•
  •
    445
    Shares

Hrvatska je u Kopenhagenu izgubila 3:5 od Španjolske u osmini finala Eura. Bila je to jedna od najluđih utakmica ikad odigranih na Eurima.

Bila je to luda utakmica u kojoj je Hrvatska povela, Furij” je uzvratila s tri gola u nizu, da bi Hrvatska golovima u 85. i 90+2. minuti uspjela izboriti produžetak. Nažalost, u dodatnih pola sata Španjolska je zabila dva gola za konačnih 5:3.

Hrvatska je povela u 20. minuti nakon nevjerojatnog autogola Pedrija, izjednačio je Sarabija u 38. minuti, Furija je preokrenula rezultat u 57. minuti preko Azpilicuete, a Španjolci su u 77. minuti poveli 3:1 golom Ferrana Torresa.

Tračak nade svjetskim doprvacima vratio je Mislav Oršić u 85. minuti, a ludilo na Parken stadionu izazvao je Mario Pašalić izjednačivši u drugoj minuti sudačke nadoknade na 3:3.

Nažalost, Španjolci su se vratili u vodstvo u 100. minuti golom Alvara Morate, a samo tri minute kasnije Mikel Oyarzabal je zabio za 5:3.

Utakmica na Parkenu je počela očekivano. Španjolska je krenula furiozno i posjedom je pokušala što prije doći do prednosti. Hrvatska je u prvih 20 minuta živjela opasno i samo je sreća spasila u nekoliko navrata Livakovića.

Furija je na uvodu priče u Kopenhagenu imala čak 87 posto loptu u nogama te stalno je vršila strahovit pritisak na zadnju liniju Hrvatske. Nakon nekoliko polušansi, Koke je u 15 minuti izašao sam ispred Livakovića. Mogao ga je pitati gdje želi pucati, ali je pogodio vratara Hrvatske. Pet minuta kasnije Morata je imao zicer glavom, ali je pogodio Vidu u ruku. Sudac Cakir je procijenio da nije bilo namjere.

A onda je komičnim golom Hrvatska povela. Pedri je vratio loptu svom vrataru Simonu, a ovaj je napravio nevjerojatnu pogrešku i loptu je pustio da mu uđe u vrata. Hrvatska je tako ni kriva ni dužna povela.

Nakon tog komičnog gola Furija je bila u šoku i Hrvatska se u tom trenutku nametnula kao bolja i opasnija ekipa. Vlašić i Kovačić su pokušali, ali nije bilo preciznosti.

A onda u 38 minuti Furija je izjednačila. Rebić je imao problema s kopačkama i izašao je izvan igre, a Hrvatska se s igračem manje nije uspjela obraniti. Nakon gužve u 16 metara je zabio Sarabia.

Početak nastavka bio je repriza početka utakmice. Španjolska je dominirala, lagano je dolazila pred gol Livakovića, a povela je u 57. minuti nakon što je Torres sjajno ubacio, Gvardiol pogriješio, a Azpilicueta se samo naklonio za 2:1.

Ludih pet minuta Hrvatske

Dalić je nešto morao mijenjati. Kramarića je uveo odmah na početku nastavka, a zatim je izvadio očajnog Rebića i dao je šansu Oršiću. No, ništa se nije promijenilo u igri Hrvatske. Štoviše, Hrvatska je napravila novu nevjerojatnu grešku. Gvardiol je išao popiti malo vode i nije očekivao da će lopta stići na njegovu stranu. Ferran Torres je to iskoristio i zabio za 3:1.

No tek nas je čekala ludnica. Pet minuta prije kraja Mislav Oršić zabio je za 3:2 nakon lijepog dodavanja Modrića.

Pogodak Oršića dao je novu snagu hrvatskim igračima koji su svim silama navalili na grogirane Španjolce te je u drugoj minuti sudačke nadoknade stigla i nagrada. Oršić je dobio loptu na lijevom krilu, ubacio na peterac gdje je iz drugog plana natrčao Pašalić i glavom neobranjivo zatresao mrežu iza Simona.

Dvije mrtve šanse Hrvatske u produžecima

Mogla je Hrvatska i povesti u drugoj minuti produžetka, no pokušaj Oršića s vrha kaznenog prostora prohujao je preko grede. Novu sjajnu priliku za Hrvatsku u 96. minuti imao je Kramarić, Oršić je prošao po lijevoj strani, ubacio u peterac, Španjolci nisu uspjeli dobro raščistiti te je Kramarić dobio priliku za udarac s 10-ak metara, ali Simon se istaknuo vrhunskom reakcijom.

Kazna za taj promašaj stigla je u 100. minuti. Olmo je ubacio s desnog boka, Brekalo je pogrešno procijenio let lopte koja ga je preskočila i stigla do Morate koji je imao vremena i primirio je prije no što je svladao Livakovića. Samo tri minute potom Olmo je još jednom pobjegao po desnoj strani, vidio utrčavanje Oyarzabala kojega je Brekalo zaboravio, a napadaču takvog kalibra nije trebalo više za povećanje španjolske prednosti.

Posljednju priliku za povratak u dvoboj propustio je Budimir u 106. minuti. Nakon odlične lopte Pašalića Budimir je imao priliku s 15-ak metara, no nije bio precizan. Potom je ponestalo i snage kod hrvatskih reprezentativaca koji više nisu uspijevali ostvariti jači pritisak. U 120. minuti Olmo je imao još jednu veliku priliku za Španjolsku, njegov je pokušaj zaustavila vratnica pa hrvatski poraz ipak nije izražen previsokim rezultatom.

Španjolska će tako u petak u Sankt Peterburgu od 18 sati igrati u četvrtfinalu protiv pobjednika dvoboja Francuska – Švicarska.