U naselju Bratiškovci kraj Skradina, u Šibensko-kninskoj županiji, nalaze se hram Svetog Nikole Srpske pravoslavne crkve
Temelji Crkva datiraju iz 1592. godine, zvonik je podignut 1893. godine. Bratiškovci su u vrijeme srpske agresije na Hrvatsku bili okupirani.
Prolaznici kroz to mjesto u Šibensko-kninskoj županiji na zvoniku Crkve sv. Nikole mogli su uočiti veliku zastavu SPC-a o čemu je na Facebooku izvijestio Ivica Bolibruh Bole:
“Bratiškovci
Mjesto nadomak Skradina odakle se polazilo u razaranje Skradina, Šibenika, Vodica i svih sela sa pretežno hrvatskom populacijom, danas bez ikakve mogućnosti osporavanja vije srpsku zastavu od jedva sedam metara. Kažu, nije to nikakva provokacija, pa to je službena zastava Srpske pravoslavne crkve.
I ne bi to bila provokacija da se ta službena zastava SPC-a mogla izvijati kao takva i za vrijeme Jugoslavije ili u nekim ranijim vremenima. Međutim, tada je to bilo zabranjeno jer je jasno predstavljala velikosrpstvo i mržnju prema susjedima.
Danas, nakon tolikih zala pod tom istom zastavom, ona više to nije, ona je naša svakodnevnica koja nam jasno poručuje da posao očito nisu dovršili.
Tko zna, možda taj razmještaj boja i nije toliko bitan. Crven-plavi-bijeli ili crven-bijeli- plavi u oba slučaja iste boje, jedino što se promijenilo jest vlast. Jučer oni koji su četništvo zabranjivali danas ovi koji ga podržavaju i brane.”
U nastavku je objasnio da su hrvatski policajci po prijavi izašli na teren, pravoslavni svećenik im je objasnio da to nije srpska zastava već zastava Srpske pravoslavne crkve, oni slegli ramenima i otišli.
Naime, mnogi su komentirali zakon koji definira upotreba znamenja nacionalnih manjina (Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina) koji propisuje da nacionalne manjine mogu isticati odgovarajuće znamenje i simbole, ali uz službenu uporabu znamenja i simbola Republike Hrvatske. Kada se izvodi himna i/ili svečana pjesma nacionalne manjine, obvezatno se prije nje izvodi himna Republike Hrvatske, ističe se zastava nacionalne manje pokraj nje mora biti hrvatska zastava.
No, kako je ovdje riječ o zastavi vjerske zajednice na nju se taj Zakon ne odnosi. U članku 12. Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica stoji “zgrade i prostorije namijenjene obavljanju vjerskih obreda nepovredive su, osim u slučajevima i pod uvjetima i na način propisan posebnim zakonom”.
M.M. /Foto: Facebook