Povodom Spomendana blajburških žrtava i žrtava Križnog puta u večerašnjoj emisiji “U ime naroda” gostovao je predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković koji je govorio o značaju sjećanja na te događaje za identitet hrvatskog naroda.
Predsjednik Sabora je govorio stvarnom karakteru komunističkog režima, ostacima toga režima pod maskom antifašizma, zatim o nevjerojatnim kontradikcijama oko Tita, komunističke simbolike, politici upravljanja simbolima s nazivima ulica i trgova.
“U subotu smo obilježili dan sjećanja na žrtve Bleiburga, to je jedan od datuma koji je obilježio modernu hrvatsku povijest. To je tragičan dan koji je u crno zavio brojne hrvatske obitelji. To je bio zločin iz odmazde, zločin koji je počinjen, a o kojemu se ni ni oni koji su izvršili taj zločin, a ono što je strašno, o njemu su šutjeli oni koji su bili žrtve.
Članovi obitelji ubijenih, oni koji su preživjeli križni put bojali su se o tome govoriti. To je bila skrivena tema i tek početkom 90-ih ona postaje javna. I tada su brojni svjedoci šutjeli jer je ostao strah koji su im komunistički vlastodršci utjerali u kosti.
No, taj datum ostao je u kolektivnoj svijesti hrvatskog naroda i podsjećam na riječi nadbiskupa Kutleša s mise u Macelju da se, na putu pomirenja i na putu bolje budućnosti, mora znati istina kako ona bolna bila.
Istinu treba govoriti o vremenu NDH i poslijeratnim godina, o Jasenovcu i Bleiburgu, Križnim putevima, Golom otoku ili ubojstvima političkih emigranata gdje se radilo o državnom terorizmu…”
Danas kad govorimo našoj djeci da su ljudi zbog pjesme “Marijane, Marijane” ili “Ustani bane” zavrašavali na robiji, oni to teško mogu shvatiti jer odrastaju u demokraciji. Ali istinu treba ponavljati da se zlo ne bi ponovilo.”
Govorio je i o pretjeranoj fiksaciji na događaje u Srbiji te o odnosu hrvatskog identiteta na primjeru hrvatskog jezika pred izazovima globalizacije.
M.M. /Foto: Screenshot