Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović na Kupresu je nazočio obilježavanju 28. godišnjice oslobođenja tog grada i govorio o danima agresije na BiH i sadašnjoj političkoj situaciji.
Danas se u Kupresu obilježava 28. godišnjice oslobođenja Kupresa. Svečanost je počela služenjem svete mise u 11 sati u crkvi Sv. Obitelji u Kupresu te molitvom opijela kod križa ispred crkve Sv. obitelji za poginule u II. svjetskom ratu.
Nakon mise upriličen je svečani pobjednički mimohod branitelja kroz grad. Misi i programu obilježvanja nazočio je i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović kojije na Kuprsu održao i prigodan govor.
“Drage Kupreške i Kuprešaci, hrvatski vitezovi, zapovjednici, branitelji, vojnici, visoki uzvanici, Hrvatice i Hrvati. Sretan Dan oslobođenja.
Ovo je veliki dan ne samo za Kupres nego i za sve one koji nisu s Kupresa, a koji su sa strepnjom i velikim očekivanjima dočekali vijest o oslobođenju Kupresa. Točno znam gdje sam bio kad je došla vijest da je osobođen Kupres; u državnom poslu, ali beznačajnom poslu u odnosu na misiju koja se odvijala ovdje. S iznenađenjem, a pomalo i nevjericom, dočekali smo vijest o oslobođenju Kupresa. Mislili smo da za to nema snage, da nema novca, da nema oružja… U volju i nisam sumnjao
Operacije u ratu su bile kratke jer nije bilo puno streljiva. A da bi bile i kratke i uspješne nije dovoljna samo hrabrost koja je nesporna. Potrebna je pamet, inteligencija i ratno lukavstvo ”, rekao je Milanović.
“‘Nemojmo nikada zaboraviti da je ovdje bio početak kraja agresije na BiH i u BiH. Da je ovo bio početak slavne Oluje i operacija koje su slijedile u kojoj su do zadnjih dana skoro do polovice 10. mjeseca 1995. uz sudjelovanju Armije BiH.
Bog te pita što je danas s tim savezništvom i prijateljstvom, kao da ga nikad nije bilo, a trebalo bi ga biti i djelovanjem hrvatskih gardijskih brigada i ostalih sudionika oslobođen prostor kojim smo natjerali tadašnjeg neprijatelja da sjedne za pregovarački stol.
Svaki rat mora završiti pobjedom. Svim tim operacijama omogućeno je da rat završi. Da Banja Luka bude realno ugrožena i da hrvatska kopnena vojska natjera neprijatelja na predaju, a ne NATO bombarderi.
Ovo je naš rat, bili smo jedno. Rat uvijek dobiva pješak. Da ih nije bilo ne bi bilo ni Hrvatske, ni daytonske BiH”, kazao je Milanović
Milanović je zatim Daytonski mirovni ugovor nazvao “međunarodni ugovor o podjeli utjecaja”.
“O tome riječ-dvije. To je međunarodni ugovor o podjeli utjecaja vlasti BiH uz suglasnost sviju oko stola. Taj dogovor je osnova vaše slobode i dobrog osjećaja života u BiH koju uvijek ističem kao prijateljsku i drugu državu ali državu u kojoj žive Hrvati kojih ima sve manje i manje i čija se politička prava gaze. To se nije promijenilo ni na ovim izborima.
Princip nepravde i nepoštenja je ostao, da onaj drugi bira mog predsjednika. To se mora promijeniti. Za to će vam trebati pomoć Hrvatske. U Hrvatskoj se svi slažemo oko toga što u BiH treba očuvati. Imamo dobar početak. Energija će se pretvoriti u jedinicu snage. EU i NATO su instrumenti kojima možemo pomoći sebi i Hrvatima u BiH”, rekao je predsjednik Hrvatske.
Operacija Cincar kojom je oslobođen teritorij Kupresa bila je prva zajednička akcija, iako potpuno odvojeno vođena, HV, HVO-a i bošnjačkih snaga. Kasnije su se u zajedničkim operacijama oslobodili i drugi teritoriji, a nakon velikih vojnih uspjeha HVO-a i Hrvatske vojske potpisan je mirovni sporazum u Daytonu.