Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić poručio je u ponedjeljak navečer, u nastavku protuvladinih prosvjeda održanih diljem Srbije, da će država “goniti demonstrante mnogo više, brže i snažnije i uvesti red”, dok zapadni mediji oštro pišu o Vučićevoj politici u kojoj mu “kod kuće ipak “ponestaje puta”.
Vučić je tijekom večeri posjetio prostorije vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) u beogradskoj općini Palilula, na kojima su u ponedjeljak tijekom prosvjeda polomljena stakla i rekao kako je to “pokazatelj s kakvim siledžijama i nasilnicama” država ima posla. Dodao je da prosvjednici “nemaju što ponuditi narodu osim nasilništva, siledžijstva, razbijanja”.
Protuvladini prosvjedi održani su i u ponedjeljak navečer diljem Srbije, dok svjetski mediji ocjenjuju da je Vučić usvojio strategiju straha, tako što je izveo huligane i privatne zaštitare na ulice suprotstavljajući ih prosvjednicima.
Francuski Le Monde uspoređuje situaciju u Srbiji s događajima u Kijevu 2013.-2014., kada su huligani i policajci u civilu korišteni da izazovu nasilje. Prema navodima lista, od utorka prošlog tjedna su u više gradova izbili sukobi između pristaša vlasti i demonstranata.
Maskirani napadači demolirali su prostorije Srpske napredne stranke u nekoliko gradova, dok su na društvenim mrežama objavljeni snimci nasilnih uhićenja, a vlasti optužuju oporbu da pokušava uništiti Srbiju i izazvati građanski rat, citiraju beogradski mediji francuski list.
Le Monde podsjeća da prosvjedi u Srbiji traju već devet mjeseci, nakon što je u studenom prošle godine u padu nadstrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru poginulo 16 ljudi, što je u javnosti protumačeno kao posljedica raširene korupcije.
Prosvjede je ustrajno vidio studentski pokret koji sad od Vučića traži raspisivanje prijevremenih izbora, dovodeći ga u situaciju da se suoči s padom potpore i u doskora odanom biračkom korpusu.
List navodi i da Vučić optužuje inozemne službe za pokušaj obojene revolucije i oslanja se na pasivnost europskih prijestolnica.
Britanski Financial Times (FT) piše da se poslije desetljeća na vlasti, veterani autoritarnih režima neizbježno suočavaju s dva izbora – hoće li pojačati represiju, učvrstiti svoj krug kapitalističkih prijatelja i istisnuti ostatke neovisnih medija ili će se prikloniti oporbenim pozivima na reforme, a upravo pred tim izborom sada je i Aleksandar Vučić, piše FT.
– Autokrate se uvijek odlučuju za prvi pristup i postaju tvrdokorniji. Sada se s protuvladinim prosvjedima na ulicama glavnog grada suočava i Vučić. Osam godina kao predsjednik Srbije, a prethodno kao premijer, vladao je intervencionističkom rukom, ali je vodio više ‘upravljanu demokraciju’ nego potpunu autokraciju, piše britanski list, ukazujući da je Vučić na sličan način lukavo balansirao i na globalnoj sceni.
Ovo je Srbija!
(ne znam autora doslo do mene preko vibera, ako se javi potpisem ga) pic.twitter.com/6RYmqddlPa
— zarko bogosavljevic (@zarkobns) August 15, 2025
Prema pisanju FT, koje prenosi beogradska agencija FoNet, predsjednik Srbije ima srdačne odnose s Moskvom, ali joj nije toliko prijateljski nastrojen da bi ‘razbjesnio’ Europsku uniju i Sjedinjene Države, uz prodaju oružja Ukrajini, a udvarao se Pekingu za milijarde dolara kineskih ulaganja u industriju i infrastrukturu.
List ukazuje i na Vučićevo koketiranje s vođama eurobloka Ursule von der Leyen ili francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, ne samo zbog najavljivanja mogućnosti da bi europske rudarske kompanije mogle eksploatirati nalazišta litija u Srbiji.
Vučić je, navodi FT, izgradio dobre odnose i s bliskim suradnicima Donalda Trumpa u prvom mandatu američkog predsjednika.
– Frustracije zbog njegove neodgovorne i netransparentne vladavine prerasle su u prosvjede, a iskra za njih je bio pad nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu prošlog studenoga, kada je poginulo 16 ljudi.
Stanicu su renovirale kineske kompanije u okviru inicijative Pojas i put, a Vučićevi protivnici za urušavanje krive državnu korupciju, loše upravljanje i slab nadzor, što smatraju obilježjima njegovog režima, piše FT.
Ruke im se osušile! 🤬 pic.twitter.com/Bjcc4ksAo9
— Milica Matić (@milicaa______) August 14, 2025
Američka mreža CNN referira se na jedno u nizu Vučićevih obraćanja javnosti u nedjelju, kada je najavio oštre mjere protiv protuvladinih demonstranata nakon višednevnih nereda na ulicama diljem Srbije, koji su doveli u pitanje njegovu sve autokratskiju vlast.
U jednom od čestih televizijskih obraćanja javnosti, Vučić je prosvjednike optužio za “čisti terorizam” i ponovio tvrdnje da su višemjesečni uporni prosvjedi protiv njegove vlasti orkestrirani sa Zapada i usmjereni na uništavanje Srbije, prenosi CNN.
Prosvjedi u Srbiji nastavljaju se iz dana u dan, a studenti su – nakon više masovnih skupova diljem zemlje, koji su uz ostale u Beogradu 15. ožujka okupili stotine tisuća ljudi – nagovijestili “reprizu” ove jeseni, najvjerojatnije u rujnu.
Velimir Ilić/ Hina/Foto: epa /FaH