Koncert Marka Perkovića Thompsona vodeća je tema u svim hrvatskim medijima, a veliki prosto koncertu na kojem se okupilo pola milijuna Hrvata izazvao je veliku pozornost medija u susjednim zemljama.
Tik do press ulaza na Hipodrom bio je parkiran kombi beogradske novinarske ekipe. Pozdravio sam kolege, poželio im dobrodošlicu i rekao ako ne znaju šta je bilo, ovo im je prilika na nauče.
“Želim poručiti cijeloj Europi da se vrati svojoj tradiciji, svojim kršćanskim korijenima, samo tako Hrvatska može biti ponovno snažna”, poručio je na početku koncerta Thompson, zahvalivši im što su došli u tako velikom broju “pokazati zajedništvo”.
Među 30 pjesama Thompson je koncertu otpjevao i kultnu “Bojnu Čavoglave”, a uz naglašene vizualne efekte, nastao je pravi delirij. Evo kako su taj trenutak na koncertu opisali novinari Hine:
“Thompson je između 30 pjesama otpjevao i ‘Bojnu Čavoglave’, čiji stihovi izazivaju podijeljene reakcije u javnosti. Uzviknuo je i ustaški pozdrav “Za dom”, na što je publika gromoglasno uzvratila ‘spremni’, kojim počinje ta pjesma. Koristile su ga postrojbe HOS-a i dio branitelja u Domovinskom ratu, a nastao je u NDH za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Zbog koketiranja s ustaštvom hrvatska pjevačka zvijezda zabranjena je u mnogim europskim zemljama, o čemu su ovih dana pisali i strani mediji, posebice u Njemačkoj, Švicarskoj i Francuskoj, koji su upozoravali svoje građane da ne putuju ovog vikenda u Zagreb zbog koncerta “desničarske pop zvijezde” i “hrvatske glazbene legende s pronacističkim simpatijama”.
Thompson je uzvraćao kako je “to pjesma iz Domovinskog rata koja za njega i njegove prijatelje branitelje nije nimalo sporna”.
“Ona je svjedok vremena kada se stvarala hrvatska država. Svi koji su protiv te pjesme, protiv su istine iz Domovinskog rata”, kazao je Thompson prije nekoliko godina, a u jednom od intervjua istaknuo je kako svojom glazbom želi govoriti o “hrvatskoj priči punoj ljubavi prema Bogu, obitelji i domovini”.
Visoki prekršajni sud odlučio je 2020. kako poklič “Za dom spremni” na početku pjesme nije prekršaj protiv javnog reda i mira kada je izvodi autor pjesme u njezinom izvornom obliku.
Jedna je Bojna Čavoglave
Objavljuje Maxportal.hr u Subota, 5. srpnja 2025.
Iako je cijeli dan protekao bez većih incidenata i problema, “Za dom spremni” uzvikivao se i uoči koncerta, što je ipak pratila policija, ali nije reagirala na licu mjesta”, emitirala je Hina u zbirnom tekstu tekstu koji su inicijalima potpisala četiri autora.
Novinari Hine lažu
Izvješće Hine kao da su pisale srbijanske kolege s početka teksta. Primjerenije je srbijanskim portalima, recimo Blicu ili Kuriru, nego hrvatskoj nacionalnoj novinskoj agenciji.
Novinari Hine mogu imati stav o Thompsonu, voljeli ga ili prezirati, ali je skandalozno da novinari Hine lažu. Buduću da to smatram važnim ponovit ću – NOVINARI HINE LAŽU.
Pišu da je uzviknuo “ustaški pozdrav Za dom, na što je publika odgovorila – spremni”. U nastavku teksta i sami će priznati da je “Visoki prekršajni sud odlučio je 2020. kako poklič “Za dom spremni” na početku pjesme nije prekršaj protiv javnog reda i mira kada je izvodi autor pjesme u njezinom izvornom obliku”.
ZDS je stariji od NDH
Za poklič “Za dom spremni” pišu da je “nastao u NDH za vrijeme Drugog svjetskog rata”, što je netočno. ZDS je stariji od NDH. U pjesmi “Bojna Čavoglave” on nije ustaški pozdrav nego borbeni poklič iz Domovinskog rata. I to pobjednički poklič!
“Snaga te pjesme je da se u njoj ne plače i ne kuka. Ona potiče na borbu, a takva je jer je nastala na fronti, a ne u nekoj toploj sobi uz klavir i whiskey”, kazao je Thompson u prvom intervjuu koji mi je dao u veljači 1992. godine, na dan kad je položio prisegu.
Posebno sporan dio Hinina teksta je onaj o pisanju medija u Francuskoj, Švicarskoj i Njemačkoj “koji su upozoravali svoje građane da ne putuju ovog vikenda u Zagreb zbog koncerta “desničarske pop zvijezde” i “hrvatske glazbene legende s pronacističkim simpatijama”.
Mediji su upozorili turiste iz tih zemalja da izbjegavaju Zagreb zbog mogućih gužvi u gradu koji ima 800. 000 stanovnika, a na koncertu se očekuje pola milijuna ljudi.
Tekstove o Thompsonu u europskim medijima uglavnom pišu novinari iz Hrvatske, za Deutsche Welle počesto Igor Lasić, ex novinar Ferala i Pupovčevih Novosti ili pak Nenad Kreizer, koji je među inim poslovima i dopisnik Hine iz Njemačke. Tumač Thompsona za francusku agenciju ovaj put bio je Hrvoje Klasić.
Problem s Hinom i lažima koje prenosi nije samo njihov jer će Hinin tekst, bez ikakve intervencije, objaviti većina medija Hrvatskoj vjerujući da u nacionalnoj novinskoj agenciji rade ozbiljni novinari, a ne netalentirani podanici i drugorazredni aktivisti koje su političke stranke nakrcale u novinsku agenciju.
Autori teksta kao da su izašli iz Thompsonove pjesme “Kad zapjevam, partija mi sudi…”
Marko Marković/ Foto: Boško Ćosić