Jean-Michel Nicolier bit će pokopan u Vukovaru, objavljeno kada je sprovod

30 listopada, 2025 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Obitelj hrvatskog branitelja Jean-Michel Nicoliera, francuskog dragovoljca koji je sudjelovao u obrani Vukovara od velikosrpske agresije te je pogubljen u noći 20. na 21. studenoga 1991. na Ovčari, identificirala je jučer njegove posmrtne ostatke.



Obitelj je odlučila da će Jean-Michel biti pokopan u Vukovaru.

Sprovod vukovarskog heroja Nicoliera, čiji su posmrtni ostaci pronađeni nedaleko od Ovčare 34 godine nakon što je ubijen, održat će se idućeg četvrtka u 13 sati na Memorijalnom groblju u Vukovaru, potvrđeno je RTL-u Danas.

Nakon sprovoda predviđena je i misa zadušnica u crkvi sv. Filipa i Jakova u Vukovaru.

Na posljednji počinak bit će ispraćen samo nekoliko kilometara dalje od mjesta gdje je ubijen. Njegova je obitelj godinama najavljivala da će ga, u slučaju pronalaska, pokopati u Hrvatskoj.

“Željela bih da na kraju svoga života, prije nego umrem, da se mogu pokloniti pred grobom svoga sina”, rekla je majka Lyliane Fournier prije nekoliko godina.

Odveden iz vukovarske bolnice i pogubljen ispred hangara na Ovčari

Podsjetimo, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved sastao se jučer u sklopu procesa identifikacije u vukovarskoj Memorijalnoj bolnici Dr. Juraj Njavro sa članovima obitelji četvero branitelja ekshumiranih na Ovčari i Petrovačkoj doli, među kojima je i obitelj Nicoliera.

Jean-Michel Nicolier (1966.-1991.) došao je u ljeto 1991. u Hrvatsku i aktivno se uključio u obranu Vukovara, gdje je kao pripadnik HOS-a sudjelovao u obrani vukovarske četvrti Sajmišta.

Ranjen je 9. studenoga 1991. i prevezen u vukovarsku bolnicu. Nakon pada i okupacije Vukovara pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojbi su iz bolnice odveli Nicoliera zajedno s ostalim hrvatskim ranjenicima, braniteljima, bolesnicima, medicinskim osobljem i civilima te je u noći s 20. na 21. studenoga pogubljen ispred hangara na Ovčari.

“Izgubio sam previše prijatelja”

U podrumu vukovarske bolnice, nekoliko sati prije smrti, u kratkome intervjuu francuskim reporterima Nicolier je rekao:

“Izgubio sam previše prijatelja, vidio sam previše ljudi kako plaču, previše patnji. Više su mi puta predložili da izađem iz Vukovara i vratim se u Francusku, ali ja sam ostao. Izgubili smo. Znao sam da će biti teško, ali nisam mislio da će biti tako strašno, osobito za civile. Ja sam kao dragovoljac došao u Vukovar. To je moj izbor, i u dobru i u zlu. Zašto kao dragovoljac? Jer mislim da im treba pomoći. Zbog toga sam izabrao njihovu stranu”.

Što za vas zapravo simbolizira Vukovar, pitali su ga reporteri: “Klaonicu. Klaonicu. Klaonicu.”

Zbog zasluga u obrani Republike Hrvatske 2011. ga je tadašnji predsjednik Ivo Josipović posmrtno odlikovao Redom Nikole Šubića Zrinskoga, a odličje je primila njegova majka Lyliane Forunier.

Po Jean-Michelu Nicolieru imenovan je i pješački most preko rijeke Vuke u središtu Vukovara, te je postavljena njegova bista.

“Smrt mladoga Francuza Jean-Michela nadilazi tragediju ratnog sukoba. Ovog mladića koji nije znao puno o Hrvatima i nije došao u Vukovar kao plaćenik, vodila je etika suosjećanja prema ugroženom malom narodu, etika pravde i morala. Jean-Michel Nicolier pokazao je iznimnu hrabrost i herojstvo u odbrani Vukovara”, naveli su svojedobno iz  Udruge dr. Ante Starčevića iz Tovarnika.

Godine 2012. objavljen je povijesni roman hrvatske književnice Nevenke Nekić “Jean ili miris smrti”, o životu i sudbini Nicoliera i tragičnom dobu rata u Vukovaru i Hrvatskoj.

Četiri godina kasnije u Zagrebu je održana premijera dokumentarnog filma redatelja Branka Ištvančića o njegovu životu “Sve je bio dobar san”.

M. M./foto: hrt


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->