Zagrebački nadbiskup, monsinjor Dražen Kutleša, za Dnevnik HRT-a je komentirao peticiju da se molitelji izmjeste s glavnog zagrebačkog trga. Kazao je da su u demokracijama trgovi uvijek bili mjesta susreta i različitih razmišljanja.
“Meni je normalno da svaki građanin Republike Hrvatske, jer živi u demokratskoj državi, ima pravo okupljati se po pravilima i zakonima Republike Hrvatske. Ako se nešto ne čini kako treba, onda institucije trebaju djelovati.
I što se tiče crkvenog prava, rekao je, nema prepreka za okupljanje molitelja jer ne vidi da su oni protiv feminizma i prava žena.
“Moram priznati da tu treba biti vrlo pažljiv i treba uvijek gledati demokratska dostignuća našega društva. Ako počnemo sa zabranama, onda nastaju veći problemi.”
Rekao je da incident u kojemu je jedan muškarac gazio po ružama koje su bile položene za žrtve femicida nije istraživao.
“Nisam bio prisutan i nisam toliko istraživao, govorim ovdje o nakani okupljanja na javnim trgovima. Vrlo je važno naglašavati slobodu i demokratsko pravo. Ako gledamo što nekome smeta, onda ćemo samo dolaziti do zabrana. Ja sumnjam da bilo tko moli protiv nekoga drugog, jer to nije duhu kršćanstva. Trebamo moliti za nešto pozitivno, ne za nešto negativno.
U tom je smislu komentirao i peticiju protiv održavanja antifašističkih skupova i povorke ponosa, kazavši da “akcija rađa reakciju te da je zato vrlo važno poštivati demokratsko načelo,” zaključio je nadbiskup Kutleša.
M.M. /Foto: Mihael Varenica //ika











