Ubojica prije 4 dana prijavljen za nasilje, sud odbio zabraniti približavanje žrtvi

11 kolovoza, 2023 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Nermin Sulejmanović danas je u mjestu Gradačac u BiH ubio tri osobe i ranio još tri. Njegove žrtve, osim policijskog službenika, nisu bile nasumično birane, otkriveno je na konferenciji za novinare koju su održali ministar za ljudska prava BiH Sevlid Hurtić, premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić i ministar unutarnjih poslova Tuzlanskog kantona Hajrudin Mehanović.



Sulejmanović je ubio bivšu suprugu Nizamu Hećimović. Ubijeni su i Džengiz Onder i Džengiz Denis, otac i sin, turski državljani. Ranjeni su policajac Husein Kotorić, građanin Nedim Pamuković te jedna žena, majka i supruga ubijenih Džengiza Ondera i Džengiza Denisa.

“Ovo je velika sramota za naše društvo. Dobio sam informacije da je 12.000 ljudi gledalo direktno događaj koji je išao uživo, 126 osoba je lajkalo. Bili su sretni gledajući tuđu nesreću. Trebamo se zabrinuti kao društvo kuda idemo i dokle ćemo doći. Molimo da spustimo tenzije i pomognemo koliko možemo. U 2021. i 2022. 19 žena je ubijeno u femicidu. Evo dogodilo se novo ubojstvo.

Razgovarao sam sa psiholozima danas, ovo je stvar koja je kod žena izazvala strah da prijavljuju ovo što im se događa u obitelji jer imate zločinca koji je isprebijao ženu pa ubio. Što uraditi? Razgovarao sam s ministrom policije i socijalnim radom, oni mogu raditi do jedne mjere, sudstvo mora završiti tu priču.

Mi moramo vršiti pritisak. Imali smo skoro da je jedna žena pretučena radi jedne plaće i sada ubojstvo. Ne budemo li reagirali, pitanje je tko je sljedeći. Zamolio bih širu javnost da ne zaboravimo ovo nakon dva dana i čekamo ponedjeljak. Ovo se može ponoviti u svakoj obitelji i gradu. Molim novinare – pritišćite nas i tražite da se izmijeni zakon, da bude što rigorozniji zakon o femicidu, da te osobe nikada više ne izađu iz zatvora”, rekao je ministar Hurtić u Gradačcu.

Premijer TK-a Irfan Halilagić osvrnuo se na činjenicu da je stotinjak osoba “lajkalo” video ubojstva žene.

“Zapitate se je li moguće da među nama postoje osobe koje onako brutalnu likvidaciju podržavaju? To je problem društva za koji niti jedan pojedinac ne može dati točan odgovor.

To je dubok problem i nadam se da ćemo, pored onoga što je potrebno i pored onoga što smo mi kao predstavnici sistema odgovorni učiniti, početi dublje kopati u naše društvo, obitelji, način odgoja i sistem vrijednosti koji je zavladao i nije dobar i on je jedan od glavnih uzročnika da takve osobe budu tretirane kao uzor”, rekao je Halilagić.

“Za šamar zatvor, za ubojstvo 40 godina”

Najavio je uspostavljanje anonimne linije za slučajeve nasilja te je poručio da “žene moraju imati više hrabrosti i da idu do kraja te ne povlače izjave, a da kanton, entiteti i država moraju stati iza tih žena”.

“Treba se pokrenuti izmjena Krivičnoga zakona, da osobe koje zlostavljaju žene dobiju veće kazne. Pa za šamar da bude 6 mjeseci ili godinu zavora, a ubojstvo 40 godina zatvora. Mi svi kao država, narod i građani trebamo preuzeti veću odgovornost, da susjed kada čuje jauk svoje susjede to prijavi a ne da kaže mene se ne tiče”, rekao je.

