U pucnjavi u srednjoj školi u austrijskom Grazu ubijeno je najmanje 10 osoba, veći broj je ranjenih, od čega se sedmero nalazi u kritičnom stanju.
Među ubijenima su i dvoje mladih porijeklom iz Bosne i Hercegovine – 17-godišnji učenik s inicijalima K.J. te djevojka H.A., koja je preminula od zadobivenih ozljeda. Kako neslužbeno doznaje Klix.ba, još jednoj osobi porijeklom iz BiH liječnici se bore za život.
Iako velsposlanstva BiH u Austriji za sada nema službenih ni neslužbenih informacija o ubijenim državljanima BiH, potvrđeno je da se radi o osobama koje imaju porijeklo iz BiH, ali ne i državljanstvo te zemlje.
Informaciju o identitetu žrtava je za Klix.ba potvrdio imam u Grazu, Sabahudin Hasić.
Ubojica je bivši učenik
Napad je izveo 21-godišnji bivši učenik škole koji je, prema navodima austrijskih medija, u školu ušao naoružan pištoljem i sačmaricom. Ispalio je više desetaka hitaca, a potom počinio samoubojstvo u školskom toaletu, gdje su ga pronašli policajci koji su evakuirali zgradu.
Pucnjava je izazvala šok u austrijskoj javnosti, a istraga o motivima zločina i dalje traje.
M.M. /Foto: EPA