Najveći talent australskog nogometa odlučio igrati za Hrvatsku!

15 ožujka, 2026 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

FIFA je obavijestila Hrvatski nogometni savez kako je prihvatila zahtjev Adriana Segečića za promjenom nogometnog državljanstva čime je 21-godišnji igrač Portsmoutha, jedan od najvećih talenata Australije, dobio mogućnost nastupanja za hrvatsku nogometnu reprezentaciju.



Segečić je seniorsku karijeru započeo u Sydneyju, a od 2025. godine član je engleskog Portsmoutha. Ove sezone ima 30 nastupa u Championshipu, drugom stupnju natjecanja u Engleskoj, uz pet pogodaka i dvije asistencije, a igra na ofenzivnim veznim pozicijama, uključujući obje krilne pozicije.

Talentirani ofenzivni vezni za Australiju je igrao u u uzrastima do 17, do 20 i do 23 godine te je dobio svoj prvi poziv u seniorsku reprezentaciju od izbornika Tonyja Popovića za rujanski reprezentativni ciklus. No, bivši mladi igrač Sydneyja nije odigrao ni minute u te dvije utakmice.

Segečić, je u više navrata izjavio da želi igrati za Socceroose na Svjetskom prvenstvu. To se očito promijenilo pa sada Segečić ide putem Josipa Šimunića, rođenog u Canberri i odraslog u Australiji, koji je 2001. odlučio igrati za Hrvatsku umjesto za Australiju.

Australcima nije jasno kako bi Segečić mogao zaigrati za Hrvatsku, s obzirom na kvalitetu kadra koji hrvatska reprezentacija ima, no mladi igrač pokazuje određene kvalitete u engleskom nogometu te definitivno može biti zanimljiva opcija jednom u budućnosti ako se nastavi razvijati istim tempom.

U HNS-u su zadovoljni ovakvim raspletom, a  Segečić će se na predstojećem okupljanju u ožujku pridružiti hrvatskoj U-21 reprezentaciji koju čeka susret s Turskom u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Prema FIFA-inim pravilima, nakon što Segečić jednom nastupi u utakmici za Hrvatsku, više se neće moći vratiti i igrati za Australiju.

Marko Bagarić, Steve Segečić, Adrian Segečić (Memorijal hrvatskih branitelja, 2018.) /Foto: hns

“S velikim zadovoljstvom primili smo ovakvu odluku Fife te se radujemo dočekati Adriana u okruženju naše mlade reprezentacije. Pritom zahvaljujem našem tehničkom direktoru Pletikosi i administraciji Saveza koji su još jednom odradili vrhunski posao u komunikaciji prema igraču i Fifi. Raduje me što su Adrian i obitelj odabrali igranje za Hrvatsku, što puno govori i o domoljublju koje vlada u našoj dijaspori, ali i o slici koju ostavlja hrvatska reprezentacija u svijetu – ne samo svojom kvalitetom i rezultatima već i zajedništvom i atmosferom koja privlači mlade igrače”, poručio je predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Marijan Kustić.

Novi mladi Vatreni zadovoljan je takvom odlukom:

“Nije lako donijeti ovakvu odluku jer sam odrastao u Australiji koju sam i predstavljao u mlađim uzrastima, pa stoga želim izraziti zahvalnost i trenerima i suigračima s kojima sam dijelio svlačionicu. No, moja obitelj je iz Hrvatske i osjećam pripadnost hrvatskom narodu te sam osjetio želju predstavljati Hrvatsku kao svoju domovinu.


Zahvaljujem HNS-u na predanosti u ovom postupku, osjetio sam jasnu želju ljudi iz Saveza da budem dio hrvatske nogometne obitelji. Radujem se okupljanju kod izbornika Olića s mladom reprezentacijom u čijem je stožeru i Niko Kranjčar, koji je ostavio veliki trag u ‘mom’ Portsmouthu, a nastavit ću naporno raditi kako bih ostvario i nogometni san igranja za hrvatsku A reprezentaciju”, izjavio je Adrian Segečić.

“Na početku, hvala Adrianu i njegovoj obitelji na ugodnoj komunikaciji koju smo imali u proteklom razdoblju – bez jasne želje s njihove strane, nema ni smisla ulaziti u ovakav proces u koji smo uložili dosta napora jer smo duboko uvjereni da Adrianov talent ima ima jasnu perspektivu u A reprezentaciji.

Naravno, na Adrianu je da nastavi raditi kao i do sada, u što ne sumnjam po svemu što je do sada pokazivao u karijeri. Bit će ga lijepo vidjeti u hrvatskom dresu već uskoro u mladoj reprezentaciji gdje će, uvjeren sam, biti veliko pojačanje.

Zahvaljujem predsjedniku Kustiću na podršci koju nam daje u radu, kao i pravnom teamu koji je kvalitetno predstavio ovaj slučaj pred Fifom, a sada nam ostaje uživati u onome što će Adrian donijeti hrvatskom nogometu”, zaključio je tehnički direktor A i U-21 reprezentacije Stipe Pletikosa.

M. Marković/Foto: hns


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->