City na penale dobio Sevillu i osvojio Superkup. Gvardiol igrač utakmice

•
  •
  •
  •

Nogometaši Manchester Citya osvojili su europski Superkup pobijedivši u Pireju boljim izvođenjem jedanaesteraca Sevilu s 6-5 (1-1). Cijelu utakmicu odigrala čak trojica hrvatskih igrača – Kovačić, Gvardiol i Rakitić.  BBC je Gvardiola proglasio igračem utakmice.

Nakon 90 minuta bilo je 1:1. Youssef En Nesyri doveo je Sevillu u vodstvo u prvom poluvremenu, a izjednačio je Cole Palmer u drugom.

S bijele točke za City su precizni bili Erling Haaland, Julian Alvarez, Mateo Kovačić, Jack Grealish i Kyle Walker. Za momčad Seville zabili su Lucas Ocampos, Rafa Mir, Ivan Rakitić i Gonzalo Montiel, a jedini je promašio Nemanja Gudelj, posljednji izvođač, koji je pogodio prečku.

U početnoj postavi osvajača Lige prvaka bili su hrvatski reprezentativci Mateo Kovačić i Joško Gvardiol, dok je Ivan Rakitić startao od prve minute za pobjednika prošlosezonske Europa lige. Sva trojica odigrala su cijelu utakmicu za svoje momčadi, s time da je Rakitić zadnjih par minuta bio kapetan nakon izlaska Jesusa Navasa.

Dvije velike prilike Cityja i šokantno vodstvo Seville

Osam minuta bilo je potrebno za prvo uzbuđenje. Nathan Ake našao se pred golom Seville, otkuda je glavom pokušao zabiti nakon ubačaja. Lopta se odbila od tla, ali golman Bono bio je spreman. Igrači trenera Pepa Guardiole očekivano su imali veći posjed, koji su zamalo pretvorili u pogodak u 17. minuti. Jack Grealish tada je gađao suprotni kut, ali je Bono opet bio spreman.

Sevilla je povela premda je City bio bolji. Momčad trenera Josea Luisa Mendilibara dvama brzim dodavanjima osvojila je velik dio terena. Lopta je stigla na lijevi bok, do Marcosa Acune, čiji je centaršut u petercu pronašao En Nesyrija. Marokanac je visoko skočio, iza sebe ostavio Gvardiola i zabio za vodstvo.

Do kraja prvog dijela može se izdvojiti ubačaj Grealisha u drugoj minuti sudačke nadoknade. Bono nije istrčao na loptu, a Kovačić i Cole Palmer nisu dostigli loptu. Na poluvrijeme se otišlo s vodstvom španjolskog kluba.

Promašaji El Nesyrija, pogodak Palmera

Sevilla je početkom drugog dijela tražila kazneni udarac zbog navodnog Gvardiolovog igranja rukom, no glavni sudac Francois Letexier ni VAR-soba nisu se oglasili.

El Nesyri bio je velik problem za obranu Cityja.  U 50. minuti imao je stopostotnu šansu. Lucas Ocampos prošao je Kylea Walkera i probio lijevu stranu. Prizemnu loptu uputio je na marokanskog napadača, ali njegov slab udarac zaustavio je brazilski golman Ederson.

City je to kaznio u 63. minuti. Phil Foden je ubacio, a Palmer uspio glavom naciljati nebranjeni kut Sevillina gola. Da smo u nastavku gledali zanimljivu utakmicu pokazala je ubrzo 65. minuta, u kojoj je El Nesyri tukao, a Ederson mu pokvario priliku dobrim izlaskom s linije gola.

Nedugo zatim, u 65. minuti, Palmer se razigrao i lažnjakom prevario suparnika. Uslijedilo je ciljanje suprotnog kuta, u čemu je i uspio. Međutim Bono se bacio i odbio loptu u korner. Do kraja utakmice nije bilo čistih prilika te se pristupilo raspucavanju u kojem je engleski prvak bio bolji za jedan realizirani udarac.

Od Hrvata su pucali Rakitić i Kovačić, a tragičar za Sevillu je bio Srbin Nemanja Gudelj koji je u zadnjem udracu pogodio prečku. BBC je Gvardiola proglasio igračem utakmice.

D.M. /Foto:pmedia