Njemačka kancelarka Angela Merkel došla je u Banske dvore gdje ju je predsjednik Vlade Andrej Plenković dočekao – s kišobranom.
Merkel je došla u Zagreb na kongres Europske pučke stranke, a sudionici su to iskoristili i za bilateralne sastanke.
Obraćanje njemačke kancelarke očekuje se u Areni Zagreb oko 19 sati, kada bi se trebala obratiti i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
– Draga Angela, dobro došli u Zagreb drugi put ove godine. Razgovarali smo o bilateralnim temama i o europskim temama. Njemačka je oduvijek naša prijateljska zemlja, naš glavni trgovinski partner, zemlja u kojoj žive brojni Hrvati, ali iz koje i dolaze mnogi turisti u Hrvatsku.
Oko europskih tema razgovarali smo o sljedećoj fazi situacije oko Brexita, ali i o višegodišnjem, financijskom okviru koji će izgledno postati i naša tema tijekom predsjedanja EU. Za Hrvatsku je važno da vodimo računa i kohezijskoj i poljoprivrednoj politici, ali i za pitanja sigurnosti i klimatskih promjena
Za Hrvatsku je važno da pronađemo rješenje za otvaranje pristupnih pregovara s Albanijom i Sj. Makedonijom koji, nažalost, sada nisu bili otvoreni. Ovu priliku iskoristio sam i da kancelarku Merkel upoznam s četiri ključne točke hrvatskog predsjedanja. Još jednom, puno hvala na posjetu – rekao je Plenković.
Nakon njega govorila je i Angela Merkel:
– Hvala premijeru, mislim da imamo slične prioritete što se tiče Europske unije – Brexit i srednjoročno financijsko planiranje u kojem imamo različite interese koje moramo objediniti. Moramo imati podračun umjeren k budućnosti, što je važno i za Hrvatsku i za cijelu EU – naročito pitanje migracija. Podupiremo nastojanje hrvatske Vlade oko sastanka s Albanijom i Sj. Makedonijom, žao mi je što pristupne pregovore s njima nismo otvorili tijekom prošlog Vijeća.
S Hrvatskom imamo dobre odnose, u konačnici i 395.000 Hrvata koji žive u Njemačkoj. Smatram da se naša gospodarska suradnja još može dodatno ojačati – rekla je Merkel.
Novinarka HRT-a pitala je kada bi Hrvatska mogla ući u Schengen, ali i što bi se moglo dalje dogoditi oko Albanije i Sj. Makedonije.
– Nije realno da se na Vijeću odlučuje o hrvatskom ulasku u Schengen u vrijeme kada mi predsjedamo Unijom. Što se tiče Albanije i Sj. Makedonije mi ćemo dati sve od sebe da njihov proces približavanja EU ide dalje – rekao je Plenković.
Nakon sastanka s Plenkovićem Merkel ide u Arenu, gdje će oko 19 sati održati govor, a očekuju se i govori nove predsjednice EK Ursule von der Leyen te predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.
Završno će se sudionicima Kongresa obratiti i Donald Tusk. Slijedi svečana večera u MSU-u i EPP summit, a kasnije tijekom večeri Merkel odlazi iz Zagreba.