DINAMO – MILAN 0:4 Debakl Dinama koji je bilo ružno gledati

•
  •
  •
  •

Nogometaši Milana pobijedili su Dinamo 4-0 (1-0) na maksimirskom stadionu, u 5. kolu skupine E Lige prvaka, čime je hrvatski prvak došao na mali korak do ispadanja iz Europe.

Do kraja natjecanja po skupinama je ostalo još samo jedno kolo, a Dinamo jedino može biti treći, prestići RB Salzburg te time nastaviti natjecanje u Europskoj ligi. Za to se moraju ostvariti dva rezultata u zadnjem kolu, pobjeda Dinama u Londonu protiv Chelseaja te poraz RB Salzburga kod Milana.

Milan je na Maksimiru poveo krajem prvog poluvremena golom Matte Gubbija, a potom su na startu drugog dijela pogađali Rafael Leao i Olivier Giroud za 3-0, dok je sve zaključeno autogolom Roberta Ljubičića za konačnih 4-0 talijanskog prvaka.

Dinamo je vrlo hrabro i odlučno otvorio utakmicu, no prvu veliku priliku imao je Milan. U 10. minuti je iz voleja potegnuo Kjaer, ali je hrvatskog prvaka spasio Perić. Vrlo brzo potom je uzvratio Dinamo koji je napravio veliki pritisak prema suparniku te je imao nekoliko vrlo dobrih prilika.

U 11. minuti je pokušao Ljubičić, potom su u 17. i 18. zaprijetili Ivanušec i Ristovski, ali gostujuća mreža je nakon svega ostala netaknuta. U pravom smislu riječi se igralo na mahove pa je nakon toga uslijedio bolji period igre Milana. U 27. minuti je Rebić bio u šansi da promijeni startnih 0-0, ali je njegov udarac blokirao Mišić.

Vrlo lako su obje momčadi dolazile u prilike pa je tako Milan imao novu u 32. minuti. Giroud je bio viši od kompletne Dinamove obrane, ali je njegov udarac glavom obranio Livaković. No, vratar Dinama ipak je ostao nemoćan u 39. minuti. Tonali je ubacio iz slobodnog udarca, a Matteo Gabbia je ostao nečuvan te je, iz blizine i u padu, glavom pogodio mrežu Dinama za 1-0 gostiju i vodstvo Milana na poluvremenu.

Za Dinamo su stvari vrlo brzo otišle nizbrdo u drugom poluvremenu. Već u 49. minuti Rafael Leao se gotovo prošetao kroz zbunjenu domaću obranu. Nitko nije reagirao, a igrač Milana je izbio sam pred Livakovića i rutinski zabio za 2-0.

Konfuzno je izgledao Dinamo u uvodnim minutama drugog dijela pa je Milan takvo što iskoristio za novi pogodak. Ljubičić je napravio prekršaj na Tonaliju u svom šesnaestercu, a Giroud je u 59. pogodio s bijele točke za 3-0.

Deset minuta kasnije dogodio se i novi pogodak. Tada je sam Ljubičić ugurao loptu u vlastitu mrežu za konačnih 4-0.

Do kraja utakmice se igralo prilično neobavezno, a i u takvoj igri Dinamo nije došao do počasnog pogotka. Dva puta je pogodak mogao zabiti Oršić, jednom je zaprijetio Bočkaj, ali Milanova mreža ostala je netaknuta. Dvije odlične šanse na drugoj strani su imali Krunić i hrvatski nogometaš Ante Rebić, no ostalo je 4-0 za goste.

Nogometaši Chelseaja pobijedili su, pak, u drugom susretu ove skupine RB Salzburg u gostima 2-1 čime su osigurali prolaz u osminu finala. Kolo prije kraja Chelsea ima 10 bodova te ga sigurno u posljednjem kolu ne mogu prestići dvije momčadi. Strijelci su za klub iz Londona, koji je osvojio Ligu prvaka prije dvije sezone, bili hrvatski nogometaš Mateo Kovačić i Kai Havertz, dok je jedini gol za Austrijance dao Junior Griddy Adamu.

Gosti su poveli u 23. minuti, a pogodak je postigao Mateo Kovačić, svoj premijerni ove sezone. Inače, bio je to peti Kovačićev gol u karijeri u utakmicama Lige prvaka. Trajao je napad Chelseaja, a lopta se odbila do vrha šesnaesterca i Kovačića koji je iz prve, lijevom nogom, milimetarski točno naciljao gornji kut domaćih vrata. Na sličan način je Chelsea zabio pobjednički pogodak. Tada je s vrha šesnaesterca precizno, ispod grede, naciljao Kai Havertz za 2-1.

Za Chelsea je Mateo Kovačić igrao do 68. minute, dok je kod domaćina sedam minuta ranije iz igre izašao Luka Sučić. Roko Šimić je za RB Salzburg ušao u 78. minuti.

U posljednjem 6. kolu, koje se igra 2. studenoga, Dinamo gostuje na Stamford Bridgeu kod Chelseaja, dok će Milan na svom terenu dočekati RB Salzburg.

DINAMO – MILAN 0-4 (0-1)

Strijelci: 0-1 Gabbia (39), 0-2 Rafael Leao (49), 0-3 Giroud (59-11m), 0-4 Ljubičić (69-ag)

Stadion Maksimir. Gledatelja: 20.000. Suci: Szymon Marciniak (Poljska).

DINAMO: Livaković – Ristovski (od 57. Špikić), Šutalo, Perić – Moharrami, Ademi (od 57. Baturina), Mišić (od 75. Bulat), Ivanušec, Ljubičić – Petković (od 57. Drmić), Oršić (od 75. Bočkaj).

MILAN: Tatarusanu – Kalulu, Gabbia, Kjaer, Hernandez (od 70. Ballo) – Tonali, Bennacer (od 70. Pobega) – Rebić, De Ketelaere (od 52. Krunić), Rafael Leao (od 70. Messias) – Giroud (od 81. Origi).

Žuti kartoni: Ademi, Ljubičić (Dinamo), De Ketelaere (Milan)