U anketi provedenoj među sudionicima Domovinskom rata, na pitanje kojeg ratnog zapovjednika najviše pamtite, navedena su četvorica. Jedaa od njih je Andrija Matijaš Pauk.
Andrija Matijaš Pauk rođen je 31. srpnja 1947. u Marini kod Trogira, a poginuo je 9. listopada 1995. tijekom akcije Južni potez u sukobu sa srpskim snagama u selu Podrašnica na ulazu u Mrkonjić-Grad u BiH. U zadnjoj bitci i zadnjim minutama Domovinskog ra
Srednju dočasničku “Školu za oklopno-mehanizirane postrojbe Jugoslavenske narodne armije” završio je u Banjoj Luci, bio je profesionalni vojnik, stručnjak za tenkove i oklopnu borbu, te izvrstan sportaš.
Ovako je o njemu pisao Hrvatski vojnik:
”Kad krenemo, gorjet će nebo i zemlja“. Po toj je rečenici, izgovorenoj uoči akcije Maslenica, ostao zapamćen legendarni junak Domovinskog rata, general-bojnik Andrija Matijaš zvan Pauk. Konkretan, jezgrovit, urođenog autoriteta kojim je ulijevao samopouzdanje svojim vojnicima.
Na bojištu uvijek prvi, a tako je bilo i 9. listopada 1995. kad je sa svojom postrojbom drugog dana operacije Južni potez na oklopu krenuo u bitku kod Mrkonjić Grada. Iako tijekom Domovinskog rata nije izgubio niti jednu bitku, nažalost, kraj ove nije dočekao, poginuo je nakon što je protuoklopna raketa pogodila njegov oklopni transporter.
Prije svake važne akcije 4. brigade Pauk bi svojim tenkistima radiovezom rekao: “Kad krenemo, gorjet će nebo i zemlja!”
Andrija Matijaš Pauk se nakon osnovne škole odmah se odlučio za vojni poziv. Za vrijeme služenja vojnog roka intenzivno se bavio sportom, a posebno se interesirao za oklopna vozila. Na samom početku rata, u ljeto 1991. bori se na bojištu na području Banovine nakon čega se vraća u Dalmaciju te se u listopadu te godine priključuje 4. gardijskoj brigadi.
Od prvih zarobljenih srpskih tenkova ustrojava samostalnu tenkovsku satniju koja poslije prerasta u oklopnu-mehaniziranu bojnu. Kao iskusni tenkist sa svojom je postrojbom odigrao veliku ulogu u akciji Maslenica kad je zahvaljujući združenom djelovanju oklopa i pješaštva deblokirano zadarsko zaleđe.
U akciji Maslenica triput je ranjen u jednom danu. Ranjen na samom početku akcije, no iz bolnice se vrlo brzo vratio na položaje ne želeći napustiti svoje vojnike koji nisu ni znali da je ranjen. Geleri su mu bili po čitavom tijelu, no on bi samo stavio zavoje i nastavio dalje.
“Kada je treći put ranjen, general Janko Bobetko izdao je zapovijed da ga se zarobi poput pripadnika neprijateljske vojske. Bio je to jedini način da ga se zaustavi”, ispričala je njegova supruga Nada Matijaš
Borbenost i spremnost
Brigada u to vrijeme sudjeluje u svim važnim akcijama, a Paukovi tenkisti ističu se borbenošću i spremnošću. U operaciji Zima ’94 na čelu 4. gardijske brigade zamijenio je ranjenog zapovjednika Damira Krstičevića i to u teškim zimskim uvjetima u akcijama na području Dinare.
Pao je Junak🇭🇷
Znameniti govor Fra Ignacija Vugdelije na sahrani General Bojnika Andrije Matijaša Pauka
Groblje Gospe od Anđela na Pozorcu kod Marine,listopad 1995
-videoclip-Objavljuje Ratni Veterani Marinski Pauci u Subota, 6. listopada 2018.
Na iznimno niskim temperaturama i visokim nanosima snijega Matijaševa zadaća bila je dovesti tenkove na Dinaru što se dotad smatralo nemogućim. Bio je i sudionik akcija Skok 1 i Skok 2 te Ljeto ’95. U operaciji Oluja sudjelovao je u oslobađanju Knina u koji 5. kolovoza ulazi sa 7. gardijskom brigadom. Nakon Oluje sudjeluje u operacijama Maestral i Južni potez, koja je na kraju bila i pogubna za ovog junaka Domovinskog rata.
Poginuo je 9. listopada 1995. tijekom akcije Južni potez u sukobu sa srpskim snagama u selu Podrašnica na ulazu u Mrkonjić-Grad u BiH. U zadnjoj bitci i zadnjim minutama Domovinskog rata.
”Pao je junak da bismo mi mogli živjeti… Kad budete brojili imena onih koji su narod vodili do cilja, molim vas nemojte zaboraviti ime stožernog brigadira Andrije Matijaša. To su ljudi od Boga poslani” rekao je iznad Matijaševa odra fra Ignacije Vugdelija.
Posmrtno je promaknut u čin general-bojnika, a u spomen na Matijaša 4. gardijska brigada, prema njegovu ratnom nadimku, dobiva naziv Pauci.
U anketi provedenoj među sudionicima Domovinskom rata, na pitanje kojeg ratnog zapovjednika najviše pamtite, navedena su četvorica: Ante Gotovina, Damir Tomljanović Gavran, Blago Zadro i – Andrija Matijaš Pauk.
D.M. /Foto: Hrvatski vojnik