DRAMA U OSIJEKU: Hrvatska poražena od Litve 84:83:, upitan odlazak n SP

•
  •
  •
  •

Hrvatska košarkaška reprezentacija izgubila je u Osijeku od Litve  84:83  (21-21, 15-22, 19-20, 28-21) kvalifikacijski susret za odlazak na Svjetsko prvenstvo iduće godine u Kini.

Zbog neobjašnjivih pogrešaka tijekom utakmice, pogotovo u završnici, znatno je umanjila šanse za plasman na SP.

Hina netočno piše da Hrvatska ima još samo teoretske izglede za plasman na SP, navodeći da u Kinu idu dvije reprezentacije iz naše grupe. U Kinu, piše na stranicama FIBA-e, idu tri prvoplasirane reprezentacije.

Bojan Bogdanović je sa 22 koša bio najefikasniji u sastavu Hrvatske, Dario Šarić je dodao 19, dok su Litvu predvodili Eimantas Bendzius sa 16 i Mantas Kalnietis sa 15 poena.

Iako je Hrvatska u svojim redovima imala dvojicu svojih najboljih igrača Bojana Bogdanovića i Darija Šarića, a pod obručima je imala dvojicu potentnih mladih centara Ivicu Zupca i Antu Tonija Žižića, dok je Litva doputovala bez svojih dvojice najboljih visokih igrača Jonasa Valančiunasa i Domantasa Sabonisa, Hrvatska nije uspjela doći do nasušno potrebne pobjede.

Tijekom većeg dijela prvog poluvremena hrvatske igrače nije služio šut, posebice Bojana Bogdanovića koji je promašio svih svojih osam prvih pokušaja, dok je Litva uspijevala održavati prednost zahvaljujući preciznom šutu za tricu, ponajprije preko Eimantasa Bendziusa i Adasa Juskevičiusa. Litva je pred kraj prvoga poluvremena vodila sa 41-29 da bi potom Bogdanović uspio postići pet poena i približiti Hrvatsku.

U trećoj četvrtini Bogdanović je bio sjajan, ubacio je 15 koševa bez promašaja, ali se u sastavu Litve probudio Mantas Kalnietis pa se litvanska prednost nije smanjivala. Kada se Hrvatska udarom 10-1 uspjela sredinom četvrte četvrtine približila na 70-71 činilo se kako bi moglo doći do preokreta, ali u sljedećem je napadu Bogdanović ishitreno promašio tricu.

Minutu prije kraja bilo je 73-75, a Hrvatska je nakon minute odmora imala loptu ispod litvanskog koša. Nažalost, lošim dodavanjem lopta je izgubljena da bi Kalnietis odmah potom pogodio tricu kojom je Litva povela s pet razlike.

U samoj završnici dvoboja Hrvatska je zabijala trice, ali Litva je bila precizna s linije slobodnih bacanja i tako održavala prednost.

Četiri sekunde prije kraja Kalnietis je pogodio jedno od dva slobodna bacanja kojima je doveo Litvu u nedostižno vodstvo 84-80, pa je trica Krunoslava Simona sa zvukom sirene samo ublažila poraz.

Više nemamo pravo na kiks

Hrvatska ima omjer pobjeda i poraza 3-4, Litva je s omjerom 7-0 izgledan je sudionik svjetske smotre. Druga je Italija je na omjeru 5-2, a u Kinu idu tri prvoplasirane reprezentacije.

S ovim porazom Hrvatska se nije oprostila od SP-a, ali više nema pravo na kiks, a do kraja kvalifikacija je još pet utakmica. Uzvrat protiv Litve te po dva meča protiv Poljske i Mađarske.

(Hina netočno piše, što je preuzelo većina medija,  da Hrvatska ima još samo teoretske izglede za plasman na SP, navodeći da u Kinu idu dvije reprezentacije iz naše grupe. U Kinu, piše na stranicama FIBA-e, idu tri prvoplasirane reprezentacije).

Utakmice protiv Litve bila je prvo kolo kvalifikacija u grupi  J, a slijedi još pet utakmica. Prva je za tri dana u Ergo Areni u Gdanjsku protiv Poljske čime će završiti rujanski ciklus.

RASPORED

Poljska vs Hrvatska,  17. rujna 2018.
Hrvatska vs Mađarska, 29. studenog 2018.
Litva vs Hrvatska, 2. prosinca 2018.
Hrvatska vs Poljska, 22. veljače 2019.
Mađarska vs Hrvatska, 25. veljače 2019.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Kini 2019. započelo je 2017. i u kvalifikacijama su sudjelovale su se natjecale sve zemlje članice FIBA-e, u Europi njih 37.

Kvalifikacija se sastoje od sljedećih faza:

Predvalifikacije: sudjelovalo je 13 ekipa koja nisu nastupile na Eurosasketu 2017, a njih osam se kvalificiralo za prvi krug.

Prvi krug: 24 momčadi koje su sudjelovale u EuroBasket 2017. i 8 pobjednika predkvalifikacija organizirane su u 8 grupa po četiri ekipe  Tri  kluba iz svake skupine prošli su u drugi krug.

Drugi krug: Najbolje 24 momčadi iz prvog kruga organizirane su u 4 skupine od po 6 momčadi, s rezultatima prenesenim iz prvog kruga. Tri vodeće momčadi svake skupine kvalificirat će se za Svjetsko prvenstvo.