Preminuo je Josip Lukačević (41) trener Croatije Salzburg, bivši nogometaš s 78 nastupa u HNL-u. Iza sebe je ostavio obitelj i brojne prijatelje nogometaše.
Lukačević je jučer doživio moždani udar dok je igrao nogomet. Prebačen je u bolnicu, no stanje je bilo teško i nisu postojali realni izgledi da preživio. Vijest o smrti objavio je i bivši Lukačevićev klub Osijek.
“Tužna vijest stigla nam je iz Austrije. Od posljedica moždanog udara, kojega je doživio na nogometnom terenu, preminuo je 41-godišnji Josip Lukačević, naš bivši prvotimac. Luks je u razdoblju od početka 2010. do kraja 2012. skupio ukupno 46 nastupa za Bijelo-plave i pritom postigao 2 pogotka uz 5 asistencija.
Od svih njegovih utakmica za NK Osijek najčešće se prepričavala situacija iz uzvratne utakmice finala Kupa Hrvatske protiv Dinama iz svibnja 2012., kada je Lukačević u 87. minuti bio izvođač kaznenog udarca pri rezultatu 2:1, kojega mu je vratar Modrih Kelava uspio obraniti.
Inače, igrao je najčešće na poziciji lijevog bočnog, a krasio ga je jak udarac i dobar centaršut, uz one ljudske osobine po čemu ga najviše pamtimo. U Gradski vrt je stigao iz vinkovačke Cibalije, a iz Osijeka je otišao u redove Lučkog. Prethodno se u karijeri probijao kroz Široki Brijeg, a iz Hrvatske je otišao u Rusiju gdje je igrao za Luch Vladivostok.
Josip je, inače, rodom iz Orašja, odakle nam se tužnim glasom javio njegov sugrađanin i legenda NK Osijek Bakir Beširević, priopćivši da je Lukačević preminuo u srijedu navečer, u vrijeme kada je imao trening s mlađim kategorijama kluba u kojem je bio angažiran.
Posljednji smo se puta s Josipom vidjeli na oproštaju od Gradskog vrta, u svibnju 2023., kada je doslovno ushićeno prihvatio poziv da nam se pridruži na nekadašnjem stadionu i ni trenutka nije razmišljao o tomu hoće li se iz Austrije uputiti ka Osijeku, da bi se barem nakratko podružio s bivšim suigračima i prijateljima koje je stekao u gradu na Dravi. Za desetak dana, točnije 3. studenoga, trebao je proslavit 42. rođendan.
Počivao u miru Božjem, a obitelji upućujemo iskrenu sućut”, piše u objavi.
Lukačević je rođen 3. studenog 1983. godine u Brčkom. Prvi put je stupio u kontakt s hrvatskim nogometom 2005. godine, kada je došao u Hajduk, ali je za splitski klub odigrao samo četiri prijateljske utakmice prije nego što je prešao u Široki Brijeg.
U HNL vratio se 2009. godine, nastupajući za Cibaliju, a nakon jedne sezone prešao je u Osijek, gdje je ostao dvije godine. Kasnije je igrao za Lučko. Ukupno je odigrao 78 utakmica u Prvoj hrvatskoj ligi, a jednom je nastupao i za reprezentaciju Bosne i Hercegovine.
D.M. /Foto: pxll











