Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je na svečanosti primopredaje broda Algoma Interpid u brodogradilištu 3. maj u Rijeci. Riječ je samoiskrcavajućem brodu za rasute terete, a naručitelj broda je kanadska tvrtka Algoma Central Corporation.
Obraćajući se nazočnima, predsjednik Vlade osvrnuo se na značenje imena ovog broda – Intrepid – što znači ”neustrašiv” rekavši pritom da je za njega neustrašiv trećemajac direktor Edi Kučan čiji je cijeli radni vijek identificiran s 3. majem i simbolikom koju 3. maj ima za Rijeku i za Primorsko-goransku županiju, a isto tako i za sve zaposlenike koji su svoj radni vijek proveli u riječkom škveru.
“Moram reći da je taj element srca, znanja, umijeća i upravljanja, ali također i ključnoga povjerenja koje smo nas dvojica osobno uspostavili, bio presudan da Vlada RH donese odluku da podrži 3. maj u dovršetku brodova koji su bili na navozu. Mislim da je važno da kažem sada javno jer ovo što je gospodin Edi Kučan u onakvim okolnostima napravio za 3. maj, iznad je svih realnih očekivanja, ali prije svega plod je njegovoga rada i posvećenosti cijele njegove karijere 3. maju i tu zahvalnost želim i trebam iskazati ovdje u ime cijele Vlade”, kazao je Plenković.
Premijer je komentirao i političke aktualnosti, prvi na redu bio je sastanak s Izetbegovićem i Čovićem u ponedjeljak u Banskim dvorima.
“Sastanak je prošao jako dobro. Cilj politike ove Vlade je razvijati skladne, prijateljske, dobre odnose s BiH. To je država koja je upućena na nas, a i mi na nju, s obzirom na geografski položaj i druge poveznice, a i činjenice da su Hrvati jedan od tri konstitutivna naroda. Razmotrili smo niz tema, od gospodarskih, ekonomskih do predstojećih lokalnih izbora pa do izbora u Mostaru dogovorenih za prosinac.
Uvijek smo ponavljali da ne odustajemo od brodogradnje i da ćemo podržati svako rješenje koje će, s jedne strane omogućiti stvaranje preduvjeta za pokretanje proizvodnje i završetak započetih brodova, a s druge strane smanjiti postojeće gubitke za državu. pic.twitter.com/5QqqjSvG26
— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) September 29, 2020
Kada je riječ o 25. godišnjici Daytonskog sporazuma, moramo se držati duha i slova tog sporazuma, ustava BiH, a to znači da predstavnici sva tri naroda trebaju biti zastupljeni na legitiman način. Ta je poruka bila jasna, stav je jedinstven, prakse koje postoje od 2006. godine nisu dobre kada drugi narod bira člana predsjedništva, jasno sam to rekao Izetbegoviću i Čoviću, jasno poštujući BIH. Naš stav je da bi institucije i stranke trebale iznjedriti takav izborni zakon koji će onemogućiti da se jedan konstitutivni narod osjeća da su stvari nepravedne i nekorektne. To je stav i siguran sam da se neće mijenjati jako dugo, tko god bio na vlasti”, rekao je Plenković.
O aferi JANAF i curenju informacija:
“Koliko vidim, nije bilo nekog curenja informacija sličnog ranijim slučajevima. Puno su ozbiljniji slučajevi curenja informacija bili u aferi SMS, zatim pucanja mjera kod Josipe Rimac, a pošto je poslan zahjev Saboru za skidanjem imuniteta, ovo je bilo jako dobro organizirano od strane policije i DORH-a”, odgovorio je na novinarski upit o curenju informacija iz istrage i dodao: “Ne znam odakle cure, u svakom slučaju ne od onoga koji o tome ništa ne zna”.
Što se tiče mogućih budućih izjava Josipe Rimac koja u utorak izlazi iz istražnog zatvora, odgovorio je da ga ne brine apsolutno ništa.
Na upit hoće li ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić biti smijenjen, odgovorio je da mu je to prva vijest.
Novinare je zanimalo i kako to da je Josipa Rimac izbačena iz HDZ-a, a Dražen Barišić nije.
“Situacija je bitno različita, kad sam pročitao za koja se djela tereti Vinko Grgić, za primanje mita, a Barišić za zlouporabu položaja i trgovanje utjecajem. Situacija nije ista. Barišić je stavio mandat u mirovanje, dao ostavku na dužnost predsjednika županijske organizacije HDZ-a i prenio ovlasti gradonačelnika na jednog od zamjenika”.
Komentirao je i aferu dnevnice, odnosno iskaz Sandre Zeljko da su Plenković i Davor Božinović sve znali.
“U vremenu u kojem počinje afera dnevnice, mandat Milanovićeve Vlade, i u tom trenutku gospođa Zeljko, koju sam ja zatekao na mjestu tajnice, sjedila je doslovno ispred mojih vrata, bila je u šoku, pitali smo što se događa. S obzirom da je trebala biti ispitana, nije imala nikakvih informacija, rekli smo da se konzultira s odvjetnicima. To je sve, a kasnije se ispostavilo da je jedan dan samo prestala dolaziti u ured”, zaključio je Plenković.
R.I. /Foto:gov.hr