Na popisu 1991. godine, prije Domovinskog rata, u Hrvatskoj je živjelo 581.663 Srba, što je 12,2 % ukupnog stanovništva i činili su najveću nacionalnu i etničku manjinu u Republici Hrvatskoj.
Na popisu iz 2001. godine bilo ih je 201.631 (4,5 % stanovništva RH), a po posljednjem popisu stanovništva 2011. godine ima ih 186.633 i čine 4,4 % stanovništva Hrvatske.
Broj pripadnika srpske nacionalne manjine koji su sudjelovali u obrani Hrvatske nije precizno poznat. Dr. Ante Nazor spominje najmanje 9.000, a neki izvori navode do 20.000 Srba koji su sudjelovali u Domovinskom ratu.
Objavljeni su podaci da ih je bilo 8642, a broj je nešto veći jer neki od njih 1991. nisu upisani kao Srbi pa se izjava dr. Nazora može smatrati vjerodostojnom.
Svojedobno smo od MORH-a tražili informacije koliko je Srba sudjelovalo u ratu od 1991. do 1995. godine. Odgovorili su nam da o tome ne postoje precizni podaci, jer se tijekom mobilizacije nikoga nije pitalo za nacionalnu pripadnost.
Taj odgovor je upitan jer je MORH preuzeo mobilizacijske popise bivše JNA koji su, uz standardne podatke vojnih obveznika, (godina, čin, rod vojske ..) obavezno uključivali i nacionalnu pripadnost.
Dr. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno dokumentacijskog centra Domovinskog rata spominje da je u obrani Hrvatske sudjelovalo najmanje 9. 000 tisuća Srba. Najmanje toliko ih se, naime, odazvalo na mobilizacijke pozive između 1991. i 1995. “
Prema popisu stanovništva iz 1990., živjelo više od pola milijuna Srba (581.663). S obzirom na činjenicu da se trećina Hrvatske, i to ona trećina gdje su Srbi bili u većini, bila okupirana, broj od devet tisuća Srba, aktivnih branitelja, odnosi se isključivo na slobodne dijelove Hrvatske.
Broj Srba koji su branili Hrvatsku sigurno je veći od spomenutih devet tisuća, jer se mnogi od njih u to vrijeme nisu izjašnjavali kao Srbi, bilo iz praktičnih ili ideoloških razloga zbog Slobodana Miloševića i agresije na Hrvatsku.
Najmanje 9.000 Srba, prema službeno dostupnim, a blizu 20 tisuća, prema neslužbenim podacima od 1991. do 1995. sudjelovalo je u obrani RH, svjedočio nam je izvor iz MORH-a prije tri godine:
“Preciznih podataka nema, ali, uz odstupanje od 10-ak posto, slobodno možete napisati da je Registru branitelja najmanje 18.000 Srba”, kazao nam je pred proslavu Oluje 2015. godine. časnik MORH-a upućen u tu problemaiku.
Ivica Radoš i Zoran Šangut u knjizi „Branili smo domovinu – Pripadnici nacionalnih manjina u obrani Hrvatske“, objavili su osamdesetak razgovora s pripadnicima nacionalnih manjina koji su kao branitelji sudjelovali u Domovinskom ratu.
Riječ je o autentičnim svjedočanstvima dramatičnim, osobnim i obiteljskim pričama, koje svjedoče o brojnim primjerima domoljublja, junaštva i odricanja ljudi koji podrijetlom nisu bili Hrvati, ali su Hrvatsku smatrali svojom domovinom i srčano je branili, bilo s oružjem u ruci, bilo javnim djelovanjem.
U knjizi nisu dokumntarano predstavljeni podaci o broju Srba (ni ostalih nacionalnih manjina) koji su branili Hrvatsku, ali je teško ne složiti sa zaključkom knjige da “Domovinski rat nije bila borba Hrvata protiv Srba, nego obrana Hrvatske od agresora”.
U Hrvatskoj danas to svi znaju. Osim Pupovca.
M. Marković/ Foto ilustracija: Lišane Ostrovičke, 1991. /Drago Havranek