“Policija ga nije mogla nezakonito držati u zatvoru”

Ministar unutarnjih poslova Tuzlanskog kantona Hajrudin Mehanović kazao je kako je u današnjoj akciji sudjelovao i MUP Republike Srpske jer se Sulejmanović dovodio u vezu s drugim kriminogenim osobama koje su bile interesantne i njima. Naveo je kako prve indicije govore da se ne radi o nasumičnim, već planiranim likvidacijama i da su žrtve osobe s kojima je ubojica bio u određenim odnosima.

“Obiteljsko nasilje zadnji put je dokumentirano prije mjesec dana u PS Gradačac kada nije naložena mjera zabrane pristupa porodici jer je žena bojeći za sebe povukla izjavu na sudu i sud nije prosudio da joj je život ugrožen pa nije odredio mjere. To je sistemska greška koju netko mora otkloniti.

Često policiju pitaju, da kažem žargonski, zašto ste osobu tog kalibra držali na ulici? Je li ga policija nezakonito trebala držati u zatvoru? Zna se tko prijavljuje, tko procesuira i tko osuđuje. Današnjim live prijenosom dobili smo potencijalno bog zna koliko sličnih likova koji su željni pet minuta slave i spremni riskirati svoje i tuđe živote. To treba biti državnim propisima regulirano”, rekao je Mehanović.

 

 

Istaknuo je da žena koju je Sulejmanović ubio nije bila s njim u braku, ali da imaju dijete te da je bio podnesen zahtjev za sklapanje braka. Dva muškarca, otac i sin koji su također ubijeni, imali su odnos sa Sulejmanovićem koji se veže za njihovu kćer odnosno sestru i ona je danas ranjena te je u tijeku sudski proces vezan za njihov slučaj.

Podsjetimo, iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona danas je objavljeno da je ubojica osuđivan za različita kaznena djela. Prije 15-ak godina osuđen je za pokušaj ubojstva. Ima nekoliko presuda za nasilnička ponašanja i ugrožavanje sigurnosti, a prije tri dana bio prijavljen za nasilje u obitelji.

“Prijava bila upućena prije tri ili četiri dana. I kada smo krenuli u dokumentiranje tog događaja, korištene su blagodati zakona, odnosno mogućnost nesvjedočenja, tako da se odustalo od same kaznene prijave za nasilje u obitelji”, rekao je glasnogovornik Tužiteljstva.

Sud prije par dana odbio mjere opreza za ubojicu

Portal Istraga.ba u posjedu je Rješenja Općinskog suda u Gradačcu kojim se odbija prijedlog MUP-a da se Nerminu Sulejmanoviću zabrani približavanje žrtvi. Četiri dana kasnije Nermin Sulejmanović je ubio svoju nevjenčanu suprugu Nizamu Hećimović.

Ministarstvo unutarnjih poslova Tuzlanskog kantona, Policijska uprava Gradačac, podnijela je zahtjev da se Nerminu Sulejmanoviću izrekne zaštitna mjera zabrane uznemiravanja i uhođenja osobe izložene nasilju i zaštitna mjera zabrana približavanja žrtvi nasilja. Sud je to odbio.

Kako piše u zahtjevu, mjere zabrane MUP je zatražio nakon što je žena prijavila da ju je 3. kolovoza oko 19.30 sati Sulejmanović napao i pretukao te je zadobila ozljede po licu i drugim dijelovima tijela. Žena je drugi dan podnijela prijavu protiv njega te je odselila iz kuće, zajedno s bebom. Potom joj je Sulejmanović nastavio prijetiti, zvao ju i tražio da se vrati kući. Prijetio je i njezinoj obitelji i prijateljicama.

Tri dana kasnije, 7. kolovoza, nije htjela dati izjavu u policiji iz straha od reakcije Sulejmanovića, rekavši da će time samo pogoršati situaciju, ali je podržala izricanje zaštitnih mjera.

M.M. /Foto: Facebook


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->