Zelenski ‘slomio’ Trumpa: Ukrajinci dobili sporazum koji su sanjali. Ovo je 7 točaka

1 svibnja, 2025 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

SAD i Ukrajina potpisale su sporazum kojim Washington dobiva pristup dijelu prirodnih resursa ratom razorene zemlje.BBC je dobio uvid u nacrt dokumenta, a prema njemu i službenim izjavama iz Kijeva i Washingtona, prenio je sedam ključnih točaka javnosti.

Sporazum, koji se pripremao mjesecima, uspostavlja investicijski fond za obnovu, za koji Ukrajina vjeruje da će učvrstiti američku potporu u trećoj godini otpora ruskoj agresiji.

koji je u ime  Vlade Ukrajine potpisala Julija Sviridenko, prva zamjenica premijera i  ministrica gospodarstva Ukrajine, a u ime SAD-a ministar financija Scott Bessent.

“U ime Vlade Ukrajine potpisala sam Sporazum o osnivanju Fonda za ulaganja u obnovu Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine. Zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama stvaramo Fond koji će privući globalna ulaganja u našu zemlju”, objavila je Julija Sviridenko.

Sporazum je, naglasila je ministica Sviridenko, rezultat dogovora Trumpa i Zelenskog:

“Zahvaljujući vodstvu i dogovorima između predsjednika Volodimira Zelenskog i predsjednika Donalda Trumpa, ministar financija Scott Bessent i ja potpisali smo sporazum između Ukrajine i Sjedinjenih Američkih Država o osnivanju Fonda za ulaganja u obnovu Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine.

Zahvaljujem svima koji su doprinijeli ovom Sporazumu i pomogli da se ojača. Ovaj dokument može donijeti uspjeh objema našim zemljama – Ukrajini i Sjedinjenim Američkim Državama. Bog blagoslovio Ukrajinu i Bog blagoslovio Sjedinjene Američke Države”, objavila je.

Za Ukrajinu, ovakav ishod predstavlja znatan diplomatski uspjeh. Bez obveze otplate, uz desetogodišnje reinvesticije, očuvanje europskih integracija i obnovljeni interes za vojnu pomoć, sve to uz oštriji američki stav prema Rusiji, novi dogovor pruža Kijevu prijeko potrebnu stabilnost i potporu, osobito u usporedbi s prijašnjim, manje povoljnim prijedlozima.

Ukrajinci su sada objavili sporazum. Evo sedam ključnih točaka:

1. Ukrajina neće morati vraćati nikakav dug SAD-u

Američki predsjednik Donald Trump ranije je tražio da Ukrajina vrati 350 milijardi dolara, koliko, prema njegovim tvrdnjama, iznosi američka vojna i financijska pomoć od početka rata. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski taj je zahtjev odbio.

No Washington je, čini se, popustio. Ukrajinski premijer Denis Šmihal izjavio je da sporazum ne predviđa nikakvu obvezu otplate navodnog “duga”.

Trump je sporazum ipak predstavio kao pobjedu za svoju stranu, rekavši da će SAD “u teoriji dobiti znatno više” nego što je prethodna administracija uložila u pomoć Ukrajini.

2. SAD koristi oštriji ton prema Rusiji

Američka administracija upotrijebila je znatno oštriji jezik nego što je to dosad bio slučaj u izjavama Trumpove vlade.

U priopćenju američkog ministarstva financija navodi se da je riječ o “ruskoj totalnoj invaziji” te se dodaje: “Niti jedna država ni pojedinac koji je financirao ili opskrbljivao ruski ratni stroj neće imati koristi od obnove Ukrajine.”

Taj će ton vjerojatno ohrabriti Kijev, koji je u pregovorima između Moskve i Washingtona inzistirao na većem pritisku prema Rusiji.

