Njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble predložio je uvođenje posebnog poreza na gorivo u svim članicama EU-a kako bi se pokrili troškovi koji za izbjeglice.
Schaeubleov je prijedlog naišao na kritiku članova njegove konzervativne stranke (CDU) i socijaldemokrata. “Kazao sam da se, ako nacionalna i europska novčana sredstva nisu dostatna, dogovorimo primjerice, o uvođenju poreza na svaku litru goriva”, rekao je Wolfgang Schaeuble u intervjuu za Sueddeutsche Zeitung.
“U ovome trenutku moramo osigurati vanjske granice Schengena, a rješenje ovih problema ne smije se srušiti zbog ograničenih novčanih sredstava”, smatra njemački ministar.
Na pitanje trebaju li sve članice EU-a povećati plaćanja prema Bruxellesu kako bi se financirali zajednički troškovi povezani s izbjeglicama, Schaeuble je odgovorio: “Ako netko i nije voljan platiti, ja sam na to spreman. U tom ćemo slučaju izgraditi koaliciju onih koji to žele”.
Schaeuble nije objavio pojedinosti o tome koliki bi bio dodatni porez na gorivo i bi li za prikupljanje novca bio zadužen Bruxelles ili članice EU-a. Njemačka je u 2015. ostvarila proračunski višak od 12.1 milijardu, veći od očekivanog i potrošit će ga na troškove smještaja i integracije izbjeglica. Važan saveznik njemačke kancelarke Angele Merkel zaprijetio je u subotu da će vladu tužiti sudu zbog politike “otvorenih vrata” prema migrantima, pojačavajući politički pritisak da kancelarka smanji broj novopridošlih.
Hoće li do dizanja trošarina stvarno i doći nije izvjesno, jer se tome usprotivila Julia Kloeckner, vrlo utjecajna političarka iz Schäubleove CDU. Kloeckner je rekla kako je striktno protiv takvog poreza: “Nije opravdano da njemački vozači koji ovise o svojim automobilima plaćaju taj račun”, rekla je
Bavarski premijer Horst Seehofer je kazao da će saveznoj vladi uputiti pisani zahtjev da u roku od dva tjedna ponovo uspostavi red na državnim granicama kroz koje je prošle godine u zemlju ušlo milijun migranata. “Ako to ne uslijedi, savezna vlada neće imati drugog izbora nego podići tužbu na saveznom ustavnom sudu”, kazao je Seehofer za Der Spiegel.
Ova ideja ministra financija posljedica je pritiska na kancelarku Merkel nakon masovnih nereda u novogodišnjoj noći u Kölnu i drugim gradovima.
U Dresdenu je održan masovni prosvjed protiv politike Angele Merkel koji je okupio čak 40.000 ljudi, ali njemački mediji o njemu nisu izvješćivali – fotografije s prosvjeda su se širile društvenim mrežama.
Grad Bornheim pokraj Kölna zabranio je azilantima korištenje bazena nakon što je prijavljen velik broj zlostavljanja žena. Zabrana je uvedena jer su azilanti kršili ma bazenu uznemirivali djevojke.
Lokalne vlasti imigrantima izdaju posebne propusnice koje mogu dobiti tek nakon intervjua u kom upravu moraju uvjeriti da razumiju pravila ponašanja na bazenima u Njemačkoj. Ta odluka izazvala je brojne prosvjede ljevičara zbog kršenja ljudskih prava azilanata.
Prosvjede ljevičara i javno zgražanje zbog “fašizma” izazvala je i odluka noćnog kluba u Bad Holzu u Bavarskoj koji je zabranio ulazak azilantima, no prosvjeda zbog takvih odluka je sve manje.
Nakon napada u Kölnu diljem zemlje redari u noćnim klubovima odbijaju azilante, a klubovi otvoreno oglašavaju ”Ne primamo azilante”.
Očito je da se obični Nijemci mijenjaju stav prema azilantima u Njemačkoj.
AUTOR: energypress.net