U povodu 95. godina rođenja prvog hrvatskog predsjednika u Velikom Trgovišću je, u sklopu manifestacije Dani dr. Franje Tuđmana, održan Znanstveni skup – HRVATI KROZ STOLJEĆA
Organizaror skupa je Općina Veliko Trgovišće i Hrvatska udruga ‘Muži zagorskog srca’, a suorganizatori Akademska zajednica HDZ-a ‘Ante Starčević’, Zaklada hrvatskog državnog zavjeta, Hrvatski Memorijalno – dokumentacijski centar Domovinskog rata i Hrvatski institut za povijest.
Na skupu s govorili brojni ugledni znanstvenici, prijatelji i suradnici prvoga hrvatskog predsjednika, a dok ne dobijemo kompletno izvješće sa skupa navodimo što je u pozdravnom govoru kazao Mario Kapulica, izaslanik predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića, prvi predsjednik mladeži HDZ-a, trenutno predsjednik zajednice utemeljitelja HDZ-a dr. Franjo Tuđman i savjetnik predsjednika stranke.
“Dr. Franjo Tuđmanu je obilježio sve što sam ikada radio u politici. Bio sam osam godina predsjednik njegove mladeži, a danas sam predsjednik zajednice utemeljitelja koja nosi njegovo ime. I da, smatram se autentičnim tuđmanovcem!
Ali što je to? Tko su uopće autentični tuđmanovci? Vidimo da oko toga i danas postoje mnogi prijepori. Priznajem, ne znam točnu definiciju, možda će te vi tijekom ovog skupa doći do nje, ali znam da se u njih ubraja većina ljudi koji shvaćaju onu svehrvatsku, okupljajuću, gotovo nadstranačku – a opet tako HDZ-ovsku dimenziju njegove politike.
Svi mi znamo da iza imena Tuđmana i iza imena Hrvatske demokratske zajednice, stoji nešto puno više, veće, jače i snažnije od priče o jednoj stranci i njezinom predsjedniku.
Iza ta dva imena, a ja bih rekao da je Tuđman ime, a HDZ prezime, stoji priča o borbi za slobodu, demokraciju i stvaranje države.
Program detuđmanizacije pisan je još za vrijeme Tuđmanova života, a primjena tog programa otvoreno je nastupila nakon njegove smrti. Svoj zamah „detuđmanizacija“ je dobila za vrijeme ljevičarske Račanove vlade, koja je u suradnji sa Mesićem i njegovim kadrovima, devastirala ustrojene državne institucije i u svom „revolucionarnom zanosu“ napravila kadrovski masakr nad tisućama državotvornih ljudi, sijući klicu budućih netrpeljivosti.
Reafirmaciji Tuđmanove politike i njegove doktrine nije nimalo išla na ruku ni činjenica što su se nakon godina pogroma, „retuđmanizacije“ prihvatili oni koji Tuđmana nikada nisu razumjeli, pa su svojim iskrivljenim i pogrešnim tumačenjem Tuđmana zapravo i HDZ i politiku još više od njega udaljavali, i unosili nove kobne zablude, a neki to i danas pokušavaju činiti.
Na kraju, podsjetimo se na ključne rezultate Tuđmana i njegova djelovanja, koje je on najbolje opisao govoreći na komemoraciji ratnom ministru obrane i svom najbližem i najvjernijem suradniku Gojku Šušku u Lisinskom, prije devetnaest godina:
“Raseljenom i rastrojenom iseljeništvu vratili smo Domovinu, hrvatstvu u Bosni i Hercegovini osigurali opstojnosti i siguran oslonac na samostalnu Hrvatsku. Prigušenom i znatnim dijelom obezglavljenom hrvatstvu u Domovini i u svijetu, vratili smo vjeru i samosvijest bez kojih nam ne bi bilo opstanka”
Na skupu su govorili brojni ugledni znanstvenici
- Prof. dr. sc. Marko Samardžija : ”50. obljetnica Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog jezika”
- Prof. dr. sc. Ivica Miškulin: ”Franjo Tuđman i dileme rata 1991. godine”
- Mr. sc. Stjepan Adanić: ”Atentat JNA na dr. Franju Tuđmana – atentat na Hrvatsku 07. 10. 1991. godine”
- Dr.sc. Jakša Raguž: ”Mjesto raketiranja Banskih dvora i neovisnosti 7. i 8. studenoga”
- Mihovil Bogoslav Matković: ”Brijunski sastanak i sadržaj transkripta o vojnoj akciji Oluja”
- Doc. dr. sc. Ante Nazor, ”Kronologija stvaranja suvremene hrvatske države 1990. – 1991. (važniji datumi)
- Prof. Šime Penava: ”Bibliografije i kronologije o Domovinskom ratu 1991. – 2016.”
- Ivana Široki: ”Detuđmanizacija – proces negiranja političkog naslijeđa dr. Franje Tuđmana
- Prof.dr. sc. Anđelko Mijatović: ”Siget i Vukovar, posebna mjesta u pamćenju Hrvata”
- Nenad Piskač: ”Svetac i zločinac – sudar zagrebačkoga Nadbiskupa i jugoslavenskog Maršala”
- Prof. dr. sc. Ivan Biondić: ”Vuk-Daničićeva biblija (1868.) – Putokaz za krvavo dvadeseto stoljeće”
- Stjepan Lojna: ”130-godišnja povijest hrvatske poljoprivrede i hrvatskog sela”
- Dr. sc. Zdravko Dizdar: ”Politička kretanja u Vukovaru i vukovarskom kotaru od 1918. do 1941. s posebnim osvrtom na četnički pokret”
- Mr. sc. Pavao Crnjac: ”Žrtve Drugog svjetskog rata i poraća u Rami”
- Prof. dr. sc . fra. Andrija Nikić: ”Žrtve I. svjetskog rata u Gruškoj općini”
- Dr. sc. Mato Artuković: ”Šovinizam Jugoslavena – časopis „Vihor“
D.L. /foto:maxportal