Vilim Matula, možemovac i glumac koji je glumačku karijeru gradio kao član Centralnog komiteta Komunističke partije, (u CK SKH izabran 1989. kad se normalan svijet odricao komunizma) dao je veliki intervju srpskim Novostima u kojem je najavio povratak imena Trga maršala Tita u Zagrebu.
Na izričito pitanje hoće li u drugom mandatu (Možemo i SDP imaju većinu i Skupštini) biti vraćeno ime Trga, Matula je odgovorio.
“Vjerujem da hoće. U prvom mandatu Tomislava Tomaševića bilo je nerealno očekivati povratak imena Trga maršala Tita. Trg bi postao glavna i jedina tema u javnosti kao i prilika desnim ekstremistima za mahnitanje po medijima.
To bi medijski prekrilo sav napor gradonačelnika, gradske uprave i Holdinga u saniranju financijskog i organizacijskog kaosa koji je prethodna vlast Milana Bandića i HDZ-ova ostavila u Zagrebu”, kazao je.
Bivši saborski zastupnik i bivši član Centralnog komiteta govorio je o antifašizmu, Drugom svjetskom ratu te Domovinskom ratu koje ne zove agresija na Hrvatsku, nego “ratovi 90-ih”, čime umanjuje srpsku agresiju
Bez ikakvog povoda i bez ikakve osnove optužio je dr. Franju Tuđmana za razmjenu teritorija:
“Jezovita karakteristika ratova 1990-ih je da je većina zločina počinjena iz čiste obijesti nošene mržnjom. Motivi su bili iživljavanje, silovanje i pljačka. Vrlo malo je bilo stvarnih vojnih ciljeva, ozbiljnih strateških priprema i razrađene taktike…
Bosanska Posavina primjer je borbi koje su imale vojnog smisla, uz velike žrtve Posavina je sačuvana. Tuđman ju je u Daytonu zamijenio za neka druga područja”, tvrdi Matula.
“Opće je poznato da se odnos trenutačne državne vlasti prema antifašizmu ogleda i u odnosu prema spomenicima NOB-u, ustaškom pozdravu i znakovlju. Napetost oko spomenika podiže se i s novim zakonom donesenim na inicijativu Domovinskog pokreta koji se zalaže za uklanjanje spomenika s četničkim obilježjima ili koji slave agresore.
Nekoliko desetaka takvih spomenika uklonjeno je s grobova, kao i sporna obilježja. Uklonile su ih obitelji pokojnika. Napetosti se ipak ne smanjuju, nego dapače podižu. Što je s neutvrđenim brojem novopostavljenog ustaškog znakovlja na grobovima?
Pored više od 3.000 uništenih spomenika NOB-u, od 2019. je na djelu nedopustiva simbolička operacija skidanja opravdane ljage s ustaškog pozdrava “Za dom spremni” jer je Plenkovićeva “komisija” stvorila nerazmrsivu zbrku odlukom da je ustaški pozdrav protuustavan, ali samo u kontekstu Drugog svjetskog rata, a dopustiv kada ga se koristi u komemoracijama.”
Ljut je i na obrazovni sustav:
“Obrazovni sistem je grozan od osnovne škole pa sve do fakulteta koji svako toliko proizvode sramotne doktorate. Odnos prema nastavnicima i profesorima je duboko ponižavajući. Kako djeci u osnovnoj školi uskraćuju činjenice o partizanima i Narodnooslobodilačkoj borbi, tako na Hrvatskim studijima desetljećima već znanstveno istražuju ne bi li otkrili jedno dobro djelo ustaša i ne polazi im za rukom ili za umom.
Istovremeno dokazuju da je Titova Jugoslavija bila najgora država u povijesti i traže znanstvene dokaze da nikada više nigdje u svemiru neće postojati tako strašna država. Čitavo zagrebačko Sveučilište upregnuto je u to da objasni kako to da je ta i takva grozna država bila poštovana od istoka i zapada, a posebno od brojnih nesvrstanih zemalja, a poštovana je širom svijeta i danas. I Jugoslavija i legendarni partizanski komandant te veliki državnik Josip Broz Tito.”
Pokazao i neznanje o Drugom svjetskom ratu i Francuzima:
“Francuzi su, zbog lošeg iskustva u Prvom svjetskom ratu, odlučili pauzirati i propustiti Drugi svjetski rat. Čuvali su infrastrukturu i ljudstvo i čekali da rat sam nekako skonča”, tvrdi neupućeni Matula ponavljajući jednu od zabluda o Drugom svjetskom ratu koju je plasirao francuski izdajnički režim kako bi opravdao svoju suradnju s nacistima.
Istina je da je Hitlerova vojska za mjesec i pol umaršira u Pariz, ali je istina i da su se Francuzi žestoko borili u bitci za Francusku. U njoj je stradalo 150 000 Nijemaca, a uništili su i oko 800 tenkova.
M. Marković/Foto: hrt