Stanivuković pušten iz pritvora: “Tretiraju me kao kriminalca!”

24 ožujka, 2026 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković je pušten iz pritvora u Hrvatskoj, potvrdila je njegova suradnica za odnose s javnošću Mirjana RadanovićStanivuković zadržan na graničnom prijelazu Stara Gradiška sinoć oko 22 sata, a nešto kasnije je priveden nakon što nije dozvolio da granični policajci otvore i pretresu njegove kofere.



Stanivuković je pušten je u utorak oko 13 sati, s dva prekršajna naloga, a na granici je bio zadržan jer je odbio pregled prtljage i policijska upozorenja, doznaje se poslijepodne u hrvatskoj policiji.

Stanivukoviću su izdana dva prekršajna naloga s kaznama od ukupno 390 eura uz troškove postupka jer nije postupao po upozorenju policijskog službenika i nije se podvrgao graničnoj kontroli.

“Nakon nove torture u Hrvatskoj, postavljam jednostavno pitanje: je li ovo granični prijelaz iz jedne države u drugu ili prijelaz u neko drugo vrijeme u kojem europski zakoni i pravila više ne vrijede?

Sinoć sam lišen slobode i zadržan više od 15 sati na graničnom prijelazu Stara Gradiška, odnosno u policijskoj postaji. Razlog je to što sam odbio pristati na ponižavanje koje traje mjesecima – pretresi, službeni psi, višesatna zadržavanja bez razloga i bez ikakvih dokaza. Četrnaest puta u dva mjeseca.

I nakon svih tih pretresa, pasa i zadržavanja, nikada ništa nisu pronašli, pa se postavlja pitanje: što onda traže?

Zakon daje pravo na kontrolu, ali ne daje pravo da se ta kontrola pretvori u sustavno maltretiranje i zlouporabu. Sve je počelo onog trenutka kada sam posjetio naš narod u Lici i Dalmaciji i govorio o pravu da živimo ne samo zajedno, nego i dostojanstveno. Od te poruke zajedništva došao sam do toga da me tretiraju kao kriminalca.

Након нове тортуре у Хрватској, постављам једноставно питање: да ли је ово гранични прелаз из једне земље у другу, или…

Objavljuje Драшко Станивуковић – Draško StanivukovićUtorak, 24. ožujka 2026.

Razumijem pravo svake države da štiti svoje granice, ali postavljam pitanje – od koga i od čega se štite, i zašto na ovakav način? Ne tražim privilegije. Tražim ono što pripada svakom čovjeku – slobodu kretanja, dostojanstvo i jednak tretman pred zakonom”, objavio je Stanivuković nakon puštanja iz pritvora.

Stanivuković se vraćao s putovanja iz Budimpešte, a na društvenim mrežama je rekao da nije dozvolio da ga granični policajci po 14. put zadržavaju, pretresaju i oduzimaju privatne stvari, te da ih pregledaju službeni psi.

Iz Pokreta Sigurna Srpska su nešto ranije održali i izvanrednu konferenciju za medije na kojoj su rekli da je riječ o ‘nehumanom ponašanju i maltretiranju’.

Uputili su poziv svim srpskim predstavnicima u Bosni i Hercegovini da upute protestnu notu Hrvatskoj kako bi banjalučki gradonačelnik bio pušten.

D. M. žž7Foto: X


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->