•
  •
  •
  •

Nogometaši zagrebačkog Dinama izborili su plasman u 3. pretkolo Lige prvaka nakon što su na gostovanju pobijedili rumunjski Cluj boljim izvođenjem jedanaesteraca 6-5 premda su od 51. minute igrali s igračem manje.

Utakmica je završila rezultatom 2-2, nakon što je Dinamo vodio 1-0 i 2-1 i imao još dvije sjajne prilike, no domaćin je oba puta uspio izjednačiti, pri čemu je pogodak za 2-2 zabio u sudačkoj nadoknadi.

Prilikom izvođenja jedanaesteraca Dinamo je slavio sa 6-5, a odluka je pala u sedmoj seriji kada je Boli prebacio cijeli gol. Rumunji su u petoj seriji imali meč loptu kada je Balgradean obranio Gojakov udarac, no Livakvić je spasio Dinamo zaustavivši udarac Golofca.

Golove za Dinamo zabili su Amer Gojak (14) i Lirim Kastrati (78), dok su strijelci za domaćine zabili Michael Pereira (64) i Gabriel Debeljuh (90+2).

Za Dinamo su zabili Petković, Leovac, Ademi, Stojanović, Dilaver i Gvardiol, a kod Rumunja su bili precizni Vinicius, Đoković, Rondon, Sušić i Deac.

Dinamo je od 51. minute igrao s igračem manje nakon što je isključen Theophile-Cathrine. Francuski stoper je pritom skrivio jedanaesterac, no Domimik Livaković je obranio udarac Cipriana Deaca.

“Modri” su imali previše pogrešaka u ključnim trenucima što je Cluj znalački koristio. Livaković je obranio jedanaesterac, pa primio gol sa 25 metara. Petković je fantastično otvorio akciju za 2-1, pa u samoj završnici izgubio loptu za 2-2.

No, tragičar je bio stoper Theophile-Cathrine koji je skrivio kazneni udarac i dobio crveni karton, a nije se proslavio niti Dilaver koji je kod oba gola loše stajao. Srećom, lutrija jedanaesteraca otišla je na “modru” stranu i hrvatski prvak nastavlja lov na Ligu prvaka.

Cluj je bolje ušao u susret, međutim Dinamo je ubrzo pohvatao konce igre i već u 14. minuti “Modri” su poveli. Nakon brze kontre Ivanušec se našao u odličnoj situaciji, možda je mogao dodati, no odlučio se na udarac. Balgradean je obranio njegov udarac, no Gojak je odbijanac pospremio u mrežu.

Prvu veliku priliku Cluj je imao u 20. minuti. Nakon ubačaja iz kornera, Deac je bio u sjajnoj poziciji, ali je pucao visoko, očešavši vratnicu. Pet minuta kasnije domaćin je ponovo zaprijetio iz prekida, ovoga puta ispred Dinamova gola je ‘počistio’ Gojak. U 36. minuti Cluj je imao još jednu priliku. Deac je pucao iz slobodnog udarca, lopta se odbila od zida do Chipciua koji je sjajno opalio u bliži kut, no Livaković je bio spreman.

U samoj završnici prvog dijela Dinamo je imao dvije sjajne prilike, no nije uspio svladati domaćeg vratara. Oba puta Zagrepčani su pogodili okvir gola. U 40. minuti sjajno je opalio Oršić, ali je rumunjski vratar to uspio obraniti uz pomoć prečke. U nastavku akcije, nakon ubačaja iz kornera Dilaver je pucao, a lopta je završila na prečki..

Nažalost, nastavak je donio velike probleme za Mamićev sastav. Ključni trenutak dogodio se u 51. minuti kada je Theophile-Cathrine skrivio kazneni udarac i pritom zaradio crveni karton. Francuski stoper je napravio prekršaj nad Debeljuhom vukavši ga s leđa, što je portugalski sudac ‘nagradio’ kaznim udarcem i isključenjem.

Jedanaesterac je izveo Deac, no Livaković je sjajno obranio. Pročitao je rumunjskog napadača, a u nastavku akcije sjajno obranio i Đokoviću. Nažalost, domaćin je ipak izjednačio u 64. minuti. Pereira je pucao sa 25 metara, a Livaković loše reagirao primivši pogodak za 1-1.

Dinamo je u idućim minutama “teško živio”, no 78. minuti stigao je do novog vodstva. Petković je fantastično podvalio Ademiju, kapetan “Modrih” je odlično pucao, Balgradean je obranio, no Kastrati je pospremio odbijanac za vodstvo 2-1.

U preostalim minutama Cluj je jurnuo po izjednačenje i moguće produžetke i kada se već činilo kako će Dinamo slaviti, domaćin je izjednačio u drugoj minuti sudačke nadoknade, a pogodak je zabio 23-godišnji hrvatski napadač Gabrijel Debeljuh.

Petković je izgubio loptu na sredini terena, nakon čega su domaćini jurnuli u kontru. Lopta je došla na krilo do Rondona koji je uputio sjajnu loptu u kazneni prostor gdje je Debeljuh zabio za 2-2 i produžetke.

Dinamo se u produžetku jako dobro nosio s igračem manje i uspio je izboriti udarce s bijele točke.

Za Cluj su nastupila dva hrvatska nogometaša – Gabrijel Debeljuh i Damjan Đoković. Obojica cijeli susret.

R.I: /Hina/Foto:FaH