 

3. Sporazum uključuje i projekte u nafti i plinu

Iako se javno najviše govori o ukrajinskom mineralnom bogatstvu, sporazum uključuje i nove projekte vezane za naftu i plin te prateću infrastrukturu.

U svim slučajevima vlasništvo nad resursima ostaje ukrajinsko, iako će SAD imati zajednički pristup. To se smatra ublažavanjem ranijeg ukrajinskog stava jer takvi elementi nisu bili dio prvih verzija sporazuma.

4. Sporazum ne koči pristupanje Ukrajine Europskoj uniji

Ukrajina već godinama teži članstvu u EU, a pregovori su formalno otvoreni prošlog lipnja.

Postojale su bojazni da bi sporazum s Washingtonom mogao otežati pristupanje EU-u, osobito ako američki ulagači dobiju povlašteni status, s obzirom na to da Ukrajina već ima strateško partnerstvo s Bruxellesom o sirovinama.

No tekst sporazuma navodi da SAD priznaje ukrajinsku namjeru da pristupi EU-u i da taj cilj ne smije biti doveden u pitanje ovim dogovorom.

Sporazum također predviđa da, ako Ukrajina zbog pristupnih obveza bude trebala revidirati uvjete, SAD pristaje pregovarati “u dobroj vjeri”. Kijev je dodatno poručio da će SAD poduprijeti i prijenos investicija i tehnologije iz EU-a i drugih država.

5. Dobit se prvih deset godina reinvestira u Ukrajinu

Prema dogovoru, u prvom desetljeću rada fonda za obnovu sav ostvareni profit bit će u cijelosti reinvestiran u ukrajinsko gospodarstvo.

To bi moglo biti od velikog značaja ako se potvrdi da SAD u prvih deset godina ne ostvaruje izravnu financijsku korist. Ukrajina očekuje da će svi prihodi iz fonda biti usmjereni u obnovu zemlje i nove projekte.

Nakon toga razdoblja, dobit će se dijeliti među partnerima. Američki ministar financija Scott Bessent rekao je za Fox News da sporazum “američkom narodu šalje poruku da imamo priliku sudjelovati, nadoknaditi dio troškova i postati partneri u uspjehu ukrajinskog naroda”.

6. Američka vojna pomoć ponovno je na stolu

Sporazum je formuliran tako da se prikazuje kao preduvjet za nastavak američke vojne pomoći Ukrajini.

Prva zamjenica ukrajinskog premijera Julija Sviridenko, koja je otputovala u Washington kako bi potpisala sporazum, izjavila je da on predviđa novu američku potporu, uključujući isporuku sustava protuzračne obrane.

To bi moglo predstavljati promjenu u Trumpovoj politici, s obzirom na to da je njegova administracija dosad zagovarala smanjenje vojne pomoći Ukrajini.

Nije poznato kako će se sporazum odraziti na stanje na bojišnici. Moskva se zasad nije službeno očitovala.

7. SAD se ipak može povući u bilo kojem trenutku

Sporazum ne sadrži čvrsta sigurnosna jamstva SAD-a, što Ukrajina i europske saveznice već dugo traže od Washingtona. Trump je u više navrata pokazao nesklonost obvezivanju na vojnu pomoć istim intenzitetom kao prethodna administracija.

Američka potpora Ukrajini u ovom je slučaju uvjetovana isključivo ekonomskim komponentama sporazuma. Zbog toga i dalje postoji određena nesigurnost oko trajnosti američke predanosti Kijevu.

Može li Zelenski slaviti?

S obzirom na to da sporazum ne uključuje otplatu duga, predviđa desetogodišnje reinvestiranje dobiti, ne koči europske integracije i ponovno otvara vrata američkoj vojnoj pomoći, a sve to bez formalnih ustupaka Moskvi prema kojoj Amerika zauzima oštriji stav, u Kijevu doista imaju razloga za zadovoljstvo, osobito u usporedbi s ranijim, znatno nepovoljnijim prijedlozima.


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->