HRVATSKA – ŠKOTSKA 3:1 Vatreni u osmini finala Eura

•
  •
  •
  •

Hrvatska je u trećem kolu skupine D na Europskom prvenstvu pobijedila Škotsku s 3:1 i ostvarila plasman u osminu finala Eura. Vlašić, Modrić i Perišić golovima su slomili tvrde Škote za koje je jedini strijelac bio McGregor.

Engleska je slavila protiv Češke s 1:0, pa je Hrvatska s ovim rezultatom osvojila drugo mjesto u skupini. Tamo ju čeka onaj tko završi kao drugoplasirani u skupini E sa Španjolskom, Švedskom, Slovačkom i Poljskom.

Škotska je bolje otvorila prvo poluvrijeme. Već nakon deset sekundi igre Škotska je uspjela izboriti korner, a nakon njega odmah i drugi. Oba ubačaja Andrewa Robertsona odbila je hrvatska obrana.

Nakon toga je već u šestoj minuti Škotska po oduzetoj lopti krenula prema golu Hrvatske i nadbrojala igrače Zlatka Dalića. McGinn je s ruba kaznenog prostora ubacio na Chea Adamsa, a loptu je ispred njega boksao Livaković i u zadnji tren spasio svoja vrata.

Vlašić za vodstvo

U 10. minuti opet je prijetila Škotska. Ovoga puta je s oko 25 metara udaljenosti od gola Hrvatske pucao Che Adams, ali lopta je otišla pored gola.

Činilo se da je Hrvatska nadigrana u prvom dijelu, a onda je u 17. minuti Nikola Vlašić promijenio odnos snaga na terenu. Loptu je do njega u kazneni prostor dostavio Josip Juranović, a hrvatski veznjak mirno je s oko desetak metara udaljenosti od gola matirao vratara Škotske.

Ponovno je Hrvatska opasno živjela u 24. minuti susreta. Prava drama odvijala se u kaznenom prostoru Hrvatske. Prvo je Dykes tukao glavom malo pored gola, ali su Škoti vratili loptu u igru, a sve da bi nakon toga McGinn pucao s 15-ak metara od gola, ali Livaković je bio siguran.

Škoti mijenjali pa izjednačili

Škotska morala promijeniti igrača već u 33. minuti susreta. Stoper Grant Hanley zbog ozljede je napustio teren, a zamijenio ga je Scott McKenna.

Činilo se da će Hrvatska na poluvrijeme otići s vodstvom, ali onda je došlo do kaosa u kaznenom prostoru Hrvatske nakon jednog ubačaja Robertsona u 42. minuti. Domagoj Vida nije uspio izbiti tu loptu, već ju je prebacio samo do ruba kaznenog prostora.

Tamo ju je dočekao McGregor, koji je odmjerenim udarcem matirao Livakovića.

Hrvatska je dobro ušla u drugo poluvrijeme. Prvu veliku priliku stvorila je već u 50. minuti. Joško Gvardiol našao se u sjajnoj prilici. Uspio je pokupiti loptu koja je došla iza leđa obrane Škotske i sam istrčati pred Marshalla, ali golman Škotske prvi je došao do lopte i spriječio braniča Hrvatske da zaprijeti golu.

Nije Hrvatska izgledala sjajno nakon ove prilike Gvardiola, ali onda je u 62. minuti pao pogodak vrlo sličan onom škotskom. Nakon centaršuta je došlo do gužve u kaznenom prostoru, a lopta je odbijena pred kazneni prostor.

Baš kao ranije McGregor kod Škotske, kod Hrvatske je ovoga puta heroj bio Luka Modrić. Kapetan Hrvatske dočekao je loptu i prekrasno pogodio za 2:1.  Nakon gola Hrvatske ponovno smo gledali period u kojem je Škotska više imala loptu i stvarala prilike, ali nijedna od njih nije bila osobito izgledna.

Hrvatska je ponovno uspjela nametnuti svoju igru i biti opasna za gol Škotske, a u 77. minuti je to i nagrađeno. Modrić je izveo korner i ubacio u kazneni prostor, a tamo je najviši bio Ivan Perišić i zabio za 3:1.

Hrvatska je osvojila drugo mjesto u skupini i u osmini finala će u ponedjeljak u Kopenhagenu igrati s drugoplasiranim iz skupine E, u kojoj su Španjolska, Slovačka, Poljska i Švedska.