U sudačkoj nadoknadi Srbi šokirali Albaniju, bolan poraz Njemačke, Sjeverna Irska ide na Euro!

•

U KVALIFIKACIJAMA za Europsko prvenstvo Srbija je s 2:0 pobijedila Albaniju u “najrizičnijoj utakmici godine”, susretu na koji je potrošeno 12 milijuna eura na osiguranje.

U “utakmici većoj od nogometa” bilo je najmanje nogometa, obilježili su je prekršaji i luda završnica kojom su se Srbi u sudačkoj nadoknadi osvetili Albancima za poraz za zelenim stolom iz prvog susreta koji je prekinut nakon opće tučnjave na travnjaku.
Pobjednika su odlučili golovi Kolarova (90+19) i Ljajića (90+4).

Nakon njihovog ogleda u Beogradu koji je prekinut, a obilježili su ga dron s albanskom zastavom, ulazak srpskih navijača na teren, te tučnjava, za uzvrat u Elbasanu vladale su neviđene mjere osiguranja. Za sigurnost je bilo zaduženo nekoliko tisuća policajaca.

Oko stadiona su bili postavljeni snajperisti, a stadion i područje oko njega nadlijetali su helikopteri. Samo za osiguranje Albanci su odvojili 12 milijuna eura, a nagađa se kako je to bila utakmica s najvećim osiguranjem u povijesti. Autobus sa srpskim nogometašima sinoć je kamenovan na putu od aerodroma do hotela u Tirani, no utakmica je protekla bez incidenata.

Portugalu je za prolaz bio dovoljan i bod protiv Danske, no Cristiano Ronaldo i društvo su pobjedom 1:0 osigurali i prvo mjesto u skupini I. Pogodak odluke zabio je Joao Moutinho u 66. minuti.

Portugal je osigurao prvo mjesto sa 18 bodova, Danska ima 12, a Albanija 11 bodova. Slijede Srbija (4) i Armenija (2). Usprkos porazu Albanija će imati još jednu priliku za povijesni uspjeh. U nedjelju će u Armeniji tražiti pobjedu za plasman na EP.

Plasman u Francusku izborila je i Sjeverna Irska koja je pobjedom protiv Grčke 3:1 potvrdila prvo mjesto u skupini F i izborila premijerni nastup na europskoj smotri. Dva puta (1958, 1982) su nastupili na svjetskim prvenstvima, međutim nikada na EURO-u. Strijelci za domaći sastav bili su Steven Davis (35, 58) i Josh Magennis (49), a grčki poraz je ublažio Christos Aravidis (87).

Rumunjska je odigrala 1:1 protiv Finske izjednačivši u sudačkoj nadoknadi. Tim bodom Rumunjska je zadržala bod prednosti ispred Mađarske koja je teškom mukom porazila Farske otoke 2:1.

Rumunjska je u osam susreta primila samo jedan pogodak i ima najbolju obranu u kvalifikacijama. Međutim, Finci su poveli u 67. minuti golom Joela Pohjanpala. Izjednačio je Ovidiu Hoban u sudačkoj nadoknadi.

Mađarska je gubila na poluvremenu protiv Farskih Otoka 0:1, no u nastavku je uspjela okrenuti rezultat. Gosti su poveli golom Roaldura Jakobsena u 11. minuti, a rezultat je okrenuo dvostruki strijelac Daniel Bode (63, 71).

Uoči zadnjeg kola S.Irska vodi u skupini sa 20 bodova, Rumunjska ima 17, a Mađarska 16 bodova. Finska je četvrta sa 11 bodova. U zadnjem kolu Rumunji gostuju na Farskim Otocima, dok će Mađarska gostovati u Grčkoj.

Aktualni svjetski prvaci Nijemci trebali su bod u Irskoj za potvrdu plasmana na EP, no doživjeli su neočekivani poraz 0:1. Euforiju na Aviva stadionu u Dublinu izazvao je gol Shane Long u 71. minuti. Bila je to prva pobjeda Iraca protiv ‘elfa’ u službenim utakmicama.

U drugom susretu Škotska i Poljska su odigrali 2:2, nakon čega su Škoti definitivno otpali. Poljaci su poveli već u trećoj minuti golom Roberta Lewandowskog koji je zabio već 11 pogodak u kvalifikacijama. Gosti su držali vodstvo sve do sudačke nadoknade kada je Matt Ritchie izjednačio eurogolom. Veznjak Bournemoutha je opalio sa 25 metara pogodivši same rašlje.

Domaćin je u 62. minuti stigao do vodstva još jednim lijepim pogotkom, a strijelac je bio Steven Fletcher. Poljake je spasio Lewandowski izjednačivši u sudačkoj nadoknadi. Gruzija je bez većih problema pobijedila Gibraltar 4:0.

Kolo prije kraja na ljestvici vodi Njemačka sa 19 bodova, Irska i Poljska imaju po 18 bodova i u zadnjem kolu će u Varšavi odlučiti o putniku na EP. U prvom susretu završilo je 1:1. Nijemci u zadnjem kolu dočekuju Gruzi