Rinčić uzvratila SDP-u: “Podlo, bezobrazno i licemjerno”

28 lipnja, 2026 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić oštro je odgovorila riječkom SDP-u nakon njihove prozivke oko poskupljenja vodnih usluga. Poručila je da je reakcija novog predsjednika SDP-a Tonija Štimca “histerična, demagoška i utemeljena na nesretnoj kombinaciji bijesa, uvrnute logike i ignoriranja činjenica”.



Rinčić tvrdi da SDP pokušava zakonski propisan postupak utvrđivanja cijena pretvoriti u njezinu osobnu političku odluku, s ciljem da je prikažu kao gradonačelnicu koja “uživa udarati na standard građana”. “Da to nije podlo, bilo bi tek neinteligentno, a da nije neinteligentno, bilo bi podlo”, poručila je.

Naglasila je da odluku o cijeni vodnih usluga nije donijela ona, nego ViK, javni isporučitelj vodnih usluga za uslužno područje koje obuhvaća 22 jedinice lokalne samouprave. Odluku je jednoglasno usvojila Skupština društva, u kojoj sjedi najviše – upravo – SDP-ovih gradonačelnika i načelnika. “SDP-ovaca i njihovih partnera je devet, HDZ-ovaca pet, nezavisnih sedam. Odluka je prošla jednoglasno.”

Rinčić poručuje da je SDP-ova optužba “podla, bezobrazna i licemjerna”, jer je odluku podržalo još 21 načelnik i gradonačelnik, uključujući devet iz redova SDP-a. “Ako je to politička odluka, onda je SDP suodgovoran. Ali oni šute kao zaliveni.”

Dodala je da SDP i Štimac “ne znaju, a trebali bi znati” da vodne usluge nisu komunalna djelatnost i da ViK nije riječko komunalno društvo, nego javni isporučitelj u vlasništvu 22 JLS. “SDP je do prošle godine bio na vlasti i donosio odluke o ViK-u, a Štimac je bio član skupštine pripojenog društva iz Delnica. Bilo bi zanimljivo vidjeti kakve je reference tamo stekao.”

Rinčić tvrdi da je cijeli napad SDP-a rezultat “neznanja, površnosti ili podlosti”, te da je njezin utjecaj na izračun cijene vodnih usluga “nikakav, nula”. Podsjetila je da je odluka bila na javnom savjetovanju, na kojem SDP nije sudjelovao niti je dao ijednu primjedbu. “Ni sada ne osporavaju cijenu, izračun, metodologiju – napadaju samo mene.”

Citirala je i stručno mišljenje Vijeća za vodne usluge, koje potvrđuje da će prosječni račun kućanstava na riječkom uslužnom području biti 8,39 eura niži od državnog prosjeka. “Nisam zaslužna što su cijene niže od prosjeka, kao što nisam odgovorna za povećanje. Ali SDP to tumači drukčije.”

U nastavku je SDP optužila za “vrhunski cinizam” i podsjetila na njihove projekte dok su bili na vlasti: garaža na Kantridi od 65 tisuća eura po mjestu, dvadeset milijuna eura ulupanih u Galeb, desetke milijuna nenamjenski potrošenih, te slučaj garaže Centar, gdje je Grad postao talac privatnog partnera. “O takvim podvizima SDP šuti kao zaliven.”

Zaključila je da “novi SDP nije ništa drukčiji od starog”, da se ne odriče negativnog nasljeđa i da je Vojko Obersnel i dalje sveprisutan. “Šteta za socijaldemokraciju i za Rijeku.”

M.M. /Foto. Dnevnik.hr


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->