PREOKRET PROTIV MAKEDONIJE Bogdanović: ”Trener nam je u poluvremenu očitao bukvicu”

•

NAKON uzbuđenja i poraza od Grčke hrvatska košarkaška reprezentacija je u trećem kolu skupine C Europskog prvenstva pobijedila Makedoniju sa 73:55 (15-18, 15-14, 22-10, 21-13).

Iako je pobjeda na kraju bila uvjerljiva, sve do sredine treće četvrtine, dakle punih 25 minuta, bila je to posve neizvjesna utakmica, u kojoj su na poluvremenu Makedonci vodili 30:32. u drugom poluvremenu smo zaigrali bolju obranu, a u napadu su Tomić dvicom i Ukić tricom odveli izabranike Velimira Perasovića do vodstva 43:39 u 24. minuti. Posao su dalekometnim projektilima u zadnjoj četvrtini dovršili Simon i Bogdanović.

Najbolji hrvatski košarkaš Bojan Bogdanović počeo je nakon lakšeg potresa mozga i jedne propuštene utakmice u početnoj petorci i zabio je prvi koš Hrvatske na utakmici. Perasovićevi momci dobro su počeli i poveli sa 7:2, ali suparnici su brzo preokrenuli, Stojanovski je zabio tricu za prvo vodstvo Makedonije (7:8), a onda su njegovi suigrači napravili mini-seriju 10-0 za preokret i vodstvo 7:12.hrvatska-makedonija

Izbornikova minuta odmora nije donijela mnogo i nakon osam minuta igre gubili smo s najvećih 11:18. Ukazao se tada Luka Žorić, koji je prvo zakucao za dizanje publike na noge i smanjio na 14:18, da bi nakon dva dobra bloka došla lijepa asistencija za njega (15:18). Izjednačenje (18:18) nam je tricom donioRok Stipčević u drugoj minuti druge četvrtine.

Još jednom je Stipčević tricom izjednačio (23:23), natjeravši makedonskog izbornika na minutu odmora.Dario Šarić prvo je asistirao Bogdanoviću, a onda i sam zabio, da bi minutu i 40 sekundi do poluvremenaAnte Tomić s linije slobodnih bacanja donio još jedno izjednačenje – 30:30.

Samardžinski je pogodio za 30:32, potom je Trajkovski brutalno blokirao Roka Ukića, da bi u zadnjem napadu Trajkovski iz očajne pozicije promašio tricu. Na poluvremenu vodi Makedonija 30:32.

Nakon četiri minute igre u nastavku Tomić na asistenciju Ukića pogađa za 40:37, a onda kapetan Ukić tricom odvodi Hrvatsku na 43:39.

Zaigrala je Hrvatska bolju obranu i plodovi toga su došli. Nakon prekršaja Trajkovskog na Šariću prilikom šuta za tricu Dario s linije slobodnih bacanja postavlja 46:39 u 28. minuti. Suradnja Šarića i Tomića za najveće vodstvo 48:39, Trajkovski prekida niz tricom za 48:42, no Simon i Ukić iz skoka u napadu donose 52:42.

Trice Simona i Bogdanovića razbijaju makedonsku zonu i zapečaćuju hrvatski niz 7-0 za prednost  59:46 sedma minuta prije kraja utakmice. Posebno je lijepa bila akcija nakon koje je Simon zabio svoj dalekometni projektil.

Pet minuta do kraja Simon je još jednom tricom postavio 66:49, vjerojatno ključna tri poena za definitivno slamanje Makedonije! Šarić iz teške pozicije i s dodatnim bacanjem odvodi Perasove momke na 69:49, okruglih 20 razlike, pa je do kraja utakmica bila čista revija.

“U poluvremenu nam je trener Perasović očitao bukvicu, a znali smo ako ih stisnemo u obrani  to će prelomiti utakmicu. Vidjeli ste kako je utakmica išča mi smo sigurniji i samouvjereniji.” kazao je Bogdanović.