Golčinom Gojaka Dinamo potvrdio Ligu prvaka, ždrijeb u četvrtak – video

•
  •
  •
  •

Nogometaši Dinama sedmi su put izborili plasman u Ligu prvaka nakon što su u uzvratu posljednjeg pretkola odigrali 1-1 kod norveškog prvaka Rosenborga i prošli zahvaljujući pobjedi od 2-0 iz Zagreba.

Norvežani su poveli već u 11. minuti golom Davida Akintole, a izjednačio je prekrasnim udarcem Amer Gojak u 71. minuti.

Dinamo je opasno živio na sjeveru Norveške, odigrali su katastrofalno prvo poluvrijeme i kada se očekivala prava drama spas je došao briljantnom potezu i golu Amera Gojaka 19 minuta prije kraja. Rosenborg se potvrdio kao težak protivnik, odlično su odigrali prvi dio, ali su u drugom pali i fizički i psihički, što je hrvatski prvak iskoristio i ostvario plasman u Ligu prvaka.

Zanimljivo, Dinamo na gostovanjima u kvalifikacijama za europske kupove nije izgubio već osam godina, odnosno od gostovanja kod Malmöa.

Čak 23 utakmice “Modri” nisu pognute glave napustili gostujući travnjak.

Povijest Dinamovih nastupa u Ligi prvaka

Dinamo je tako sedmi put u povijesti izborio nastup u natjecanju po skupinama Lige prvaka. U dosadašnjih šest nastupa niti jednom nije prošao dalje, a u 36 odigranih utakmica ostvario je četiri pobjede, pet remija i 27 poraza uz 22-82 razliku pogodaka.

Prvu veliku priliku imao je Rosenborg u 9. minuti kada je nakon kornera Livaković uspio minimalno skrenuti, ali dovoljno da Reginiussen u naletu ne pospremi glavom u praznu mrežu s dva metra. No, samo dvije minute poslije Rosenborg je ipak poveo, opet iz gužve u petercu.

Ubačaj Adegbenra s lijeve strane dočekao je Jensen, čiji udarac s tri metra Livaković brani, no na odbijenu loptu prvi je naletio Nigerijac Akintola i pogodio praznu mrežu.

U 31. minuti Livaković brani udarac Adegbenra, a nigerijski napadač je imao priliku i pet minuta poslije kada je njegov volej također ukrotio Livaković. U 39. minuti Dinamo je uputio prvi udarac u okvir vrata nakon solo-akcije Petkovića i proigravanja Mora čiji udarac s 18 metara kroti vratar Hansen. U 44. minuti Dinamo je imao sreće nakon što je Hedenstad iz slobodnog udarca s 20-tak metara zatresao vratnicu, pa se na odmor nakon vrlo lošeg izdanja hrvatskog prvaka u prvom dijelu otišlo s minimalnom prednošću Norvežana.

Drugo poluvrijeme započelo je obostrano oprezno, a u 67. minuti Petković je skoro iskoristio kratku loptu domaćih braniča, a kada je lopta došla do novoušloga Gojaka, prošao je vratara, ali je reagirao brzopleto i njegov udarac je završio samo u bloku. No, u 71. minuti Amer Gojak se iskupio golom za izjednačenje. Gojak je oduzeo loptu i iskosa s 25 metara lijevom nogom pogodio same rašlje norveških vrata.

U 78. minuti Adenbero priprema šansu za Soderlunga, čiji udarac s desetak metara odlazi pored vratnice, a u 81. minuti udarac Oršića se odbio od braniča i skoro matirao Hansena.

Ždrijeb skupina je u četvrtak u 18 sati u Grimaldi Forumu u Monacu, a Dinamo je već samim plasmanom u LP osigurao oko 25 milijuna eura.

ROSENBORG – DINAMO 1-1
Pred 19.000 gledatelja na stadionu Lerkendal sudio je Hategan iz Rumunjske.
Strijelci: 1-0 Akintola (11), 1-1 Gojak (71)
ROSENBORG: Hansen – Hedenstad (Ceide, 84), Reginiussen, Hovland, Meling – Jensen, Lundemo (Trondsen, 73), Konradsen – Akintola (de Lanlay, 74), Soderlung, Adebenro
DINAMO: Livaković – Stojanović, Dilaver, Perić, Leovac – Moro – Hajrović (Gojak, 66), Ademi, Olmo (Gavranović, 90+1), Oršić (Atiemwen, 81) – Petković