Umjesto dolaska na sastanak, AstraZeneca je bila najavila da će na zahtjev povjerenice EU za zdravstvo Stelle Kyriakides odgovoriti pisanim putem, no ubrzo su se predomisli i pristala sudjelovati na sastanku.
Delegaciju britansko-švedske tvrtke na sastanku će voditi Iskra Reić, viša potpredsjednica kompanije za Europu i Kanadu.
Tko je moćna Hrvatica s kojom večeras pregovaraju čelnici EU?
skra Reić, rođena je Splićanka, kći uglednog profesora na Ekonomskom fakultetu u Splitu – Zlatana Reića. Poznaju je i Šibenčani, jer je bila udana za sina bivšeg gradonačelnika Šienika Milana Arnautovića. Arnautović je bio šibenski gradonačelnik od 2001. do 2003. godine, kada je podnio ostavku zbog raspada tadašnje koalicije SDP-HSS-HNS.
Doktorica je dentalne medicine s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. AstraZeneci se pridružila 2001. godine i brzo je napredovala u karijeri.
Profesionalni put Iskru Reić je vodio iz rodnog Splita u Zagreb, Bruxelles i London. Vodila je komercijalne operacije u Hrvatskoj, zatim odjel za Srednju i Istočnu Europi, Bliski Istoku i Afriku prije nego što je dospjela na mjesto generalnog direktora AstraZeneca u Rusiji 2014. godine.
Izvršnom potpredsjednicom za Europu, a poslije i Kanadu, u AstraZenecu imenovana je u travnju 2017. godine i otad koordinira timom od 6.000 zaposlenih.
Upravo je ona, u ime AstraZenece, potpisala ugovor s Europskom unijom o distribuciji cjepiva.
Gostujući u emisiji Hrvatskog radija Izaberi zdravlje, potkraj prosinca 2020. rekla je da je AstraZenece neće prodavati cjepivo po tržišnim cijenama, već po cijeni proizvodnje te da bi to moglo iznositi nekoliko dolara po dozi.
Govoreći o svoj karijeri u jednom intervjuu je rekla:
“Oduvijek sam imala strast prema zdravstvu zbog studija u ovom području; nije iznenađujuće što sam se zaposlila u tvrtki koja je zaista predana razvoju inovativnih lijekova.
Tijekom svoje karijere donosila sam važne odluke koje su me dovele do mjesta gdje sam danas, kao što je moj prelazak s prakse na industriju, a zatim ostvarenje karijere u AstraZeneci.
Izabrala sam na međunarodnu karijeru, a tijekom karijere uvijek sam se trudila biti odvažna i hrabra, što me je, vjerujem, odvelo tamo gdje sam danas.
Osjećam sretno što radim i vodim tako sjajnu skupinu ljudi u AstraZeneci.”
Što vas je nadahnulo da pohađate doktorat, a pritom zadržavate uspješnu karijeru?
“Vjerujem u važnost kontinuiranog učenja i razvoja. Odričete se vlastite udobnosti da biste istražili nova područja i razvili nove sposobnosti.
Putovanje svijetom radeći u globalnoj tvrtki definitivno mi je dalo bolje razumijevanje toga kako su stilovi vođenja u različitim kulturama presudni za uspjeh.
U svom doktoratu istražujem utjecaj kulturne inteligencije, koja je u posljednje vrijeme postala popularna tema u poslovnoj literaturi.
Kulturna inteligencija može snažno utjecati na uspjeh vođa kada rade u međukulturalnim okruženjima koja su različita od njihovog vlastitog porijekla. Konkretno gledam na područja koja mi kao vođe moramo biti svjesni kada radimo u različitim kulturama”, kazala je.
S hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem vidjeli smo ju srdačno druženju na Svjetskom ekonomskom forumu u siječnju 2020. u Davosu.
M. Marković/Foto:press