‘General Glasnović i ja u dva navrata bili na razgovoru, jednom u Klubu HDZ-a u Saboru i drugi put u Vladi Republike Hrvatske. Došli smo u dobroj vjeri i namjeri da damo svoj potpis za izbor novog predsjednika Sabora iz redova HDZ-a, ali zbog nejasne situacije, a i određenih kalkulacija da će u toj novoj Vladi sjediti i ljudi iz HNS-a, SDSS-a, IDS-a i tako dalje, mi smo došli s jednim traženim jamstvom da se to neće dogoditi.
Naglašavam da to jamstvo nismo dobili, a isto tako da ono nije ništa drugo nego već izražena volja hrvatskoga naroda na proteklim parlamentarnim izborima”, kazala je Esih nakon sastanka s premijerom Plenkovićem.
>> Esih i Glasnović odbili Plenkovića: Ne žele Vladu s Pupovcem, HNS-om i IDS-om
Glasnović je kazao da ne želi biti ničija ‘korisna budala’, da jehrvatska dijaspora ‘totalno odstranjena iz ekonomskog i društvenog života’ te da će i ‘površna analiza pokazati da smo stvorili jednu državu koja se zove Croslavija‘.
Govoreći o Zdravku Mariću i Gordanu Jandrokoviću, Glasnović je rekao da su to simptomi političkog inženjeringa te daHrvatsku vodi lijevo i desno krilo Udbe. Zamjera što danas manjine imaju veća prava nego Hrvati izvan domovine.
>> Glasnović je lupio šakom o stol: “Ja sam general Hrvatske vojske, a tko si ti!?
Politički analitičar ŽarkoPuhovski smatra da je stav Esih i Glasnovića prema Srbima na rubu dopustivoga u modernom pluralnom društvu.
“Međutim, takav stav nije bez presedana i može se vidjeti i u drugim sredinama kada se radi o manjinama, pri čemu, istina je, nigdje manjine nemaju takvu poziciju kao u Hrvatskom saboru. O tome bi trebalo na poseban način razgovarati” kazao je Puhovski za tportal.
“Protumanjinski stavovi nešto su što se može čuti i od Marine Le Pen, koja je legitimna kandidatkinja za predsjednicu Francuske, do mađarskog premijera Viktora Orbana ili poljskih političkih vođa i vladajuće stranke Pravo i pravda, kada se govori o političarima koji imaju većinsku podršku, a manjinskih političara s takvim stavovima ima svugdje. Meni se to čini pogrešnim i moralno upitnim, ali je na žalost postalo politička praksa Europske unije”, kaže Puhovski i dodaje da bi prije nekoliko godina sasvim drugačije gledali na takve pojave.
“Vesna Pusić više nije u HNS-u na istaknutom mjestu, ali to su za njih simboličke stvari, imaju biračko tijelo koje ne prati baš pažljivo političke događaje i još uvijek HNS doživljavaju kao stranku u kojoj je izdajica Vesna Pusić.”
Isto vrijedi i za IDS koji važi za stranku koja “radi na raspadanju i unutrašnjoj destrukciji Hrvatske”, zaključio je Puhovski.
M.M./fotofacebook