Visoki kazneni sud RH potvrdio je oslobađajuću presudu u aferi HPB Bankomat čime je presuda za desetero optuženih postala pravomoćna.
Uz čelnike HPB-a Josipa Protegu, Marja Kirinića i Ivana Sladonju, Uskokovom optužnicom obuhvaćeni su bili i poduzetnici Slaven Čolak, Boris Šimunić, Davor Čilić, Svetimir Gadža, Oliver Beidenegl i Ivan Galić.
Slučaj je otvoren pred Božić 2009. i nakon 16 godina optuženi su pravomoćno oslobođeni. Visoki kazneni sud RH je potvrdio stav Ivana Turudića koji je 2012., kad je kao sudac primio optužnicu, istu vratio Uskoku na doradu izjavom “ne da nema dokaza, nema ni naznaka da je kazneno djelo počinjeno”.
Na scenu tad stupaju Mladen Bajić i Sani Ljubičić, šefovi DORH-a i Uskoka. Miče se Turudić, drugi sudac preuzima slučaj. Optužnica je potvrđena u veljači 2013. nakon što je prethodno u dva navrata, u studenom 2010. i ožujku 2012. vraćana tužiteljstvu na doradu.
U međuvremenu se išlo u prodaju HPB-a za 103 mil. eura (Milanović/Linić). Prodaju sprječava Slaven Čolak zabilježbom na zgradu HPP-a u Jurišićevoj. HPB danas vrijedi 600 do 800 mil. eura, im 572 tisuće klijenata, imovinu vrijednu 7,2 milijarde eura.
Svi su optuženi u aferi HPB Bankomat su oslobođeni, a samo odvjetnički troškovi koje će platiti država, procjena je iz svibnja 2023., su oko su 35 milijuna kuna. A to će biti sitnica u odnosu na moguću štetu za državu jer je za očekivati da će oštećeni tužiti državu i HPB na iznose u desetinama ili stotinama milijuna eura.
Iz odvjetničkih krugova optuženih saznajemo da slijede i brojne tužbe za naknadu štete, ali i kaznene prijave protiv odgovornih osoba koje su pokretanjem i vođenjem postupka tzv. „HPB Bankomat“ onemogućile realizaciju više velikih investicijskih projekata. Iznosi štete izraženi su u stotinama milijuna eura.
“Ovaj predmet najveći je promašaj DORH-a što sam vidjela u 40 godina svoje karijere. Radi se o potpunom fijasku”, kazala je odvjetnica Jadranka Sloković, nakon izricanja prvostupanjske presude na Županijskom sudu u Zagrebu, u svibnju 2023.
“Cijela stvar je otpočetka krivo krenula zbog lošeg vještačenja, nakon čega se DORH potpuno pasiviziralo i ostavilo odluku sudu”, kazala je Sloković. Podsjetila je da državno odvjetništvo može i odustati od optužnice “što im nije palo napamet učiniti pa smo dobili najduži prvostupanjski postupak”.
Kazala je i da će s obzirom na trajanje postupaka, broj vještačenja, održanih rasprava te troškova odvjetnika i vrijeme koje su neki optuženici proveli u pritvoru, ukoliko oslobađajuću presudu potvrdi Vrhovni sud, velik trošak pasti na teret države.
“To su u velikim predmetima enormni iznosi”, kazala je Sloković.
Kome će država ispostaviti troškove? Mladenu Bajiću? Dinku Cvitanu? Sani Ljubičić? Saši Manojloviću…?
M. Marković/Foto: Press