Posljednji dani rujna 2009. godine obilježeni su događajima koji će u hrvatsku diplomatsku povijest ući kao jedan od najkontroverznijih trenutaka hrvatske države. Švicarski Savezni ured za policiju donosi 25. rujna 2009. godine odluku kojom se Marku Perkoviću Thompsonu na tri godine zabranjuje ulazak u Švicarsku i Kneževinu Lihtenštajn.
Zbog Schengenskog režima, zabrana je praktično značila zabranu putovanja u gotovo cijelu Europsku uniju. Naime, Švicarska nije članica EU, ali je članica Schengenskog prostora, piše Slobodna Dalmacija
To znači da je dio područja unutar kojeg se putuje bez graničnih kontrola na unutarnjim granicama između članica. Uz Švicarsku, članice Schengena su i Island, Norveška i Lihtenštajn, iako nisu članice EU-a.
Razlozi za zabranu, navode Švicarci, su sve učestalije zabrane njegovih koncerata u Austriji, Nizozemskoj i Njemačkoj te procjena o postojanju ugroze zbog nasilnog ekstremizma. Švicarci su naveli da Thompson predstavlja opasnost za javnu sigurnost jer “veliča desni ekstremizam i fašizam”.
Diplomatska nota koja je sve promijenila
Ono što je uslijedilo postao je jedan od najvećih diplomatskih skandala u Hrvatskoj. Naime, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija pod vodstvom Gordana Jandrokovića uručilo je diplomatsku notu švicarskom veleposlaniku Erichu Hermannu Pircheru. U noti su izražena stajališta da su navedeni razlozi za zabranu neosnovani i da Thompson ni u jednoj državi nije bio kazneno gonjen ni kažnjavan. Spominjao se i Domovinski rat…
Tadašnja premijerka Jadranka Kosor i predsjednik Stjepan Mesić su bili ogorčeni jer je ministar upregao državni aparat u obranu pjevača. Štoviše, naveli su da je to napravio bez konzultacija s njima.
Naime, predsjednik države predstavlja Hrvatsku u svijetu, a premijer i ministar vanjskih poslova po tom pitanju moraju surađivati sa šefom države. No, premijerka nije ni znala što Jandroković “kuha”.
Ministar vanjskih poslova je tada rekao kako je bio dužan reagirati s obzirom na način uručivanja, ali i sadržaj obrazloženja odluke. Naime, u obrazloženju je Jandrokoviću zasmetalo što je Thompsonu ulaz u Švicarsku zabranjen zbog “ugroze od terorizma, nasilnog ekstremizma, zabranjenih obavještajnih službi, organiziranog kriminala te radnje i težnje koje ozbiljno ugrožavaju sadašnje odnose Švicarske Konfederacije s drugim državama ili koji su usmjereni na nasilnu izmjenu državnoga poretka”.
Mesić nezadovoljan
Jandroković objašnjava Mesiću kako se radi o kaznenim djelima zbog kojih Marko Perković Thompson nikad nije bio gonjen ni u Hrvatskoj ni u bilo kojoj drugoj zemlji.
“Posebno neprihvatljivo bilo je obrazloženje švicarskih nadležnih tijela kako je hrvatski državljanin Marko Perković postao poznat ‘za vrijeme i poslije građanskoga rata‘. Neodgovaranje na takvu interpretaciju Domovinskog rata značilo bi, u konačnici, da se Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija slaže s takvim stavom”, napisao je Jandroković Mesiću i istaknuo kako je MVPEI samo štitio prava i interese hrvatskog državljana u inozemstvu “što je sukladno propisima i međunarodnim konvencijama”, a nikako branilo Thompsonove političke stavove i svjetonazore od kojih bi se, smatraju, morao i sam ograditi.
Ali Mesić nije bio impresioniran Jandrokovićevim objašnjenjem.
