Dinamo – Viktoria 0:1 Dinamo pogodio vratnicu i prečku, gosti do pobjede iz penala

•

U dvoboju 3. kola C skupine UEFA Europa konferencijske lige Viktoria Plzeň svladala je Dinamo s 1:0 pogotkom s bijele točke u 69. minuti.

Dvaput je Marko Bulat uzdrmao okvir gola iz slobodnih udaraca, mladi češki vratar Viktor Baier zaustavio je silovit udarac Gabriela Vidovića, gosti su uspjeli izdržati Dinamove napade i potom ishoditi jedanaesterac kojim su došli i do pobjede

Trenutak odluke zbio se u 69. minuti kad je Tomaš Chory iz jedanaesterca zabio za pobjedu gostiju. Prethodno je u gužvi u Dinamovu kaznenom prostoru vratar Ivan Nevistić zaustavio udarac kapetana Lukaša Kalvacha koji je bio sam na vrhu peterca, ali u nastavku je engleski sudac Robert Jones procijenio da je klinč maksimirskog stopera Maximea Bernauera i češkog napadača Pavela Šulca prekršaj za najstrožu kaznu.

Česi su prvu konkretnu priliku priredili u 18. minuti kad je Jan Kopic pobjegao po desnoj strani, ušao u kazneni prostor, poslao povratnu za Erika Jirku koji je s desetak metara gađao suprotni donji kut, ali lopta se otkotrljala uza samu vratnicu.

Osam minuta kasnije vibrirala je vratnica Viktorijina gola. Bulat je lukavo izveo slobodan udarac posve iskosa s lijeve strane, zavrnuo je desnom nogom i pogodio bližu vratnicu. Praktički u sljedećem napadu Robert Ljubičić prošao je lijevom stranom, othrvao se pratnji, proigrao Bulata koji je uspio izboriti poziciju za udarac pa s 18 metara lansirao malo pored gola.

Dinamo je blizu pogotku bio u 33. minuti kad je Martin Baturina povukao kontru “dva na dva”, na desnoj je strani njegovu putanju pratio Mahir Emreli… Bila je to obećavajuća situacija, ali u ključnom je trenutku Baturina poslao loptu – iza Emrelijevih leđa.

Dvije minute kasnije Dario Špikić je, nakon efektne Baturinine dubinske lopte, s desna oštro ubacio u peterac, ali je u zadnji trenutak uklizao središnji stoper Robin Hranač.

Na samom izmaku prvoga dijela Emreli je izborio prekršaj 20 metara od vrata, loptu je namjestio Bulat i iz slobodnog udarca pogodio gredu kod samoga spoja s vratnicom.

U 61. minuti Bernauer je povukao napad 20-ak metara i poslao sjajnu dubinsku iza leđa češke obrane, s desna ju je prihvatio Sadegh Moharrami, poslao povratnu gdje je silovito iz prve s 15 metara potegnuo Vidović, a vratar Baier uspio nekako izbiti.

I baš kad je Dinamo koliko-toliko stisnuo, Viktoria je povela. Dugo je trajao napad gostiju u kojem je Nevistić skinuo čisti zicer, ali se lopta odbila u noge Schulzu kojeg je Bernauer s leđa srušio i sudac je dosudio penal koji je Chory pretvorio u gol.

Očekivao se velik pritisak Dinama do kraja susreta, ali osim posjeda lopte, on se ni u čemu nije vidio. Jakirovićeva momčad do kraja susreta nije uspjela stvoriti nijednu šansu, a svi napadi su se svodili na bezidejne duge lopte i strašno puno grešaka u izgradnji akcija.

Ovo je četvrti poraz Dinama u zadnjih pet utakmica u svim natjecanjima, a u Konferencijskoj ligi će se do kraja morati dobro pomučiti da pokuša osigurati prolazak. S ovakvom igrom to će biti jako teško očekivati.

U utakmici iste skupine Astana je u Prištini pobijedila kosovski Ballkani s 2:1 što znači da nakon tri odigrana kola Viktoria ima svih 9 bodova, a Dinamo, Ballkani i Astana po tri. U sljedećem kolu, 9. studenoga, Dinamo će gostovati u Plzeňu. Ovo je, uzgred, Viktorijina 16. pobjeda u zadnjih 18 službenih utakmica.