Ministar vanjskih poslova u katalonskoj vladi Alfred Bosch u srijedu u Varaždinu pokazao veliku zainteresiranost njegove regije za suradnju s Varaždinskom županijom u industriji i trgovini, dok se njegov sugovornik župan Radimir Čačić začudio što katalonskog šefa diplomacije nije primio državni vrh.
Izaslanstvo katalonske vlade s Boschom na čelu boravi u radnom posjetu Hrvatskoj, pri čemu im je prva postaja bio Varaždin.
Bosch je nakon sastanka s Čačićem novinarima rekao da postoji golem prostor za suradnju, posebice u industriji i trgovini. Razgovaralo se i o zdravstvenim turizmu, lječilištima i toplicama i obrazovanju.
“Zainteresirani smo i za suradnju u obrazovanju, posebice srednjoškolskom. Postignuća vaše županije na tom području su inspirativna. Možemo surađivati u svim ti područjima i nastavljamo razgovore. Siguran sam da ćemo postići određene dogovore i iskoristiti mogućnosti”, kazao je Bosch.
Varaždinski župan Radimir Čačić pojasnio je kako su prvi kontakti s Kataloncima ostvareni i prije ovog posjeta. Naglasio je mogućnosti suradnje u autoindustriji i spomenuo SEAT sa sjedištem u Kataloniji i tvrtku Boxmark koja posluje u varaždinskoj gospodarskoj zoni Sjever.
“Naš daleko najveći izvoznik je, što nitko ne zna, Boxmark koji radi za autoindustriju. Ne sumnjam da ćemo kroz gospodarske komore i komunikaciju kompanija naći mogućnosti da realiziramo zajedničke interese”, rekao je Čačić te nastavio da će se u segmentu zdravstvenog turizma tražiti komunikacija prema katalonskim zdravstvenim fondovima, a u kulturi postoji spektar poveznih točaka poput tradicije i glazbe.
Čačić je rekao i da je Katalonija “za nas neusporedivo značajnija nego što smo mi za njih, sa 7,6 milijuna stanovnika, te tri puta većim BDP-om po stanovniku”.
“To je regija koja šest puta jača od hrvatske države. Ne ulazim u razloge zbog čega predsjednica ili premijer nisu sjeli s ministrom vanjskih poslova katalonske vlade. To morate njih pitati, ali mi smatramo da postoje svi razlozi, kao što je to učinio i Pahor (slovenski predsjednik) i mnogi drugi, da sjednemo s članom vlade i da tražimo zajedničke interese i platforme i komunikaciju”, izjavio je Čačić novinarima.
Bosch je prije Hrvatske bio u posjetu Sloveniji.
Nakon Varaždinske županije katalonsko izaslanstvo biti će večeras u Zagrebu na koncertnoj izvedbi najnovijeg djela hrvatskog pijanista Mateja Meštrovića „Katalonija, Harmonija“. Koncertna izvedba bit će uvod u panel diskusiju kroz koju će Bosch predstaviti program katalonske delegacije u jugoistočnoj Europi „European Dignity“ pri čemu će naglasak biti stavljen na budućnost ljudskih prava u Europi kao i na kulturi koja predstavlja okosnicu dijaloga, poštovanja, demokracije, mira i razvoja u gradnji slobodne, otvorene i uključive Europe.
Katalonska vlada u Zagrebu ima svoje predstavništvo koje pokriva gotovo cijelu jugoistočnu Europu.
Katalonija će iz ureda u Zagrebu uspostavljati odnose s Hrvatskom, Slovenijom, BiH, Srbijom, Crnom Gorom, Makedonijom, Kosovom, Albanijom, Bugarskom i Grčkom. Ta predstavništva, koja španjolski mediji nazivaju “veleposlanstvima Katalonije”, bila su zatvorena u jesen 2017. godine kada je španjolska vlada preuzela direktno upravljanje nad autonomnom pokrajinom sa 7,5 milijuna stanovnika. Time je bio zaustavljen dotok novca u trinaest katalonskih predstavništava u svijetu, među kojima i onom u Zagrebu.
Nakon što su lani na izborima u Kataloniji opet pobijedile stranke za nezavisnost, pa potom i formirale vladu, resor vanjskih poslova prije pet mjeseci došao u ruke 58-godišnjem Boschu, članu Katalonske republikanske ljevice (ERC).
Bosch je nastavio otvarati predstavništva u svijetu, pa je tako ponovo otvoreno i zagrebačko.
“Zagreb je važan grad u ovoj zoni, strateški pogodno smješten. Sve je važniji kao centar šire regije s dobrim odnosima sa susjednim zemljama. Uzeta je u obzir logistika, Zagreb je na četiri sata udaljen od drugih gradova u okolici, zatim i to što je Hrvatska dio EU-a. Bili smo otvorili izaslanstvo u rujnu 2017. pa smo ga morali zatvoriti dva mjeseca poslije nakon primjene članka 155. španjolskog ustava”, rekao je Bosch u intervjuu za Hinu u ožujku i naglasio da, međutim, nisu prekinuli odnose s osobama s kojima su ovdje počeli raditi.
“Simpatije i podrška Hrvata ostali su prisutni. Sada ćemo što prije uspostaviti suradnju i nastaviti projekte koji su fizički bili prekinuti zatvaranjem delegacije”, rekao je.
R.I: /Hina/Foto:press