U ožujku 2014. u dvorištu domaćina Franje Kovačevića u Brodskom Drenovcu, selu između Pleternice i Slavonskoga Broda, natiskalo se svakojakog svijeta. Prigoda je bila iznimna, značajna za taj kraj: pokladno jahanje koje je okupilo pedesetak konjanika iz dvije županije i šest konjskih zaprega te tako podsjetilo na lijep slavonski običaj.
Pristiglo je i poznatih lica, uglednika, s njima i novinari i fotoreporteri.
Šest godina kasnije, već letimični pregled fotografija s uzvanicima otkriva kako su sva ta lica danas prepoznatljiva u svakom dijelu Hrvatske, piše Večernji list, u tekstu o u kojem otkrivaju ključni detalj koji je omogućio strelovit uspon “Baje iz Drenovaca“, bivšeg direktora Janafa Dragana Kovačevića.
Dragan Kovačević rođen je u Požegi 1969. godine. Osnovnu školu je pohađao u Pleternici, a u Požegi je završio srednju skolu poljoprivrrdnog usmjerenja.
Diplomirao je na Sveučilištu u Zagrebu, gdje je kasnije i magistrirao, a potom i doktorirao. Do uhićenja je bio profesor na privatnom veleučilištu.
Iako je na mjesto predsjednika Uprave Janafa došao kao kadar HNS-a, na svoju prvu direktorsku funkciju dolazi kao član SDP-a. Kao kadar SDP-a Kovačević je došao na funkciju direktora Agencije za nadzor mirovinskih fondova i osiguranja 2001. godine, za vrijeme vlade Ivice Račana. Nakon tog posla 2006. godine prešao je u Zagrebački holding, u kojemu je bio član Uprave.
Na mjesto predsjednika Uprave Janafa imenovan je 2012. godine, u mandatu Zorana Milanovića. Na toj poziciji je ostao sve do danas, a reizabran je u Plenkovićevom mandatu u veljači 2020., i to kao nestranački kadar.
Na to mjesto imenovan je kao kadar HNS-a koji je tada bio u koalicijskoj vladi s SDP-om, 2014. godine je Dragan Kovačević dobio nagradu za menadžera godine od Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika CROMA.
Ta nagrada vremenom je postala uvredljivo smiješna jer i vrapci na grani znaju da se nagrada kupuje.
Gostovanje kod Stankovića
Iako je na poziciju predsjednika Uprave Janafa došao kao kadar HNS-a, Kovačević je ranije bio član SDP-a, i to član koji se svojedobno kandidirao za predsjednika stranke. Na tim unutarstranačkim izborima u SDP-u 2008. godine za istu se funkciju kandidirali su se i Davorko Vidović i Zoran Milanović koji je pobijedio sa 79 posto osvojenih glasova.
Frustriran što je osvojio samo devet posto glasova Kovačević napušta SDP i udomljuje se u HNS-u kod Radimira Čačića i Vesne Pusić.
“U HNS sam prešao jer sam osjetio da je pravi trenutak, uz ljude usmjerene na gospodarstvo na čelu s Radimirom Čačićem, da se postignu puno bolji rezultati i postane okosnica vodstva hrvatskog društva”, rekao je tada Kovačević.
Iz tog vremena zapamćeno je njegovo gostovanje kod Aleksandra Stankovića u emisiji Nedjeljom u dva u kojoj je o pljuckao po dojučerašnjim suradnicima i pokazao svu ljigavost hrvatske politike. Da je te godine bilo natjecanja za ljigavca godine, u inače jakoj konkurenciji, Kovačević bi bio apsolutni pobjednik.
Vratimo se na pokladno jahanje na koje ovih dana podsjećaju slavonski portali, a koje više zanima mreža slavonskih moćnika kojima je pripadao i Kovačević i vremenom postao utjecajan na razini države.
Među jahačima koji su ujahali u dvorište obitelji Kovačević toga dana bio je požeško-slavonski župan Alojz Tomašević, kojeg će javnost kasnije prepoznavati po optužbama supruge Mare za obiteljsko nasilje. Tu je i donedavni saborski zastupnik HDZ-a Franjo Lucić, katapultiran u središte zanimanja javnosti zahvaljujući seks-skandalu nakon objave eksplicitnih fotografija snimljenih u ženskom međunožju.
Među uzvanicima u domu Kovačevićevih našla se i pleternička gradonačelnica Antonija Jozić. Na konju se našao i bivši župan, predsjednik Županijske skupštine i gradonačelnik Pleternice Marijan Aladrović, otac aktualnog ministra rada Josipa Aladrovića.
Aladrovići su, naime, bliski rođaci obitelji Kovačević: domaćin Franjo Kovačević i baka Josipa Aladrovića su brat i sestra.
“Malo je poznato kako je Dragan Kovačević zet Račanova bivšeg ministra financija Mate Crkvenca, a također je bivši ministar i dužnosnik komunističke Hrvatske. U najmanju ruku sprega svega i svačega”, piše požeški 034portal.
No ta informacija o ženidbi, koju je objavio i Večernji list, kasnije je demantirana. Kovačević nije zet Mate Crkvenca, ali su bili jako povezani jer mu je Crkvenac bio mentor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.
Karijera Dragana Kovačevića, potvrđuje i drugi izvor iz pleterničkog kraja, inače prijatelj iz djetinjstva budućeg moćnog šefa JANAF-a, državne tvrtke za transport nafte, počinje povezivanjem s HNS-om.
“Čovjek koji se u rodnom kraju, pa ni u Zagrebu ni po čemu nije izdvajao, ni intelektualno ni svojim radom, otada se kreće naglo uspinjati društvenom ljestvicom”, tvrdi za Večernji list taj sugovornik iz Pleternice.
U HDZ-u se može čuti da je Kovačević je svojedobno aplicirao za članstvo u tu stranku, ali je procijenio da su sva mjesta zauzeta pa će karijeru lakše napraviti kroz SDP.
Dragan dolazi iz radničke obitelji iz Brodskog Drenovca, gdje žive takozvani “graničari”, ljudi koji njeguju tradiciju u narodnim nošnjama. Njegovi su imali više zemlje nego ostali, ali kao srednjoškolski đak ničim se nije izdvajao, bio je povučeno dijete koje se nije isticalo frajerskim ponašanjem, prepričava školski kolega Dragana Kovačevića.
Iako je ranije bilo objavljeno da je završio trogodišnju školu, tzv. ŠUP, odnosno Školu učenika u privredi, smjer konobar, a tu infiemaciju i mi smo bili preuzeli od lokalnih portala, Kovačević je, po očevoj želji, završio četverogodišnju srednju školu poljoprivrednog usmjerenja.
Priča o zetu Mate Crkvenca!
Kako je nastala priča da je Dragan Kovačević zet Mate Crkvenca nije poznato, a u tu priču godinama su vjerovali brojni Kovačevićevu suradnici i širili ju dalje. Čak je i Draganov otac Franjo kazao da je destinu puta čuo da mu je sin oženio ministrovu kći.
Da je Kovačević zet Mate Crkvenca vjerovali su i mnogi u SDP-u, no Karlovčanin Mato Crkvenac nema kćer.
Jedan SDO-ovac, koji je u sam u to vjerovao, izrazio nam je sumnju da je informacija svjesno plasirana u vrijeme kad je Crkvenac bio minististar da bi mu donijela probitak.
M. Marković/Foto: pxll