Egipat – Hrvatska 2:4 Odlična Hrvatska osvojila turnir

•
  •
  •
  •

Hrvatska reprezentacija je u Kairu s 4:2 pobijedila domaćina Egipat pred više od 90 tisuća gledatelja i osvojila je ACUD kup.

Egipat je poveo već u šestoj minuti. Trezeguet je dobro pucao iz slobodnog udarca, Labrović je odbio do Hamdija, a ovaj je ubacio u pet metara gdje je sam samcat bio Rabia koji je iz blizine zabio.

VAR provjera zbog potencijalnog zaleđa trajala je dosta dugo, ali senegalski sudac Diouf je ipak priznao pogodak.

Hrvatska je nakon toga zaigrala bolje, a izjednačila je u 21. minuti krasnim golom Vlašića. Igrač Torina je fantastično raspalio sa 17, 18 metara i lopta se od grede zakucala u mrežu. U 47. minuti je Hrvatska zasluženo povela. Korner je izveo Modrić, Petković na drugoj vratnici je ostao sasvim sam, nečuvan i glavom je zabio za 2:1.

Treći gol je postigao Andrej Kramarić, također glavom nakon ubačaja Lovre Majera iz prekida. Za konačan debakl domaćina pobrinuo se Lovro Majer krasnim golom s ruba 16 metara u 86. minuti. U 94. minuti je za završnih 2:4 za Hrvatsku zabio glavom Mohamed El Shami nakon kornera.

Osam zamjena u odnisu na Tunis

Čak osam promjena u udarnom sastavu napravio je hrvatski izbornik Zlatko Dalić u odnosu na polufinale. Isti igrači su ostali jedino Luka Modrić i Marcelo Brozović te Joško Gvardiol, koji je bio na drugoj poziciji, na lijevom boku. Isto tako, premijerne nastupe u reprezentaciji su upisali vratari Nediljko Labrović u prvom, odnosno, Dominik Kotarski u drugom poluvremenu.

Egipat šokirao Hrvatsku u 6. minuti

Egipat je poveo već u šestoj minuti. Prvo je Trezeguet odlično pucao iz slobodnog udarca u bliži kut, ali je dobro intervenirao hrvatski vratar Labrović. U nastavku akcije upućena je lopta pred sama hrvatska vrata, a najbolje je reagirao Rabia zabivši za 1:0. Dugo vremena se potom provjeravalo je li sve regularno te je pogodak potvrđen.

Vrlo lako u 17. minuti mogli su Egipćani povećati prednost. Odlični napadač Trabzonspora Trezeguet projurio je kraj kompletne hrvatske obrane, ali je njegov udarac zaustavila vratnica. Odmah nakon toga na drugoj strani je bilo opasno. Puno toga je pripremio Petković, ali je iz teške pozicije Vlašić pucao pored vrata.

Golčina Vlašića

Vlašić je bio precizan i autor izjednačujućeg pogotka u 21. minuti. Žestoko je lijevom nogom Vlašić pucao s vrha šesnaesterca, a lopta se po sredini vrata od grede odbila u mrežu za 1:1.

Do kraja poluvremena razigrala se Hrvatska koja je diktirala ritam susretu i napadala, a najbolje pokušaje iz daljine su imali Vlašić i Majer, koji su se kroz svih 45 minuta pokazali kao najrazigraniji u hrvatskom sastavu. U nadoknadi prvog dijela Pjaca je odlično probio lijevu stranu te je ubacio pred vrata gdje za 2:1 nije uspio pogoditi Petković, koji je imao tešku poziciju jer mu je lopta došla malo iza leđa.

U nastavku je igrala samo Hrvatska

Nakon mirnog početka drugog poluvremena Hrvatska je povela u 57. minuti. Modrić je izveo korner, a domaća obrana potpuno je zaboravila na Petkovića koji se lijepo vinuo te je neometan glavom pogodio za 2:1 Hrvatske.

Nakon toga je uslijedio po jedan dalekometni pokušaj s obje strane. Prvo je lukavo iskosa pokušao Trezeguet, dok je na drugoj strani uzvratio Marco Pašalić, ali su oba pokušaja prošla blizu vrata.

U 72. minuti Hrvatska je izvela vjerojatno i najljepšu akciju na susretu. Nakon desetak preciznih dodavanja lopta je došla s hrvatske na suparničku polovicu, ali je udarac Marija Pašalića otišao preko vrata.

Vrlo dobra Hrvatska kroz cijeli finalni susret ovaj je dvoboj i definitivno odvukla na svoju stranu s nova dva pogotka u završnici. U 77. minuti je po Egipat opet koban bio prekid. Majer je ubacio, a Kramarić majstorski glavom zabio za 3:1, dok je u 86. minuti pogodak postigao i Majer lijepim udarcem s desetak metara za 4:1. Konačnih 4:2 postavio je El Shami koji je u 94. minuti golom zaključio ovaj dvoboj.

Bila je ovo druga međusobna utakmica Egipta i Hrvatske u povijesti. Premijerni dvoboj, također prijateljskog karaktera, završio je bez pobjednika 2:2. Oba pogotka za Egipat je postigao njihov današnji izbornik Hossam Hassan, dok su hrvatski strijelci bili Davor Vugrinec i Igor Cvitanović.

EGIPAT – HRVATSKA 2:4 (1:1)

Strijelci: 1:0 Rabia (6), 1:1 Vlašić (21), 1:2 Petković (57), 1:3 Kramarić (77), 1:4 Majer (86), 2:4 El Shami (90+4)

Stadion Capital. Gledatelja: 58.000. Sudac: Abdou Doiuf (Senegal).

EGIPAT: Gabal – Hany, Rabia, Abdelmonem, Hamdy – Tawfik (od 46. Kouka), Attia (od 86. Atef), Kafsha (od 79. El Shami) – Marmoush (od 79. Cherif), Mohamed (od 67. Fathi), Trezeguet (od 79. Shalaby). Izbornik: Hossam Hassan.

HRVATSKA: Labrović (od 46. Kotarski) – Stanišić, Vida, Pongračić, Gvardiol (od 60. Juranović) – Modrić (od 60. Marco Pašalić), Brozović (od 46. Kovačić), Vlašić (od 67. Mario Pašalić) – Majer, Petković (od 67. Kramarić), Pjaca. Izbornik: Zlatko Dalić.