora u društvu sa Srbijom i Mađarskom.
– Dozvolite mi više da vjerujem u ocjenu vlada i parlamenata zemalja članica NATO nego u ocjenu jedne nevladine organizacije, kazao je.
Đukanović vjeruje da ćemo na jesen imati redovne parlamentarne izbore, na kojim će građani imati priliku da kažu šta misle o nosiocima političkih ponuda.
Crnogorski predsjednik se također zapitao „je li Crnoj Gori mjesto u Europi ili na drugoj strani“ te sam odgovorio: „Crnoj Gori mjesto u Europskoj uniji i oko toga nema dvoumljenja“.
Fenix-magazin/Foto: Savo Prelević