“Čime je jedna Švicarska, zemlja s kojom smo u prijateljskim i dobrim odnosima, zaslužila prosvjednu notu našeg Ministarstva vanjskih poslova. To se tako ne radi”, ističe Mesić koji podsjeća kako Ministarstvo vanjskih poslova nikad dosad nije pisalo protestnu notu zato što je hrvatski građanin u stranoj zemlji izazvao odluku vlasti koja je za njega nepovoljna. A većina note se odnosila na Thompsona, građanina, a ne na Domovinski rat.
“Stotine naših građana došlo je na ovaj ili onaj način u sukobe s drugim zemljama, s njihovim propisima ili odlukama njihove vlade. Sve do ovog ministra vanjskih poslova, nikad se nisu slale protestne note. Jedino bi eventualno naš konzul otišao na razgovor i raspitao se o čemu se radi. Mislim da je to praksa koja je u redu. Ali ovo što je uveo ovaj ministar, to je običaj koji nema niti jedna europska zemlja”, jasno je Mesić poručio Jandrokoviću da nije imao pravo tako reagirati i stati u Thompsonovu obranu, posebno jer je pjevač optužen za širenje fašističkih ideala.
“Ovo neće naštetiti Hrvatskoj, ali pogledajte kakva se poruka šalje u svijet. Pogledajte koje vrijednosti branimo, koje vrijednosti ministar brani”, rezigniran je bio Mesić koji je tada tvrdio da Jandroković nema pravo slati prosvjednu notu u svoje ime jer se ona šalje u ime cijele Hrvatske.
“Ako ministar baš želi poslati protestnu notu, onda je morao porazgovarati s premijerkom i sa mnom. Prosvjedna nota se šalje u ime cijele Hrvatske, a u moje ime Jandroković to nije imao pravo napraviti”, kazao je Mesić.
Predsjednik poručuje kako je to privatni sukob hrvatskog građanina i pjevača Thompsona sa Švicarskom i kao takav ne može biti državno pitanje.
Tumačilo se i da Thompson organizira koncerte na kojima želi zaraditi, ne predstavlja državu nego je to njegov privatan interes i sukob s pojedinim institucijama u prijateljskim državama. I ne može se cijela država svađati s drugim državama radi privatnih interesa jednog pojedinca.
U svemu se pojavio i još jedan problem – presudno je bilo što se Jadranka Kosor, koja je tek tri mjeseca ranije preuzela dužnost premijerke, nije znala da se uopće šalje diplomatska nota. Iz izvora bliskih premijerki tada se doznalo da je Jadranku Kosor iziritiralo to što se o tako neugodnom problemu Jandroković uopće nije konzultirao s njom. Neki su pisali da joj je HDZ radio iza leđa kako bi se obranio pjevač.
Analiza diplomatske katastrofe
Kada je sadržaj diplomatske note analiziran, postalo je jasno da je Jandroković napravio brojne greške, pisali su mediji tada. Naime, skoro cijela nota je bila posvećena obrani Thompsona, dok je doslovno dvije rečenice službenog prosvjeda posvećene obrani Domovinskog rata. Nacional je posjedovao sporni dokument, sve je pokazivao da šef diplomacije tada nije govorio istinu…
Jadranku Kosor posebno je zabrinjavala činjenica da je Jandroković sve to napravio kada je Hrvatska bila na pragu ulaska u EU. Naime, svaki diplomatski skandal mogao je ugroziti proces integracije, makar Švicarska i nije u EU, ali je imala utjecaj na EU diplomate.
Jandrokovićeva intervencija implicite je slala poruku da hrvatska država stoji iza Thompsona, što je tada bilo neprihvatljivo za zemlju koja se bori za uključivanje u Europsku uniju.
Strani i domaći novinari su navodili da Švicarska, kao jedna od najuređenijih zemalja današnjeg demokratskog svijeta, imala je suvereno pravo procjenjivati svoju sigurnosnu situaciju.
M.M./Foto: Press