Uvođenje eura i članstvo u šengenskom prostoru od 1. siječnja 2023. je kao “ostvarenje sna o povratku Hrvatske kući”, a ulazak Hrvatske u OECD (Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj) bio bi “šlag na torti”, rekao je premijer Andrej Plenković u intervjuu za francuski list Le Monde.
Što je OECD i zašto je važan za Hrvatsku?
Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj je međunarodna ekonomska organizacija osnovana 14. prosinca 1960. godine. Nastala je kao nasljednik Organizacije za europsku ekonomsku suradnju nastale 1948. u sklopu Marshallovog plana s ciljem rekonstrukcije europskog gospodarstva razorenog u Drugom svjetskom ratu.
OECD je konzultativna organizacija, bez snage obvezivanja bilo koje od svojih članica. Sjedište OECD-a nalazi se u Parizu, a trenutno ima 38 država članica.
Temeljni ciljevi OECD-a su:
- unapređivanje gospodarskog rasta zemalja članica
- povećati životni standard u zemljama članicama
- doprinositi razvoju svjetskog gospodarstva
- pomagati ekonomski napredak u članicama i nečlanicama OECD-a
- doprinositi širenju međunarodne trgovine na multilaterarnoj osnovi
- težiti povećanju svjetske trgovine
Područja djelovanja i rada OECD-a su: razvojna politika i kooperacija, energetika, razvoj trgovine, financijska i fiskalna pitanja, socijalna problematika, zapošljavanje, edukacija, ekologija, znanost i tehnologija, industrija, poljoprivreda i ribarstvo.
Osnivači OECD-a (1961.): | |
|
Ostale primljene članice: | |
Kandidati za punopravno članstvo s kojima su otvoreni pregovori su Hrvatska, Argentina, Brazil, Bugarska, Peru i Rumunjska.
Hrvatska je pregovore o pristupanju OECD-u službeno započela u kolovozu 2022. godine.
M.M. /foto gov.hr