•
  •
  •

Mate Pavić i Nikola Mektić pobjednici su Wimbledona u konkurenciji parova.

Hrvatska kombinacija u finalu je svladala španjolsko-argentinski par kojeg čine Marcel Granollers i Horacio Zeballos, a bilo je 6:4, 7:6(5), 2:6, 7:5.

Za Pavića i Mektića ovo je osma zajednička titula i prvi Grand Slam naslov.

Paviću, vodećem tenisaču u ATP-ovom poretku igrača parova, sad nedostaje još tek Roland Garros kako bi kompletirao naslove na četiri najveća turnira budući da je 2018. s Oliverom Marachom osvojio Australian Open, a lani s Brunom Soaresom US Open.

Mektiću, trećem na listi, ovo bio prvi trijumf na nekom od najvećih turnira.

Pavić i Mektić u ovoj su sezoni već ranije osvojili sedam zajedničkih naslova, a očekivalo se da bi mogli i do trofeja na Roland Garrosu. S pariškog Grand Slama morali su se povući zbog zaraze koronavirusom te su tako ostali bez šanse za prestižnu titulu.

U Wimbledonu to nije bio slučaj. Prvopostavljena kombinacija turnira u finalu je imala i najteži ispit u lovu na naslov, nakon što je u četvrtfinalu preokretom nakon dva izgubljena seta svladala osme nositelje Kubota i Mela u pet, a u polufinalu šeste nositelje Rama i Salisburyja u četiri izjednačena seta s tri tie-breaka.

Dobar početak

Prvi set prošao je u dominaciji hrvatskog para koji je bio čvrst na svom početnom udarcu i opasan kad je servirala španjolsko-argentinska kombinacija.

Prilika za prvi break u meču ukazala im se u sedmoj igri prvog seta nakon što je do prilike za oduzimanje suparnikova servisa hrvatski par doveo Pavić, a reakcijom na mreži tu igru na njegovu stranu i odveo Mektić.

Izjednačen drugi set hrvatski tenisači riješili su u svoju korist u tie-breaku i tako stigli na samo set od najveće zajedničke krune, no onda i zastali te dopustili suparnicima da s dva rana breaka povedu 4:0 u trećem setu i privedu ga mirno kraju sa 6:2.

Break za pobjedu

Šansa za okončanje meča prvi se put ukazala u destom gemu četvrtog seta, no hrvatski par ostao je bez nje u realizaciji meč-lopte. Na slavlje se moralo još čekati, a ono je dočekano na servis Granollersa u 12. igri za konačnih 7:5 u toj dionici i 3:1 u setovima nakon dva sata i 43 minuta dugog meča.

Mektić i Pavić su otkako su formirali suradnju osvajali naslove u Antalyi, Melbourneu, Rotterdamu, Miamiju, Monte Carlu, Rimu i Eastbourneu. Ovaj trofej svakako je kruna njihova dosadašnjeg rada.