FINALE SP-a: Nisu nas Francuzi pobijedili nego smo mi izgubili

•
  •
  •
  •

Hrvatska nogometna reprezentacija nije uspjela stići do trona. U finalu SP-a u Moskvi Vatreni su izgubili od Francuza s 2:4 iako je Hrvatska bila bolje momčad po svim elementima nogometne igre.

Posebno dominantna Hrvatska je bila u prvom poluvremenu, a Francuzi, ne znaju ni oni kako, vodili 2:1.

Trikolori su sretno i spretno poveli autogolom Mandžukića (18.), a deset minuta kasnije sjajnim pogotkom je izjednačio Perišić.

U 38. minuti Francuzi su ponovno poveli  golom Griezmanna iz jedanaesterca nakon što je lopta skliznula niz ruku Ivana Perišića. Francuska je u prvom poluvremenu uputila samo jedan udarac prema našim vratima, Hrvatska je imala sedam udaraca.

U nastavku je uslijedila prava golijada. Pogba (59.) i Mbappe (65.) zabili su Francusku za 4:1. Mandžukić je u 68. minuti vratio nadu Hrvatskoj. Lloris se igrao pred svojim vratima, a Mandžo mu je uzeo loptu i smanjio prednost Francuza  za konačnih 2:4.

Hrvatska je odigrala hrabro finale u kojem je sreća ipak bila naklonjena Francuzima, posebno u prvom poluvremenu, kada su samo dvaput ozbiljnije ušli u hrvatski šesnaesterac, a nagrađeni su s dva gola – autogol Mandžukića i iz vrlo dvojbenog jedanaesterca kojeg je nesigurni sudac Pitana nakon dugog provjeravanja ipak dosudio, a uopće nije bio siguran u svoju odluku.

Nažalost, i prvom pogotku Francuza prethodio je slobodni udarac kojeg je praktički iznudio Griezmann, a Pitana je nasjeo na njegovu glumu. Nesreća u prvom poluvremenu odredila je tijek utakmice u nastavku jer su u drugom dijelu Francuzi došli do dva vrlo jeftina gola i Hrvatska više nije imala snage za veliki preokret.

Finale je Hrvatska otvorila smireno i odmah preuzela inicijativu na sredini terena, s nekoliko opasnih situacija pred francuskim golom.

Francuzi su poveli u 18. minuti u svom prvom praktički prvom ozbiljnijem napadu. Griezmann je izveo slobodni udarac iskosa s desetak metara, a loptu je nesretno očešao Mandžukić i ona je odsjela u gornjem desnom kutu vrata Subašića. Bio je to prvi autogol na finalima svjetskih prvenstava uopće.

U 21. minuti Vida je pokušao glavom, a u 28. minuti Hrvatska je izjednačila nakon slobodnog udarca s lijeve strane Modrića nakon kojega su čak trojica hrvatskih igrača kombinirali u šesnaestercu sve dok lopta nije došla do Perišića, koji se namjestio na lijevu nogu i pogodio sami donji kut vrata Llorisa.

U 35. minuti argentinski sudac Pitana je nakon vrlo duge konzultacije s VAR-om svirao jedanaesterac za Francuze nakon igranja rukom Perišića u našem šesnaestercu, a Griezmann je bio siguran s bijele točke – poslao je Subašića u jednu, a loptu u drugu stranu.

U 39. minuti udarac Rebića je blokiran u zadnjem trenutku, a potom je bilo opasno pred francuskim vratima, ali bez udarca na gol jer su pokušaji Lovrena i Vide također blokirani. Tako je prvo poluvrijeme završilo prednošću Francuza od 2:1, ali je Hrvatska potpuno dominirala i odigrala možda i najbolje prvo poluvrijeme na ovom mundijalu.

Drugo poluvrijeme započelo je šansom Rebića, koji je iskosa s lijeve strane uputio snažan udarac pod gredu koji je Lloris bravurozno obranio. U 52. minuti po desnoj strani je Mbappe prošao Vidu, ali mu je Subašić ušao u udarac i obranio.

U 59. minuti Francuzi su ponovno iz ničega došli do gola. Nakon akcije Mbappea i Griezmanna do udarca je došao Pogba, Modrić je blokirao, ali je francuski veznjak opet prvi došao do lopte i preciznim udarcem pogodio desni kut hrvatskih vrata.

U 62. minuti Brozović je u zadnji trenutak spriječio da lopta dođe do Mbappea, ali je najbolji francuski igrač ipak došao do gola 65. minuti. Hernandez je dodao do Mbappea, koji je s udarcem s 25 metara iznenadio Subašića.

U 69. minuti Hrvatska postiže drugi gol nakon katastrofalne pogreške vratara Llorisa koji je pokušao driblati Mandžukića, koji ga je pročitao, postavio nogu i lopta je odsjela u mreži.

U 78. minuti udarac Rakitića prolazi tik pored vratnice, a u 82. minuti ubačaj svježeg Kramarića ne uspijeva smiriti također novoušli Pjaca u zadnjoj ozbiljnijoj situaciji na utakmici.

Zanimljivo, u moskovskom finalu je postignut jednak broj pogodaka kao i na prethodna četiri finala zajedno, 2002. Brazil je svladao njemačku sa 2:0, 2006. su Italija i Francuska igrali 1:1, 2010. je Španjolska sa 1:0 bila bolja od Nizozemske, a 2014. Njemačka također s 1:0 od Argentine.

Pvi dojam nakon utakmice je da smo bili bolji, zaslužili pobjedu, ali smo nespretno i nesretno primili golove, a za drugi povratak u meč nismo više imali snage.